• yaşnılın yaznız yanılmışı..
  • yalniz'in yanlis yazilmi$i..
  • "yalniz"in yalin kelimesinden geldiini dusununce bida dusulmeyen yazim hatasi...
  • yalnizin yalnis yazilmisi.
  • belirleyici bir kelime. kelime bile değil.

bana yanliz olduğunu söyleyen insanı anında yalnız bırakırım.
    elimde değil. yapamıyorum...
  • yıllarca bu kelime hakkında kandırıldık! şöyle ki ben ilkokuldayken yalnız bağlaçken yanlız sıfattı. hatta öğretmen bunların kullanımını karıştıranların yazılı kağıdına kırmızı kurşun kalem ile çizik atıp üzerine kullanıma göre doğrusunu yazardı. sonra günler, aylar ve yıllar geçti. o zaman bu zaman ilkokuldan edindiğim sağlam temel ile ve bu iki kelimeyi doğru kullanmanın verdiği içi boş gururla, bir nevi hayali heyecanla alnım ak, göğsüm dik yaşadım durdum ta ki tdk ve bir takım iç mihraklar iki kelimeyi tek kelimede toplasın. yazık bu iki kelime için verdiğim emeklere!
  • birisinin yanlış yazdığını görmeye tahamül edemediğim kelime. ah bir de nick almazlar mı! yanlızkovboy, yanlızşair, yanlızımben.....
  • yalnız ve yanlız yazılışlarının her ikisi de doğrudur. çünkü bu kelimeler birbirlerinden tamamen farklı kelimelerdir diye öğretilmişti bize.

yanlız (bağlaç). kökü “yanmak, yanlış” kelimesinden gelir.
    örnek: yanlız o iş senin bildiğin gibi değil!

yalnız (sıfat). yalın kelimesinden geliyor.
    örnek: o adam yalnız ölmeyi hak etmiyordu.
  • dünyanın hatta kainatın, öğrenilmesi en zor kelimesi olan "yalnız"ın yanlış yazılmış hali. bu "yalnız" denilen eşşek oğlu eşşek öyle zor bir kelimedir ki bir türlü doğru şekli öğrenilemez. insanın hiç ummadığı yerlerde "yanlız" diye sik gibi karşısına çıkar. kırk yıllık tiyatrocu haluk bilginer'in sunduğu kim 500 bin ister isimli yarışmanın yahya kemal beyatlı ile ilgili sorusunda geçer "yanlız" diye. gidersin, yepyeni, gıcır gıcır yapılmış esenboğa havalimanı'nın yetkili personelden başkasının giremeyeceği kapılarında çıkar karşınıza "yanlız yetkili personel" diye. birader siz embesil misiniz, gerizekalı mısınız nesiniz ya? şu yazılar yapılırken, yapıştırılırken bir kişi de fark etmedi mi bunları? çok mu zor lan şu kelimenin doğrusunu öğrenmek, çok mu zor be?
hesabın var mı? giriş yap