• allahi olmayan ki$i.
  • seyret peri$an halimi
    bende ak$am olmakta
    dostlar seyrelmi$
    beyhude lafla vakit dolmakta
    avare oldum serseri oldum terk-i diyarda
    zalim senin allahin yok mu?

yarim gozu yuksekte
    benim bir kuru a$kim var
    du$manlarim nispette
    be heyy kara vicdanli yar!
    yagdi saclarima genc ya$imda lapa lapa kar
    zalim senin allahin yok mu?
  • sezen aksunun yazdığı,

"ten beyaz saç kızıl güller
    kahkahasında bülbüller,
    kirpiği kapkara tüller,
    ben o afete vuruldum
    göz değil nakış mübarek
    bendeki aşk değil ibadet
    elleri sevdi nihayet
    ben ebedî saadetten kovuldum
    gölgemi aldım yanıma
    vurdum hasretin yoluna
    benzedim bahtsız mecnuna
    yüce mevlaya sığındım."

sözlerinden sonra yalının söylediği şarkı için; şu zalim dünyada sevdiğimiz bir zalim şarkısı vardı onu da piç ettin ya "ellerine sağlık, hadi durma kutla bu zafer senin" demekten başka bir şey kalmıyor.
  • levent yüksel'in zalim'indeki giriş mısrası "ten beyaz saç kızıl güller" doğrudan sertab erener'i çağrıştırdığı için bu şarkıyı ne zaman dinlesem üzülürüm levent yüksel için ve kızarım sertab'a terketti güzelim adamı diye.
  • canavar bir klibi olan sarki. levent abi* kamyon soforu olarak karsimiza cikar, kotu adami dover, ve klibin kaltagi ablaya tribini atarak mekandan ayrilir. bu klipten su sonucu cikarabiliriz:
    1) levent yukselden kamyon soforu olmaz, fakat cok guzel manav olabilir.
    2) levent yuksel klipte her su icisinde, zamanin gencliginde tuvalete gitmek gibi bir refleks olusmustur.
    3) sarkinin sozlerine gore bircok super klip senaryosu yaratilabilecekken, yavan sayilabilecek bu klibin sorumlusu muhtemelen yonetmen sinan cetindir. sinan bey'e de el salliyoruz buradan.
  • klibini izlerken durduk yere kamyon şoförü olmak gelirdi insanın içinden...hangi kamyoncuya yar olmuştur böylesi kırmızılı kadın...
  • orijinalinin adı bayatılar olan şarkı. eldar mansimov bestelemiş ve sanırım ilk defa da 1989'da yani sscb döneminde brilliant dadaşova seslendirmiş.
  • sakın kimseye zulmetme,zulüm, insanı kıyamette karanlıklar içinde bırakır. zulüm, hak sahiplerine haklarını vermemektir. zor durumda olan birini görür de, onun sıkıntısını giderecek kudret sende varsa, bil ki senin malında, onun hakkı vardır. onun haline muttali oluşun, hakkını vermek içindir.

vermezsen mes'ulsün. eğer mali kudretin yoksa, tatlı dil ile ona yardım vazifendir. senin için, ona maddeten yardıma hiç imkân yoksa, o zaman ona dua edersin. bunları ihmâl eder, yapmazsan zalimsin.

(muhyiddin-i arabi'den)
  • levent yüksel'in çok başarılı seslendirdiği, paçalarından sezen aksu akan bir şarkı. minik serçe'yi çok sevmesem de zalim güzel bir şarkıdır. hakikaten içki sofrasında en leziz mezelerdendir, klibinde de agnostik bir kamyon şoförü görünür. ordan oraya bağırır.*
  • levent yüksel'in şarkısının klibi için konuşuyorum: dünyada noktalı virgülün kullanıldığı tek kamyon yazısı bu klipte görülmüştür. o man yazısının altına zalim; senin allah'ın yok mu yazdınız ya beni bu özenli yazımla kamyoncu olmaya sürüklediniz be abiler.
hesabın var mı? giriş yap