• insanları daha çok sıfırlı borcun içine sokacaklar.
    3.000.000 tl kredinin 0.79 ile 120 aylık taksit tutarı ayda 38.786 tl
    ayda 40-50 bin t l taksit ödeyen insanın kazancı zaten 80-100 bin tl civarında olur.
    haber doğruysa 10 milyon tl kredileri bile ucuzlatmışlar, hem de kamu bankalarından, kamu kaynaklarıyla.
    yani bu kredi bir avuç zengini kamu kaynakları ile daha çok zengin yapar
    yine üretim yok, üretici yok, halkın ezici çoğunluğu yok, artık olmayan orta kesim bile yok.
    para yine betona ve zengine.
  • bugün pendik te bir müteahhitle daire pazarlığınıdaki konuşmalardan çıkardığım özet şu, 2 milyonluk daireye ocak ayında 350 bin tl ekleyecekler. şuan da alırsanız bankaya faiz olarak vereceğiniz parayı 2 hafta sonra müteahhide daire parası olarak verirsiniz. sizin için değişen tek şey kime vereceğiniz.. parayı yani.
  • devlet bankalarını dolayısıyla hazineyi daha da batıracak, bunun, diğer hataların ve kötü cahilce yönetimin acısı büyük bir mali krizle çıkacak indirimdir. tabii ki özel bankalar bu aptallık kervanına katılmayacaktır
  • gerçekleşirse, peyniri seneye 500 liraya yememize vesile olacak gelişmedir.
    bu arada;
    (bkz: olmamis olaylar hakkinda olmus gibi baslik acmak)
  • ulkeyi batirmadan gitmeyecekler tamam da bu artik batmaktan cok daha ote.. bu faiz indirimleri de fiyat yukseltmekten baska ne ise yariyor anlamis degilim.
    4milyonluk daire aldiginizda aylik 52k oduyorsunuz. minimum daire fiyati muhtemelen 5milyon olur bu duzenlemeden sonra.
  • merak edenler için nasıl işliyor adım adım anlatayım:
    1. kamu bankasına gidiyorsunuz
    2. müşteri temsilcisini bekliyorsunuz
    3. müşteri temsilcisi o bankanın maaş müşterisi olup olmadığınızı kontrol ediyor:
    3a. değilseniz size kredi vermiyorlar, çünkü ismi kamu bankası, ama müşterisi değilseniz yunan vatandaşı statüsündesiniz. sonra söylene söylene bankadan çıkıyorsunuz...
    3b. müşteriyseniz size verebilecekleri kredi tutarını söylüyor, o tutar da büyük ihtimalle nakit ihtiyacınızın en fazla %25'i gibi bir şey oluyor. "anca bu kadar verebiliyoruz" diyorlar ve söylene söylene bankadan çıkıyorsunuz...

bizim ülke gibisi yok valla: banka, konut değerinin %25'ine kredi verir, tamamına ipotek koyma şartı getirir. bunu da devlet yapar. başka ülkede yaşayamam ben.
  • en son böyle bir şey yaptıklarında ev fiyatları 5 kat arttı. bir beş kat daha artar. ama peynir 1000 lira olur, et de 1500.
  • 3.000.000 tl ye alacağın 2+1 daireye 120 ayda aylık 35.000 lira ödeyerek sahip olmanın yolunu açacak muazzam indirimdir.
  • türkiye'de daha önce alım gücünün bu kadar düştüğünün görüldüğünü sanmıyorum.

bana karı koca iki kişinin çalışıp istanbul'da ev kirasını ödemekte zorlanacağı bir dönem söyleyin. asgari ücretten iki kişi çalışsa 11 bin tl alıyorsun. kiralar 7-8 bini buldu. faturaları falan da eklesen mahvoldun.

ev almak için karı koca çalışan bir çift kredi çekse kredinin taksidinin yarısını ödeyemiyor. bu aileyi asgari ücretliden çıkaralım ikisi de aylık 10'ar bin alsın. eve giren para aylık 20 bin tl'ki çoğu kişi bu parayı kazanamıyor, net şekilde biliyoruz. sonuç olarak tüm maaşlarını krediye verseler yine kredinin taksidini bile ödeyemiyorlar.

böyle bir alım gücü düşüklüğü türkiye'de görülmemiştir. eskiden kadın iş hayatında değilken bile alım gücü bu kadar düşük değilmiş. şimdi kadın da çalışıyor erkek da çalışıyor yetmiyor çocuk da çalışıyor ama yine bir şey yapamıyorsun.

kredi faizi düşürmek falan hepsi masal gibi geliyor bana. ödenemeyen kredinin faizini düşürsen ne yükseltsen ne. mesela sana birisi gelip diyor ki bak bu gökdelen 100 milyon dolar ama sana müthiş bir indirim yapıyorum sana özel 50 milyon dolara bunu al git. yani ikisi de senin için imkansız rakamlardan oluşuyorken ne farkı var?
  • herifler öyle boktan bir ekonomi modeli inşa ettikler ki , gökten para dağıtsalar yine zararlı çıkacağız.

ucuz kredi ile sübvanse edelim diyorlar, iş dünyası korkusundan işleri büyütmüyor. konut aldıralım diyorlar müteahhitler sikmeye çalışıyor, doları sabit tutuyorlar dış ticaret açığı patladı. serbest bıraksalar enflasyon yaratıyor. bu halde tutmak için milyarlarca dolar yakıldı.

yani düşman ülkesi olsa ve ajan olarak sızsan, eğitimden ekonomiye , sağlıktan hukuka her şey bu kadar kötü hale getirilebilirdi. resmen ülkemin dibine dinamitleri döşediler sırayla patlatıyorlar.

allah yardımcımız olsun.
hesabın var mı? giriş yap