• merhaba sözlük.öncelikle şunu söylemek durumundayım şuan tek çarem ve bu rezaleti giderebileceğim,gündem yapabileceğim mecra burası.o yüzden lütfen boş bir mesaj da olsa destek verip üst sıralara taşıyın.

ankara tan oto renault plazadan 165.000 tl peşin verip clio 5 aldım.01/07 tarihinde teslim almaya gittim.araca biner binmez şöför kapısının iç plastiklerinde muhtelif çizikler gördüm.satış danışmanım bunun tırcıların anahtarı bırakırken oluştuğunu hemen pasta ile halledeceğini söyledi.araca binmeden araç aşağı servise gitti plastik kısmını kısmen giderip geri getirdi.çok sorun etmedim.ve bu şekilde bindim.5 km gitmeden aracın sağ tarafından trim sesi geldiğini farkettim.geri döndüm.servisteki ustayla servise çıktık.fakat sesi alamadık.çünkü benim kullandığım yol ile test yaptığımız yol farklıydı.biraz gerginlikle o yola çıkmayı akıl bile edemedim.daha sonra ger döndük ve ben yola çıktım.yine aynı şey olunca video çektim.satış danışmanı ve servisçiler normal olmadığını söyledi ve çağırdı.gittim kapı döşemesinde bazen fabrikadan sıfır bile çıksa gevşeyen vidalar,tırnak olacağını söylediler ve hemen bakıp düzelteceklerini söylediler.yaşadığım sıkıntıda ikame araç talep ettim.40 dakka bekledim ve araç veremeyeceklerini söylediler.çıktım geri geldiğimde hallolduğunu ve bir daha aynı şeyin olmayacağını söylediler.araçtaki ses ofise geçtiğim sürece gitmişti.teste çıktık ve yine sesi alamadık.daha sonra akşam sularında hafif tırtıklı asfalta girdiğimde arka kapıdan yine aynı sesi aldım.satış müdürünü aradım.o da fabrikadan gelen araçlarda böyle şeyler olduğunu,ayıplı mal kategorisine girmediğini,garantinin böyle durumlar için var olduğunu,garantiye geldiğinde servisin ilgileneceğini söyledi.pazartesi sıfır aldığım aracı tekrar servise götüreceğim.

lütfen gündeme çıkarıp daha yetkili insanları olaya dahil edelim.çözüm bulalım.

edit1:benim kadar zoruna gidip mesaj ile telkin eden,yorumlarda desteklerini esirgemeyen yazar dostlarıma teşekkür ederim.ekşi sözlük bu sorunun muhattabı bile olmasa ekşi sözlüğün var olması içimizi dökecek biri muhattabın var olması demektir.diğer arkadaşlara gelirsek özür dilerim arkadaşlar taksi çıkması era’yı 60.000 tl yaptığım için.165.000 tl ye aldığım arabanın 100.000 tl’sini vergi oluşturduğu için.pimpirikli olup en azından 2 yıl servisle uğraşmamak,ezik,çizik ile kafayı bozmamak adına sıfır araba almayı düşündüğüm için.bayiden sıfır araçları 3 ay önce 130.000 tl ye alıp 175.000 tl etiket yapıştıran galerilere düşmediğim için.ne olursa olsun sıfır araba aldım ve trim sesi geliyor.ve bunu istemiyorum.sizlerde aynı şeyi yaşamayın ve açıkçası çok canım sıkkın en azından içimi dökmek istedim.anlatılacak çok şey var geniş geniş yorum yazan insanlara ama neyse diyeyim.pazartesi durumu güncelleyeceğim.

edit2:hakka girmemek adına söylüyorum tan otodan sercan bey satış danışmanı ve servis müdürü benimle çok ilgilendi.ve pazartesi de ilgileneceklerini söylediler.servisle koordineliyim.sadece 0 araçta karşılaştığım rezaletin şuan için sorumluları renault.eğer servis terso yaparsa onu da bildiririm.ama bugün servis müdürü alnından akan ter ile yanıma oturdu ilgilendi onun hakkını asla yemem.ve bazı yazar arkadaşlar renault sana keşke dava açsa kanıtın yok demişler.sizden rica ediyorum beni şikayet edin ve bana dava açsınlar.araca ait söylediğim tüm videolar servis yetkililerinde.ne kadar artniyetlisiniz.

edit3:sesimizi duyan oldu galiba.renault mais müşteri hizmetleri müdürü ulaştı.pazartesi sabah konunun takipçisi olacaklarını söylediler.bakalım pazartesi neler olacak an ve an editleceğim.

edit4:tan oto ahmet yılmaz bey bana ulaştı pazartesi ikame araç verecekler.ve detaylı bir şekilde aracı inceleyeceklerini söylediler.gelişmeleri yine aktaracağım.

edit5:şaşırtmadan devam ediyorlar.3 gün önceden aracın durumunu bildikleri halde sabah gelen telefonla ellerinde ikame araç şuan için bulunmadığını söylediler.beni arayacaklarmış hazır olduğunda.şaka gibi süreç devam ediyor.

edit6:genel müdürlük olaya yine el attı.clio vereceklerken,megane verin diyip bekletmiş ve uğraştırmış tan otoyu.aldım ikame aracımı.şuan mais müşteri hizmetleri müdürü sayesinde ilerleyebiliyorum.tan otodan insan kaynaklarından galiba ebru hanım bana ikame aracı teslim etti. olayı ekşi sözlükte gördüğünü söyledi kendisi de.ve anlatmaya çalıştı bana hak verdiğini söyledi.sürecin nasıl biteceği merak konusu.çünkü teste çıktık ve servis müdürü ses alamadığını söyledi.bu trim sesi öyleki diş ağrısı gibi.dişçiye gidersin ağrı keser ya galiba araç kesileceğini falan anlayıp susuyor.ama allahtan dün her dakika video çektim.sağ arka kapı,yaptık dedikleri ön kapı,ve yüksek hızda ani frende göbek(torpido) kısmı ile ilgili bir sürü video çektim ve net belli sorunlar.inanılmaz bi cızırtı var.bakalım süreç nasıl devam edecek.an ve an sizinle paylaşacağım.

edit7: bugün aracımın serviste 3.günü.bıraktığım andan itibaren ne arayan var ne soran.mesaj atan arkadaşlara bilgilendirmeleri için teşekkür ederim.ne olursa olsun sonucu sizinle paylaşacağım.ki belirttiğim gibi tekrar yaşanırsa bu durum hukuki süreç için ayrı bir başlık açacağız ve mücadele edeceğiz.şimdilik iyi düşünüp,soğukkanlı davranıp sadece bekliyorum.

edit8:tan oto ebru hanım iletişime geçti araç test aşamasındaymış,kontroller yapılıyormuş.beklemedeyim...

edit9:evet arkadaşlar bu başlıkta bana desteklerini esirgemeyen tüm yazar arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ederim.mesaj atarak araba hakkında soran,sorgulayan,araç almayı düşünüp bekleyen tüm yazar ve çaylak arkadaşlara yol gösterici bir süreç olduğunu düşünüyorum.1 saat önce arabamı teslim aldım.aracımın yapımına oyak renault bursa ekininden bizzat clio5 üretimini yapan uzmanlardan necdet,mutlu bey gelmişler.yanlarında problemi çözmek adına tüm teçhizatları,makineleri getirmişler.sabah gittiğimde ikisi ve müşteri ilişkiler sorumlusu ebru hanım beni karışladı.mutlu bey sorunu bildiklerini,yani ses olayına vakıf olduklarını yanında getirdiği teçhizatlarla sesi bizzat tespit ettiklerini tan oto servise nazaran yani sesi duyduk dediler.ön direkten gelen ses metal bir aksam olduğu için aracın 4 yanına yayılıyormuş.sesi her yolda deneyip çözüme ulaştırmışlar.yani sorun tespit edilip çözüldü dediler.clio 5 in göz bebekleri olduğunu,ve bu sorunu bildirdiğim için ve bu konuda tecrübe edindikleri için binlerce teşekkür ettiler.ki aynı şekilde ben de emeklerine ve çabalarına sonsuz teşekkür ettim.araç hakkında 15 dakka sorunun neden olduğunu,tespit aşamasını ve sonucunu şeffaflık ile anlattılar.inanın aracı almaya gidene kadar hala içimde şüphe vardı.ama inanılmaz bi ilgi ve şeffaflık gördüm.hatta ve hatta kapıdaki ufacık çiziklerin hiç bir izahı olamayacağını ve yanlarında kapının iç plastiğini getirmişler.komple değiştirmek için.fakat yanlışlıkla bi üst model getirdikleri için değiştirememişler.eğer çok rahatsız ederse bana açık çek istediği zaman değişeceklerini söylediler.ama ben değişecek kadar büyük bir problem olmadığını söyledim.açıkcası aracı alıp geldim ve çok kullanamadım.ama geldiğim esnada sesi hiç duymadım.akşam otobanda kullanacağım.ve 1 hafta deneyimleyeceğim umarım sorun dedikler gibi çözülmüştür.mutlu bey bir daha bu sorun olursa lütfen ve lütfen tan otoyla iletişime geçip bana ulaşın dedi.bizzat uzmanından böyle tatmin edici sözler duymak açıkçası büyük harflerle yazıyorum bana güven verdi.evet ekstrem bi durumdu.mağdur olan da benim.sıfır araç alıp bunlarla karşılaşmassınız.ama süreç başı sancılıda olsa sanırım beni tatmin ederek bitti.eğer sorunla tekrar karşılaşırsam elbette başa sararız.ama artık ilgililer,sorunu ve çözümü biliyoruz.işlerimin yoğunluğundan alel acele yazdım.tecrübelerime göre yine güncelleyeceğim.detay sormak isteyen yazarlara da büyük bi keyifle yardımcı olacağım.mais müşteri hizmetler müdürüne,tan oto ebru hanıma,ve fabrikadan gelen uzman necdet ve mutlu beye sonsuz teşekkürler.

edit10:malesef sorun uzun zamandır tekrar hortladı.bu sefer arabanın yer yerinden ses geliyor.zannımca ses yayılıyor.yaklaşık 1.5 aydır konuşuyorum.yine servise çağırdılar fakat araba değişikliği talep ettim.bu hafta dönüş gelecek.fark verip farklı bir araç almak istiyorum.bu hafta bana dönecekleri cevap ile birlikte elimdeki tüm videolar ve olayın başlangıcı ile birlikte burada yeni bir başlık açacağım.çeşitli haber siteleri ile de irtibattayım.benim gibi bir sorun yaşamamanız için elimden geleni yapacağım.

edit11: aracı şubeye satıp 1.3 icon otomatik aldım belli bir farkla.değişimde mais müşteri hizmetleri yönetici cengiz bey çok yardımcı oldu.fakat araf’ı aldıktan 8 gün sonra ses yine gelmeye başladı.tıtrtıklı asfaltta dün ankara-kırıkkale yokunda başım ağrıyacak kadar sese maruz kaldım.videoları mevcut pazartesi ya da salı yine servis yolu gözüktü.
  • "renoya 165 bin tl verdim" kısmından sonrasını okuyamadım kusura bakma.yine de işin görülür umarım.

edit : ekşisözlük yazarları beni bir siz anladınız,siz de yanlış anladınız :) benim burada tepkim 165 bin harcayıp renault alması değil.bu arabaların piyasası artık böyle bende farkındayım. bir siz biliyorsunuz herşeyi.tepkim daha derindi zaten anlayan anlamış zeki yazarlara teşekkür ederim.herkes istediği gibi harcayabilir ortada mağduriyet varsa yazarın zaten yanındayız baştada söyledik..
  • nasıl yardımcı olcaz anlamadım ki? pazartesi bi de bana getir ben bakayım bari.
  • rezalet gibi rezalettir. 165.000 liraya araç alacaksın ondan sonra da servisi yol edeceksin. bir kere o satış müdürünün sana karşı yaptığı telkinler ofsayt dostum. garanti ayıplı malın ayıplarını gidermek için değil, taahhüt edilen süre içerisinde herhangi bir aksamda meydana gelen arızaların giderilmesi için var. burada bir kere besbelli ki tamirle giderilemeyen belki kronik belki aracın özelinde sorunlar var.

tekrar çok geçmiş olsun. verilen parayla muhattap olunan olaya bakınca gerçekten çok yazık.
  • sesten rezillik olmaz arkadaşlar. corolla da alsan ses var, civic de. o ses sana bana müstehak gördükleri ucuz işçiliğin yansıması. kendimizi bi bok zannetmeyelim diye var o ses.
  • 165.000 tl verince bmw aldığını zanneden yazar beyanı. clio almışsın dostum, seste gelir, tıkırtıda. çokta şeyapma yani. 5 sene önce olsaydı sıfır 320i ed alabiliyordun yapacak bir şey yok.
  • maalesef 165 bine üst segment araçların ikinci elini almak daha mantıklı. sıfır diye satilan araçları tarcanlar boy boy sergiliyor bir kaç video izleyin. ha illaki sıfır olsun istiyorsanız trilyonu koyun cebe öyle bir şey alın. sorryyy.
  • asıl rezalet senin bu teneke parçasına peşin 165k vermen bro.
  • can sıkıcı bir durum. tabii insan sıfır araç alınca en iyisi olsun istiyor. umarım sorun çözülür. benim araçtan da trim sesi gelir, ben şöyle çözdüm;

araçtan trim sesi gelince yan koltukta oturanla şöyle bir diyaloğa girişirim:

o: abi o ses nerden geliyor? torpidodan mı?
    ben: aynen torpidodan geliyor. trim sesi olur ağğğbiiii yeaaaa...
    o: aynen abi, trim sesi olurrrrr....

gördüğünüz gibi ustaca giriştiğim telkin yöntemiyle yanımdakinin beynine sinyaller gönderip istediğim cevap vermesini sağladım. arabanızda artık trim sesi olsa da sorun değildir zira yanınızda trim sesinin normalliğini onaylayan nur topu gibi bir arkadaş olmuştur.

ee tek olunca o ses gelse ne oluyor dediğinizi duyar gibiyim. o zaman da sesli olarak 3 kere: ''trim sesi robert yeaaaağğ, o olur ağğğbiiiii'' diyorum. :)
  • tam da düşündüğüm gibi karşılık almış rezalet. çünkü ekşi özellikle mallardan seçiliyor. dedim ki: kesin adama renault mu alınır, o para mı verilir, normal tabi vs derler dedim. hiç şaşmadı. kardeşim bunların hepsi rezalet. bu ucuz beyinli götlere bakma.
hesabın var mı? giriş yap