• soyle bir plandir:

- 50 milyon yetiskin insanimiz var.
    - bunlardan her biri, her gun 1 tl kenara koyacaklar. (biliyorum, issizlik vb. olaylari var, ise katilim oranlari dusuk ama, sigarandan, ickinden, yedigin gofretten, puskevitten tasarruf edeceksin arkadas)
    - bunu 10 ay boyunca yapacak herkes.
    -paralar, herkesin katkisi oraninda hissedari oldugu bir sirkette toplaanacak.
    - 10 ay sonunda, 50 milyon kisi x 10 ay x 30 gun x 1 tl= 15 milyar tl yapar. bugunun kuru ile bu 6.5 milyar dolar yapiyor.
    -lufthansa'nin %88 hissesi, 12 milyar dolar ediyor. 6.5 milyar dolar ile, lufthansa'nin cogunluk hisseleri, halkimizin ortagi oldugu bu sirket tarafindan satin alinir.
    ek:
    bu alimin bir faydasi,
    - akp'nin elinden, lufthansa ve almanya bize kafayi takti, hep karistiriyorlar ulkeyi tezini almak. muhalifler sevinir.
    - thy icin de faydali. sonucta yonetimde agirligi olusturan turkler, thy cikarina da duzenlemelere giderler. boylece, thy'nin buyumesine de katkisi olur. akp'liler de sevinir.
    - bir de, lufthansa'nin ana sirketinden bahsediyoruz. bu sirket, avusturya havayollari, isvicre havayollari vb. gibi sirketlerin de sahibi. buyuk yatirim yani.

vatanimiza milletimize hayirli olsun.

not: sabah sabah fazla turk kahvesi sonucu oluyor bunlar. omrumuzu bos geyikler ve elin ulkelerindeki tartismalari ulkemize tasimak yerine, asagidaki konulara bakip biraz dusunsek ne guzel olur,

(bkz: güney kore mucizesini nasıl yarattı)
    (bkz: türkiye mucizesini nasıl yaratabilir)
  • kurbanda 5-10 kişi toplaşarak danaya giren bir zihniyetin yeni hedefi.
    aynı teknikle apple, intel, hatta microsoft hisselerinin bir çoğu alınabilir.
    birader, güne mi giriyon allasen?
  • mantıklı plandır. böylece her yıl bir dünya devini bünyemize katarız. 10 yıla da kalmaz hoplatırız bu dünyayı. ben destekliyorum arkadaş. gerekirse gofretimden artırırım yine veririm.

ama lufthansa'nın 50 milyon sahibinden biri olduktan sonra hayatım değişmezse işte o zaman alayınızı dizerim. en başta da seni dizerim plancı kardeş.
  • 10 ay neden bekleyeceğiz ki, merkez bankası hemen çalışmaya başlarsa 15 milyar tl'yi 3- 4 gün içinde basar. 15 milyara lufthansa'yı aldıktan sonra 150 milyar bastırır gider boeing'i de alırız. matbaa bizim değil mi, basar basar tüm dünyayı satın alırız amk.
  • bazı sözlük yazarlarında ticari zeka olmadığını düşündüren plandır.
    insan biraz pazarlık eder.
  • 10 ayda dense de, bazilari fazla para koyar, para birikince de elbette sirket yetkilileri gider lufthansa'ya, aga para keş, biraz iskonto yap alalim hemen diye pazarligini yapar.

ucuza kapatiriz biz bu isi.
  • 72 milyon gsm abonesi var. 35 tl fatura ödeyen ben , 11.45 tl vergi vermişim bunun için. ortalama 10 tl vergi desek ,devlet bu luftansayı sırf gsm abonelerine kestiği vergi ile 2 yılda alabilir. gsm vergilerini kaldırabilir. hatta luftansadan kar payı dağıtabilir.
    edit : noktalama
  • m&a nedir diye soracak olsak, cevap veremeyecek ben küçük dangalak gibi müptezellerin rüyası.

lufthansa gibi şirketi böyle bir yöntemle alamazsın.

1)+ama, borsadan hisselerini toplayacaz, herkes 1 lira verecek.

imtiyazlı hisse diye muhtemelen ömrün boyunca duymadığın bir hisse türü var. bunlar genelde free-float'da olmazlar. borsadan şirketin çoğunluğunu ele geçirsen bile imtiyazlı hisse senetlerinden ötürü yönetimi ele geçiremezsin.

2)+bizde para bok gibi, çok para biriktiriyoruz.(kastelli baba ben de çok para var ne yapayım?)

bu tarz bir hisse operasyonunda tahtada derinlik azalacağından lufthansa'nın mcap'i birkaç ay içerisinde 3-5 katına çıkabilir.

3)+şirketi borsadan değil, gider almanya'dan alırız.

bu tarz büyük şirketlerin satın alma ve birleşme işlemlerinde satış, parası olandan ziyade, bu işi yapabilecek teknik bilgi ve beceriye sahip, sektörde bilgili şirketlere yapılır. yani denyonun birinin kampanyasına kimse itimat etmez. avusturya havayolları, isviçre havayolları neden lufthansa çatısı altında, biraz sorgulayın.

4)+güney kore mucizesi var önümüzde...

öykünülen güney kore'nin başarısı m&a operasyonlarından ziyade ülkede var olan demokratik yapı ile ilgilidir. senin flag carrier şirketin siyasi düşündüğü için cumhuriyet gazetesi'ni yolcularına vermiyor. sen de bu derece demokratik(!) bir ortamda güney kore mucizesi goygoyuna sığınıyorsun. güney kore'de devlet başkanı egosunu tatmin etmek için saray mı yaptırıyor lan orospunun evladı! önce öykündüğün ülkeyi tanı ulan, beyin kıvrımını siktiminin trolü...
  • para toplama işinin yapılmışı olanı için (bkz: fadıl akgündüz).
  • elindeki türk parasıyla mal mal hayaller peşinde koşmaktır. o parayla, türkiyede bile büyük ölçekli firma alamazsın.
hesabın var mı? giriş yap