• paritenin 1.00 olması durumudur. büyük ve tarihi bir andır. 20 senenin sonunda ilk defa gerçekleşmiştir. avrupa merkez bankası faiz arttırınca eski yerine gelir gibi ama maalesef enerji krizi avrupayı daha sert vuracağı için dengeyi 0.8 civarlarında bulması işten bile olmayabilir.

her şey çok belirsiz ya. tüm tahminler yalan oluyor.
  • "1 doları 1 euroya eşitledik!"
  • türkiye için oldukça kötü bir durum. bizim en büyük ithal kalemlerimiz dolar üzerinden iken en büyük ihracatımız euro bölgesine yapılıyor. arbitraj avantajımız maalesef kayboldu
  • mıymıntı ve pısırık avrupa merkez bankası (ecb) yüzündendir. herkes faiz arttırırken aylardır kulağı üstüne yattığı için durum bu. tabii almanya ihracat ülkesi işine geliyor ama bu böyle gitmez. keza bu sefer de zaten daralma korkusu yaşayan abd'nin ihracatı çok zora girecek zaten dağ gibi dış ticaret açığı var. bir bahaneyle 1.04 lere atmasını bekliyorum. ytd

edit: tabii savaş ve enerji krizinin de etkisi var bu olayda en çok avrupayı vuruyor. savaş yayılırsa senaryo çöpe döner ecb 100 bp da arttırsa önünü alamaz. bu arada bu durum da en çok bziim aleyhimize ithalat usd ihracat euro ile. ama yine de dxy nin hareketinin şimdilik burada bittiğini bu haftadan itibaren altın-gümüş başta emtiaların ve diğer paritelerin usd ye karşı hoop birader deyip tepkiye kalkmasını bekliyorum veya umuyorum.
  • gerçekten tarihi andır. bu nasıl oldu?
  • euro olarak maaş alan beni üzmüştür.
  • avrupa merkez bankasının faiz yükseltme konusunda yavaş davranmasının bir sonucudur.. temmuz ayı içinde faizleri yükseltmesiyle euro yeniden uçuşa geçecektir.. bekleyin ve görün!
  • türk lirasını azıcık tanıdıysam bu olay döner dolaşır bizim götümüze girer...
  • beklenenden cok daha erken gelismis olan durum.

bu esitlenme sonbahar-kis periyodunda bekleniyorken daha yaz ortasinda gerceklesti. ab icin durum kritik.

• eski başarılarının mirasını yiyen avrupa'nın görmek istemediği başarısız ekonomi yönetimin sonucudur. fed, bank of england ve bir çok ülke cesurca faiz arttırırken euro bölgesi italya, yunanistan gibi ülkelerden dolayı 25 baz faiz arttırmaya anca karar verdi geçen toplantıda.
hesabın var mı? giriş yap