• birkaç sene önce bir anket yapmışlar. 17 size ne hatırlatıyor diye. ankette en büyük yüzdeyi sanırım teoman'ın şarkısı almış sonra da 17. yaş vs.
    bana ise (asal sayıları çok sevmeme rağmen) hiç iyi şeyler hatırlatmaz 17.
    bir gece saat 3.30 da, tatildeyken ben, amcamın telefonuyla uyanışımı hatırlatır.
    "biz sanırım bir daha hiç iştahlı iştahlı gülemicez" dediğim anı hatırlatır.
    arkadaşlarımın ölümünü hatırlatır.
    aile dostlarımızın enkaz altından çıkarılırkenki görüntülerini televizyondan izleyişimizi ve bağıra bağıra ağlayışımızı hatırlatır.
    babamın çaresizlik içinde telefonla birilerine ulaşmaya çalışıp, ulaşamayıp hıçkırıklara boğuluşunu hatırlatır.
    “kayıp listeleri”ni tanıdık biri var mı acaba endişesiyle takip edişimi hatırlatır.
    canım evimi, artık olmayan evimi hatırlatır.
    ömrümdeki tek isyanımı hatırlatır.
    spikerin “izmite ulaşamıyoruz, ne karadan, ne havadan” cümlesinin içimi nasıl yaktığını hatırlatır.
    “tüpraş patladı,patlayacak,insanlar dağlara gönderiliyor”u hatırlatır.
    bi de zülfü livaneli’nin “neylersin”ini hatırlatır niyeyse.
    ne teoman’ı hatırlatır ne de 17. yaşımı.
    zaten artık eskisi kadar sık da o geceyi hatırlatmaz.
    (bkz: 17 ağustos 1999)
  • inanılması güç ama teoman bu şarkıyı erdal eren için yapmıştır. şarkı ve özellikle teoman gözümde daha bir değerli oldu. sözlerini bu gözle okuyunca insanın içine bir kor düşüyor.
  • itiraf edeyim, "teoman bu şarkıyı kesin barda 17'lik çıtır kız görmüş, ona yazmıştır." demiştim zamanında. sözleri üzerine de çok düşünmemiştim açıkçası ama söylenene göre adam bu şarkıyı kuzeni erdal eren için yazmış.
  • erdal eren'in teoman'ın kuzeni olduğuna dair haberin ardından, teoman'ın erdal eren'e yazdığı kesinleşmiş şarkıdır. allah kabul etsin.
  • teoman'ın bir parçası. parçanın "söylediği son şarkı elveda zalim dünyaymiş " bölümünde sözü geçen elveda zalim dünya şarkısı pink floyd'un efsanevi goodbye cruel world parçasına gönderme yapmaktadır.
  • teoman'ın yeni album'ünün adı... bide... insanların yaş bakımından en hayecanlı yılları... reşit olmaya hızla yaklaşılır... ilk ciddi aşklar yaşanır falan...
  • iki karenin toplamı
    16+1=17
    asal sayı
    dunyanın acısal hızı (w) simdikinin 17 katı olursa ekvatorda yercekimi ivmesi (g) 0 oluyo. guzel ve muhim sayı. muhim seylerin altını 17 kez cizin.
  • teoman'ın erdal eren için yaptığı şarkı.
    12 eylül 1980 darbesinde 17 yaşındayken yaşı büyütülerek idam edilen erdal eren teoman'ın giresun'dan akrabasıdır. bu şarkı ona ithafen yazılmıştır.
  • kadıköy pendik otobüs hattı

bilmeyenler için özetlemek gerekirse;

ayaklı huzurevi
hesabın var mı? giriş yap