• megapoll firmasının tertiplediği genel seçim anketidir.. neticeler gerçekten enteresan.

gülmek için bakabilirsiniz.. sipariş bir anket olduğu besbelli.

zira ülke öyle bir hâle geldi ki, zaytung'a lüzum kalmadı.

--- spoiler ---

son ankette şaşırtan sonuçlar seçim ikinci tura kalırsa...

son anket sonuçları megapoll kamuoyu araştırma şirketinde geldi. sabah yazarı mahmut övür'ün yayındığı ankette ak parti, yüzde 39.3, iyi parti yüzde 10.9 chp ise yüzde 23.5 çıktı. seçim ikinci tura kalırsa meral akşener kılpayı ekrem imamoğlu'nun önünde görünüyor.

seçim anketleri birbiri ardına gelmeye devam ediyor. seçimlerin zamanında yapılacağı söylense de seçim anket sonuçları merak konusu oluyor.

sabah gazetesi yazarı mahmut övür, 12 kasım-14 kasım 2021 tarihleri arasında megapoll'un yaptığı anket sonuçlarını köşesinde paylaştı.

araştırma, 26 bölgeden 31 ilde rastlantısal seçilen 2008 kişiyle yüz yüze yapılmış.

en önemli sorun ekonomi

vatandaşa göre türkiye'nin en önemli sorunu "ekonomi". ikinci sırada işsizlik, üçüncü sırada da adalet ve hukuk geliyor. katılımcıların yüzde 47'si gelecekle ilgili karamsar düşünüyor. bu rakam bir önceki ayda yüzde 53.

bu pazar seçim olsa?

"bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna şu yanıtlar verilmiş:

ak parti yüzde 39.3.

chp yüzde 23.5.

mhp yüzde 11.7.

iyi parti yüzde 10.9.

hdp yüzde 11.2.

deva partisi yüzde 0.9.

gelecek partisi yüzde 0.1.

seçim ikinci tura kalır ve şu isimler yarışırsa

"cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır ve şu isimler yarışırsa kime oy verirsiniz?"

erdoğan yüzde 51.2, imamoğlu yüzde 39.5, kılıçdaroğlu yüzde 39.4... en yüksek oyu alan isim yüzde 39.7 ile meral akşener.

erdoğan ile kılıçdaroğlu olursa fark oluyor

isim verilmeden "bu pazar bir cumhurbaşkanlığı seçimi olsa oyunuzu kime verirsiniz?" sorusu

yüzde 40.3'ü recep tayyip erdoğan cevabı verirken, ikinci sırada yüzde 13.7 ile kemal kılıçdaroğlu geliyor.

--- spoiler ---

kaynak burada
  • akp ve mhp toplamının %51 çıktığı, süleyman soylu'nun sipariş ettiği ankettir.

megapoll denen şirket 2017 yılında kurulmuş. kurucusu ve tek hissedarı "murad kafadar". adındaki "d harfi" çok şey anlatsa da araştırmayı derinleştirmek gerekir ki önyargılı damgası yemeyelim.

twitter adresine bakıyoruz: #soylununyanındayız hashtag'i kullanılmış ve hesaptan sayısız süleyman soylu öven tweet atılmış. bir başka örnek

araştırmayı burada sonlandırıyorum. benim açımdan yeterli.

not: daha önce ses-ar ve info araştırma gibi çer çöp araştırma şirketleri ile münasebeti olmuş.

edit: benzer çalışmayı birkaç anket şirketi için daha yapmıştım. şimdilik "areda survey" ve "ada araştırma" entry'lerini buldum. anketlerin başlıklarını hep aynı suser'ın açması da ilginç bir detay.

hepsi bir arada:
    (bkz: akp'ye hizmet eden anket şirketleri veritabanı)
  • akp mhp toplamı kasten %51 olacak şekilde verilerek insanların moraline oynamışlar bence. bu kadar saçma bir alt metni bir tek ben düşünüyor olamam. anketlere güvenmiyorum şahsen; hele bu ülkede olan hiçbir şeye güvenmiyorum artık!
  • bakın akp'nin %39 almasını geçiyorum ki imkansız bir şey bu ama mhp %11 alsın ben kızılay meydanına çıkıp kurt gibi ulurum. bu kadar net söylüyorum isteyen ss alsın.

ısmarlama, safları sıkılaştırma anketleri bunlar. akp mhp toplamı artı eksi 1 olacak şekilde yüzde 40. mhp en fazla yüzde 7 alır.
  • akp genel merkezinde yapsan bu anketi, akp böyle bir oy alamaz.
    chp orda bile yüzde 28 29 yapar. ülkenin durumu işte bu.

ek; üstteki arkadaş akp mhp toplamı 40 alır demiş. akp ve mhp denen vatan haini oluşumlar hala bu ülkede yüzde kırk çıkarıyorsa seçime gerek yok. bu milletin aklını sikeym ben o zaman.

edit; onlarca mesaj geldi yok kemik oyu kırk, yok kırk banko alacak, kırk alırsa öpte başına koy daha fazla alır diye.
    teşekkür ederim ya desteğiniz için. tüm umutlarımı siktiniz. akp kazanacak arkadaşlar. sizde bu korku bu pes etmişlik devam ettiği sürece hep kazanacaklar.
    bunların kemiği mi kalmış da kemik oyu alıyorlar, kemiklerini sokayım onların. üflesen kırılır o kemik.
  • yalancıyı sikmedikleri için gönül rahatlığıyla sallanan rakamlardan oluşan anket.
  • 39,3
    +
    11,7

50+1 yaptı değil mi yazıyom bak
    yaz abi tamamdır

bu ne len?
  • sabah gazetesi denen bok çukurunda yayınlanmış anketi internethaber denen bok çukuru paylaşıyor. diyeceklerim bu kadar
  • soylu tweetlerine bakıldığında akp genel merkezinin ana ofisinde yapıldığı çıkarımı sağlanabilir. akp genel merkezi ana ofisinde bile bu durum da oy çıkıyorsa türkiye geneli akp %20 mhp ise %4 hadi bilemedin 5 belki alabilir.
hesabın var mı? giriş yap