• derli toplu değerlendirmek istediğim seçimin ikinci turu.

öncelikle erdoğan'ın %52'ye ayarlı kalmasının sebebi muhalefeti koltuğundan etmemektir. erdoğan ayarlanmış muhalefet bozulsun istemiyor. insanlar muhalefete yüklensin ve bir değişim olsun istemiyor. açık ara farkla seçimi almamasının sebebi bu. muhalefetin ısrarla 25 milyon oy aldık vurgusunun sebebi de bu.

fakat muhalefete gönül rahatlığı ile oy verenlerin sayısı hayli az. milyonlarca insan kemal beyin fotoğrafını kapatarak altına mührü bastı. mayası türk milliyetçiliği olan ülkenin, hdp'ye sırtını yaslayan canan'a ve kemal'e gönül rahatlığı ile oy vermediği gayet açık. bunun sebebi "son seçim" vurgusunun nakış gibi işlenmesiydi. son seçim vurgusu çok büyük bir yalandı.

çok da tehlikeliydi. bundan etkilenip intihar eden genç var. ve o intihardan sonra kemal bey, seçimi kaybettiği akşam çıkıp "yürüyüşümüz sürecek" dedi. madem sürecekti ve her şey bitmemişti neden son seçim vurgusu yaptınız? olan gencecik insanlara oldu. belki sizin sözünüzden etkilenip sonrası yok diye düşünerek intihar etti... çünkü adam yeminli bir halk düşmanı.

şimdi yerel seçim bahanesiyle seçmeni bir arada tutmaya çalışacaklar ancak yerel seçimlerin de gittiğini söyleyebilirim. ki kemal bey aday olduğunda bunu söylemiştim. yineliyorum. chp'nin ısrarla halkı suçlamasının hâlâ büyük bir tepkiyle karşılaştığını düşünmüyorum. türk milleti gerçekten sabırlı bir millet. hâlâ topyekun bir protesto yok.

kemal beyi destekleyen kesimde kayış kopmuş vaziyette. hâlâ şeyhlerini destekliyorlar. desteklemeyene münafık diyen var. görsel bu kesimi aklı başında kimsenin ciddiye almaması gerekiyor. ülkenin önce bunlardan kurtulması gerekiyor.

o kadar ahlaksızlar ki sorunu halkta arıyorlar. her şeyi ellerine yüzlerine bulaştırdılar ama hâlâ yüzsüzler. halk düzelirse bize oy verir diyorlar. "düzgün olanın" kendilerini desteklediklerinden eminler yani. ince'ye yapılan kumpastan tutuklu olanların tamamı chpli iken düzgün olan bizi destekler demek için kafayı yemiş olmak lazım.

başka adayla olur muydu? başka adayla olacağı için başka aday istemediler zaten. başka adaya oy veririz diyenlere buna vermiyorsan verme dediler. görsel
    ısrarla söylüyoruz, kemal beyi gönüllü destekleyen herkes dolandırıldı. çünkü kemal bey ve çetesi seçimin kazanılamayacağını zaten biliyordu.

e biliyordu da neden adaylıkta ısrar ettiler? çünkü konu emekli, yazlıkçı, laik teyzelerin kaybı değil. konu kendi çevrelerinin bu süreçten ciddi para kaldırması. seçim yardımını götürenler, borsada dünyalığını yapanlar... dolandırıldı lafını laf olsun diye kullanmıyoruz.

yerel seçimler gitti mi gitmedi mi diye başlık açılmış. bakın bakalım gitmiş mi gitmemiş mi? görsel

ha bundan sonra ne olacak?
    kemal beyin satranç ustası unvanıyla, çok ince bir hesapla, akp tam olarak 360'ı bulsun diye verdiği 40 vekilin, akp ile birlikte anayasaya başörtüsünü sokmasını izleyeceğiz...

kemal bey bu hesabı babala tv'de yapıp vekil sayımızı artırdık dedi. ahali alkışladı. hitap edilen kitle bu. hüdapar'a haklı olan tepki gösteren chp seçmeni islamcıları meclise soktu. bunların akp'ye oy veren seçmeni küçümsemeye hakkı yok.

çok önemli bulduğum için yinelemek zorundayım. şehirli, seküler, eğitimli kadınlar çok tehlikeli bir çizgide duruyor. hdp'yi destekleyip, hdp ile mecliste konuşabileceğini zannedip sadece hüdapar'a bileniyorlar. çok yanlış. hdp'nin de düşman olduğunu anlamak zorundalar. hizbullah allah için öldürüyor. pkk seküler şekilde otobüs durağında canlı bomba saldırısıyla öldürüyor. ikisi de eşit derecede tehdit. ama pkk sınırımızda devletleştiği, uçakları ve helikopterleri, 10'dan fazla ülkede örgütlenmesi ve sınırımızda karakolları olduğu ve batı tarafından desteklendiği için tehdit olarak görülmüyor. çok tehlikeli bir nokta. hdp'yi destekleyenlerin arasında neden genç kızlar ve kadınlar var, hdp neden bunlarla öne çıkıyor, bunu düşünmelisiniz.

ve son olarak, en önemli konu. suriyeliler ve bilumum kaçkınlar. muhalefetin hatası ümit özdağ'ın (daha doğrusu cumhuriyetin) çizgisine çok geç gelmesi oldu. hdp desteği düştü diye özdağ ile yakınlaşmanın olmaması gerektiğini savunanlar bu ülkeye düşman. hdp oyu düştü ve kemal beyin oy oranı 3 puan arttı. hep söylediğimiz hdp olmazsa halk desteği daha çok olur sözümüz bu seçimde de kanıtlandı.

halkın hatası ise bu konuda yanlış karar vermesi oldu. bunun bedelini bir noktada ödeyecek. ödeyeceğiz. hep birlikte. bunun için "demokrasiye karşıyız, aslolan cumhuriyet'tir" dediğimiziçin dalga geçen, küfür edenleri buradan selamlıyorum. bugün aynı başlıkta kendileri ağlıyorlar. bazı zor yoldan öğrenir de demiştik. şimdi bunu yaşıyorlar...
  • bir arkeolog, bir fizikçi, bir teolog, bir sanat tarihçisi araştırma için yola çıkmışlar. yolda kar fırtınasına yakalanmışlar ve kaybolmuşlar. tam donarak öleceklermiş ki bir köylü onları bulmuş. bunları almış köye, evine götürmüş. 3’ünü gürül gürül yanan sobanın başına alan köylü bunlar açtır diye bir şeyler hazırlamak için çıkmış.

soba yerden 1 metre kadar yüksekte taşların üzerine yerleştirilmiş. bu durum sıcak sobanın başında kendine gelen 3 bilim insanın dikkatini çekmiş.

köylü neden sobayı taşlarla bir metre kadar yükseltmiş?

arkeolog atılmış; “bu taşlar sıcağı içine alıp uzun süre muhafaza edebilir. köylü bu yüzden odayı daha uzun sıcak tutmak için yapmış olabilir.” demiş.

fizikçi; “hayır demiş. sobayı odanın tan ortasına koymuş ve bir metre yükseltmişki odanın her tarafını eşit bir şekilde ısıtabilsin.” demiş

teolog; “hayır demiş. köylünün eski inançlarından kaynaklı ateşe duyulan bir saygı vardır. bu yüzden ateşi yüksekte tutarak saygısını göstermiş.” demiş.

sanat tarihçisi; “hayır demiş. bu bölgenin tarihinden kaynaklanan bir konu. taşlarla çeşitli eserler yapmak bu bölgede yüzlerce yıl öncesinden beri devam eden bir gelenektir.” demiş.

bu dört bilim insanı hararetle tartışırken köylü ellerinde yemek tepsisi ile içeri girmiş.

tezinde iddialı fizikçi atılmış. niçin böyle yaptığını köylüye soralım. tamam demiş diğerleri.

kardeşim neden sobayı taşların üzerinde yaklaşık bir metre kadar yükseğe yerleştirdin?

köylü bu dörtlüye bakmış. boru kısa geldi. kışı gördünüz. köy yeri her vakit şehre inip alışveriş yapma imkanı yok o yüzden.

maklubeci phd’lerinizin, türkün değerlerine düşman türkçülerinizin, tatlı su solcularınızın, liboş pezevenklerin, bilumum fetö’cü, bölücü, foncu satılmışların saçma sapan çözümlemelerine tahammül edemiyorum.

boru kısa geldi boru.
  • sonucu baştan belli olan bir seçimde , el birliği ile bizi sandığa götürüp , yüksek katılım oranı ile bize bir cumhurbaşkanı seçtirdiler.

şimdi dışarıda bunu pazarlayıp ülkeye yabancı yatırımcı getirmeye çalışacaklar.

inşallah para gelir.

özellikle kuzeyde savaş varken avrupa ve asya'nın köprüsü olan bir ülkeden paranın oluk oluk akıp geçmesi lazım.

yerel seçimleri bahane edip yine aynı ekonomik modelde devam edersek refah seviyemiz yine dünü aratır.
  • çok analize gerek yok aslında.

iyi parti'nin kurulması,
    deva partisi'nin kurulması,
    gelecek partisi'nin kurulması,
    masanın genişlemesi,
    rasyonel bir mutabakat metni üretilmesi

başarılı ve olması gereken adımlardı.

adayın kemal bey olması ise tek ve sıfırla çarpım etkisi yaratan bir hataydı. herkes de içten içe bunun farkındaydı. herkes ekrem bey veya mansur bey olsaydı daha iyi olacaktı dedi içinden. hatta onların cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olmaları düşen umutları tekrar yükseltti.

ama vitrinde kemal bey vardı ve sırf belki de bu neden hem katılımı düşürdü hem karşıdan oy kapımını.

sonuç olarak kaybettik. yukarılarda bir yazar son seçim yalanı demiş ama ben katılmıyorum, önceki entryilerimde de var. artık erdoğan'ı ak partililer bile düşüremez. erdoğan için taze suriyeli seçmenler var ve yerel yönetim özerkliği de üç vakte daraltılır. ekrem bey'e de siyasi yasak gelir, chp'nin başına istese de geçemez. erdoğan böylece yerli ve milli muhalefeti dizayn etmiş olur.

geçmiş olsun.
  • şurada belirttiğim her şeyi yaşadığımız seçim.

tıklamaya üşenenler için aşağı bırakıyorum yazıyı.

--- spoiler ---

sen ben mührü basarız da ya diğerleri dediğim kişi. kardeşim anlamıyorsunuz, sağ-merkez sağ kökenli insanlar kılıçdaroğlu'na net olarak karşı. hdp desteğiyle seçilir diyorsanız ''net'' siyaset bilmiyorsunuz demektir. hdp'nin açıktan desteğiyle sıçarız. bakın bildiğiniz sıçarız.

ya rte'nin istemesinden bile hicap duymuyor musunuz gerçekten? adam kk'nın karşısında kazanacağına inanmasa böyle bir talepte bulunur mu? ben kk destekçisi olsam ve karşımdaki partinin taraftarları ''kemal pabucu yarım, aday ol da oynayalım'' dediğinde yerin dibine geçerdim.
    --- spoiler ---
  • bünyede kanser başlamış bir an önce kansere müdahale edilmesi gerekiyor ama bazıları dedi ki ya bu bünyede grip de var önce gribi tedavi edelim dediler, kanseri görmediler.. işte seçmenin çoğunluğu kanseri görmedi gribe nezleye odaklandı. ve sonuç olarak kanserle yaşamaya devam ediyoruz. sonumuz iyi değil
  • 24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi zamanı dolar 10 lira 15 lira hatta 30 lira olur dendi
    “yok daha neler” diyenler vardı.
    şimdi o insanlar “ülke suriye olacak, kendi adayları olacak” dediğimizde acaba ne düşünüyorlar.

işin komiği de aynı insanlar ülke bütünlüğü diye ortalıkta millete milliyetçilik taslıyorlar.

uzaktan izleyince çok komik oluyorsun türkiye. içinde yaşamak olmasa…
  • benim bu süreç sonrası vardığım nokta şu, bu ülke yönetimini devir alabilecek bir alternatif henüz mevcut değil

bu da ortak akıl sonucunda ortaya çıktı, seçimle ortaya çıktı

bir şişe içinde bonbon şekerlerini burda kaç adet şeker var diye insanlara sorunca çok alakasız sonuçların gelip, yanıtların ortalamasını alınca doğru sonucu bulmak gibi bişey

hiçkimse anadolu insanına ve iktidar seçmenine olumsuz bir yorum yazmasın, muhalefetin ne denli zayıf basiretsiz ve yalancı olduğu seçimden sonra ortaya çıktı, işte o beğenmeyip eğitimsiz dediğiniz halk bunu sizden önce gördü

onlarca fraksiyonun geçici ve sanal anlaşmalarla oluşturduğu bir grup türkiyenin yönetimini devir alamaz

liderlik iradesi, halk desteği ve güven yoksa, halk size teveccüh etmez

bunu muhalif siyasiler zaten biliyor, sadece seçmenleri anlamak istemiyor
hesabın var mı? giriş yap