• muhafazakar bir ailenin çocuğuyum. akrabalarımın rahat %80'i ak partili. babam yıllarca asgari ücretle günde 12 saat geceli gündüzlü çalışmış bir ak partili. sn. recep tayyip erdoğanı gönülden seviyor ve aleyhine tek laf dahi ettirmiyor. bense şu anda 20 yaşındayım. desteklediğim ve beni bütünüyle temsil ettiğini düşündüğüm bir parti yok. siyasetle fazla ilgilenmiyorum. babam chp genel başkanı sn. kemal kılıçdaroğlunu hiç sevmiyor, alevilere karşı bir ön yargısı var ve ülkenin çok iyi durumda olduğunu söylüyor.
    bu sabah işim gereği erken kalktım ve dışarı çıktım. adalet yürüyüşü o sırada geçiş yapıyordu. vaktim vardı izlemeye başladım. komşumuz geldi selam sabah sonrasında kendince fikrini belirtip gitti "bir tane doğru adam yok". komşumuz da aynı gelir düzeyine sahip normal bir muhafazakar.
    akşam yemeğinde lafı açıldı. babamla biraz münakaşa yaşadım. başta dediğim gibi partiyle vs. alakam yok ama bu ülkede ana muhalefetin 68 yaşındaki genel başkanı ankaradan istanbula arkasında binlerle yürüyorsa hele bir de bu insanların tek talepleri ve sloganları hak, hukuk, adaletse ayrıca ellerinde türk bayrağı varsa kimse yukarda aktardığım komşumun lafı gibi bir ithamda bulunamaz bulunmamalı. babamı ve babamın düşüncesindeki insanları bu yürüyüşün hangi noktası rahatsız ediyor bilemiyorum. babama da aynı şeyi sordum ama maalesef babam sadece siyasette değil her konuda her zaman haklıdır ve asla başkalarının lafını dinlemez. bu yüzden bağırmaya sen bi bok bilmiyorsun demeye başladı. ben de tamam baba sen haklısın diyip konuyu kapattım. ne yapacaksın babam işte sonuç olarak.

demem o ki. değil ankaradan istanbula, ankaradan marsa kadar da yürüseniz babamın ve komşumuzun yürüyüşçülere olan bakış açısı değişmez. ama ne zaman daha önceden insanların tepki gösterdiği ve babamın kayıtsız kaldığı bir durum gelir kendisinin canını yakar işte o zaman görün bakın bakalım babam nasıl yerinden fırlayıp ah yandım anam diyor.
    uzun lafın kısası ben chpli değilim, akpli değilim, mhpli değilim, hdpli hiç değilim. ben sadece bu ülkede huzur ve barış içerisinde yaşamak isteyen bir türk genciyim. ve yarın da bu mitinge katılacağım. babama inat.

çocuklar inanın inanın çocuklar, güzel günler göreceğiz güneşli günler
    motorları maviliklere süreceğiz, güzel günler göreceğiz güneşli günler

edit: gittim. inanılmaz bir kalabalık vardı. ucu bucağı belli olmayan bir insan topluluğu alana hakimdi. herkesin ellerinde türk bayrakları, atatürk posterleri ve adalet yazıları vardı.onun dışında bir tane bile siyasi parti sembolü görmedim. insanlar umut doluydu ve herkesin yüzü gülüyordu.
  • adını bilmediğim, babasıyla birlikte "boyun eğme" tshirt'üyle yürüyen kk'nın oğluna bakıyorum sonra bilal erdoğan'a...

kocasıyla birlikte yürüyen ve ," eşi olarak değil bir birey olarak yürüyorum " diyen boynunda yaşmağı,sırtında düz yeşil tshirtüyle selvi hanım'a bakıyorum sonra emine erdoğan'a...

"adalet pankartı, atatürk posteri ve türk bayrağı dışında hiç bir şeyle gelmeyin, bu bir parti mitingi değil, herkesin adalete olan ihtiyacı için yürüyorum" diyen kılıçdaroğlu'na bakıyorum sonra, "biz lütfettiğimiz için yürüyebiliyorsunuz" diyen, herkesle ama herkesle kavgalı erdoğan'a bakıyorum...

umarım bu ülkeye, umut, huzur, güler yüz, hoşgörü ve adalet hakim olur diyorum.

şüphesiz ki türk siyasi tarihinin en büyük hareketlerinden biridir. ayağınıza, aklınıza sağlık...
  • ne kadar kalabalık bir miting olduğunu size şöyle anlatayım.

şu an mitingin yapılacağı alana 5 km uzaklıktayız. ve miting alanına kadar 3 km yürüyüp, mitinge öyle katılacağız.

geriye kalan 2 km mesafe; yol değil, yoldaş.
  • gezi'yi oç medyaya silke silke nasıl yayınlattıysak bu da öyle olacak.

görmeyin siz görmeyin..

bu devran dönmeyecek mi lan..

ne yapacaksınız o zaman.

sizi kamu ilanlarıyla besleyen devlet kalmayınca, gazetelerinizi okumayı anca sökmüş çomarlara mı satacaksınız.

kendi bindiğiniz dalı, bu cumhuriyetin geleceğini 15 senedir sattınız hala daha satıyorsunuz.

bu dönem bitince ne yapacaksınız.. kandırıldık mı diyeceksiniz.

"nasıl sattınız lan bu ülkeyi iki dakikada" dendiğinde ne diyeceksiniz sayın amınakoduklarım.
  • 1.5 milyon insanın katılacağı mitingtir.

adalet arayanlar mitingde,
    torpil arayanlar akp binalarında!
  • tekirdağ'daki tüm devlet kurumu personelinin sabah saat 9'da acil toplantı adı altında iş yerlerine çağrılmasına sebep olmuş miting.
    (ne hikmetse mitinge gidecek otobüsler de sabah 9'da hareket edecekler.)
    amaçları ne bilmiyorum.

ama mitingin amacını çok iyi biliyorum.

adalet!!
  • mitinglere giden insanlara dünyanın en boş beleş insanları gibi bakan biri olarak hayatımda katılacağım ilk miting olacaktır.
  • pkk sevicileri ile feto destekçilerinin kol kola yürü... agsgsggsjajshsh kudurun lan. ayağımda sandalet, üstümde çizgili tişört bu ülke için hala umut olduğunu göstermek için orada olacağım.
  • -efsane.

-7 haziran dönemindeki 3ay hariç, "biz azınlığız, onlar çok güçlü" psikolojisi ilk kez kırıldı.

-ben dahil, "bi numara çıkmaz bu işten" diyen herkes yanıldı.

-neredeyse gezi etkisi yaratıldı. süper.

-aşağılık satılık kansız şerefsizlerin dezenformasyonları, algı operasyonları, türk halkının en eğitimli ve gelir düzeyi en yüksek kesimini her türlü terör örgütüyle ilişkili gösterme çabaları ellerinde patladı.

-darbe olcak, darbe olcak diyen namussuzlar utanması olmadığı için yine konuşacak ama bu yürüyen kesimin ne darbeyle ne bir kanunsuzlukla en ufak bir ilişkisi olmadığı bir kez daha göründü.

-kılıçdaroğlu büyük liderlik yaptı. başka bir sınıfa atladı.

-kılıçdaroğlu mitingde "beni protesto edenleri de selamlıyorum" dedi.

bu cümle 15 senedir 1,(bir) kerecik söylenseydi, bu ülke asla şimdiki gibi olmazdı..

onlaaarrr onlaaarrr, siz kimsiniz ya, bunlar... bunlar...

değil de şu yukarıdaki cümle.. 1 kere söylenmez mi ya.. 15 sene be abi.

-kılıçdaroğlu bugüne kadar hiç duymadığım bir ses tonuyla ve cesur üslupla konuşmaya başladı..

-son bölümdeki manifesto söylemi heyecanı biraz söndürdü..

-halk çok istekliydi, en ufak birkaç gaz söylemle coşabilirdi, sonlara doğru duruldu.. daha fazla slogan atılabilirdi..

-kılıçdaroğlu ve eşinin baştaki sloganlara birlikte ve ateşli bir katılım göstermesi çok etkiliydi.

-türk halkının atatürkçü, laik, çağdaşlık, medeniyet, huzur, sakinlik, mutluluk peşinde koşan kısmına çok iyi gelen bir gündü. az olmadığımızı gördük. organize olmadığımızı, olunca cahil niteliksiz kitleden daha etkili olabileceğinizi gördük..

böyle..
  • 36 yaşındayım, 36 senelik maltepe'liyim, ben hayatım boyunca bu kadar insanı maltepe'de görmedim. miting alanına 3-4 kilometre mesafede olan evimizin önü sabahın 7'sinden itibaren insan seli idi. maltepe sahil yoluna gidişin nispeten en rahat olduğu bağlantı yolu olduğu için şehir dışından gelen teşkilat otobüslerinin çoğu bizim caddeye park ettiler. hatta karşı binamızdaki şerefsiz, binasının önüne park eden otobüsün şoförü ile kavga ederek otobüsü oradan çekmesini istedi. biz de şoför abiye binanın önü bir yana dursun otoparkımızı açtık. binamızın önüne bir otobüs daha çekebildi böylece. miting sonrasında caddemizde trafik öyle bir kilitlendi ki, otobüsler 2 saat kontak kapalı beklediler.

biz ailecek katıldık insan seline. dedim ya bizim ev 3-4 kilometre miting alanına. pek yakın değil yani. ama insanlar akın akın aktılar yürüyerek. ancak 2 saatte zar zor ulaşabildik miting alanının "yakınlarına". içeriye girmek zaten mümkün bile değildi. normalde bir akp mitinginde miting alanının civarında direk otobüsler olur filan. bugün sahil komple trafiğe kapalıydı ve insan doluydu. televizyonlarda gösterdikleri miting alanında görünen insan sayısının en az 10 katı kadarı sahil yolu boyunca ve maltepe sokaklarında vardı. var git sen hesapla kaç yüz bin insan var artık.

bugün maltepe'deki miting alanı civarına ulaşmak isteyen insanlar en az 3-4 km yol yürüdüler (dönüşü de katarsan 7-8 km). bugün maltepe'de lokantalarda yemek kalmadı. insanlar kilometrelerce yürüyerek, kendi imkanlarıyla karınlarını doyurarak aktılar bugün maltepe'ye. bir maltepe'li olarak ne kadar duygulandığımı ne kadar gururlandığımı anlatamam.

bugün ben ağladım maltepe'de. varsın görmezden gelsinler bizi. o kadar kalabalığız ki duymak istemeseler bile kulaklarında çınlayacak sesimiz. istedikleri kadar görmesinler, bugün adaletsizliklerin arkasında duranları rahatsız eden bir miting oldu maltepe adalet mitingi. gelenlerin, ankara'dan buraya kadar yürüyenlerin, herkesin ayaklarına emeklerine sağlık. bugün maltepe, ömrünün en şenlikli en coşkulu gününü yaşadı sayenizde. tarihe böyle geçsin!
hesabın var mı? giriş yap