• kendi imzalattığı sözleşmeye uymayarak, ücretsiz olması gereken statik ip için her ay fazladan 3ytl ödeme yapmanızı bekleyerek türkiye cumhuriyeti yasalarını yok saydığını açıkça beyan etmiş bir kurumun* muhteşem bir hizmetidir. şöyle ki;

yaklaşık bir yıl önce zar zor aldığınız adsl hattı için yaptığınız sözleşmeyi doldururken "statik ip"yi seçmişsinizdir. hem sözleşmede, hem kendi internet sitelerinde, hem de basında duyurulduğu kadarıyla biliyorsunuzdur ki statik ip ücretsizdir. sonradan ücretli hale getirilse bile sizi bağlamayacaktır; kapı gibi sözleşmeniz vardır. ayrıca üstüne basa basa sözleşmenin teslim edildiği personele de bu sorulmuş, ve ücretsiz olduğu güvencesi her şeklde alınmıştır.

ancak tabi ki sonradan özelleştirilmeye çalışılan her kurum gibi türk telekom da "rezalet" sözcüğünü bir görev kültü gibi yakasına rozet takmış, tüm işleri bu ruhla yapmıştır. böylece düzenli olarak her ay "ne zaman dağıtılmaya başlanacak statik ip'ler? sözleşmeme göre static ip kullanıyor olmam gerekiyor." şeklinde arayıp danıştığım telekom, bana bunun henüz olanakları dahilinde olmadığını, en kısa zamanda statik ip dağıtımına başlayacaklarını söylemiştir.

yaklaşık bir yıl sabreden ben, statik ip dağıtımının başladığını başka kanallardan öğrenerek telefona sarıldım. ilk aradığım numara tabi ki 444 03 75 oldu. oradan bana 231 50 55 numaralı telefonu aramam söylendi. ama o da ne, orası da yetkili değildi ve benim 288 82 18 numaralı telefonun başındaki nesrin hanım ile görüşmem gerektiği söylendi. nesrin hanım da bir telekom geleneğini bozmayarak benim 245 44 44 numaralı telefonun başındaki ömer bey'le görüşmem gerektiğini söyledi. ömer bey de asıl aramam gereken yerin 288 85 95 olduğunu söyleyerek beni nihayete erdirecek telefonu vermiş oldu. sanırım belirtmeme gerek yok ama, aradığım her telefonu açan kişi öncelikle beni 444 03 75'e yönlendirmeye çalıştıysa da, orayı zaten aradığımı öğrenince başka numara verdi.

böylelikle sırasıyla şu numaraları aramış oldum:
    444 03 75
    231 50 55
    288 82 18
    245 44 44
    288 85 95

ne güzel değil mi? türk telekom çalışıyor! daha duyurusunu yaptıkları hizmetin dağıtım yetkilisi kim onu bile bilmiyorlar. neyse ki sözlüğün konsept limitleri var ki, ağzımı bozmuyor, gerçek hislerimi dışavurmak yerine okuyucuların paragraf aralarında hislerimi paylaşmasını sağlayabiliyorum.

peki olay bu zincir aramalarla nereye vardı? elbette bir yere varamadı. son aradığım numaradaki kişi, bana statik ip'lerin ücretli olduğunu söyledi. ne dediysem bana ücretsiz statik ip veremeyeceklerini, sözleşmeyi imzaladığım tarihte ücretsiz olamayacağını çünkü henüz verilmeye başlanmadığını söyledi. oysa bana söylenen "dağıtılmaya başlandığında ücretsiz alabileceğim." idi. bu bir yalandı, ya da tutulmayan bir sözdü. gerek sözleşmede, gerek telekomun o sıralardaki basın duyurularında açıkça belirtilen ücretsiz statik ip sözü tutulmadı, ya da külliyen yalandı.

türk telekom, ücretsiz vereceğini duyurduğu ve sözleşmelerde belirttiği ek hizmeti bir yıl geciktirmekle kalmadı, alabilmek için her ay düzenli olarak fazladan 3ytl verilmesini de şart koştu. nerede adalet, nerede mülk, nerede temel?

bu arada sözleşmede; damgalı mühürlü imzalı bir belgede, "static ip istiyorum" seçeneğinin işaretlenmiş olmasını "dilekçe"den saymayacaklarını söyleyebileceklerinden de eminim. o sırada ayrıca dilekçe gerekmediğini söyleyen kişiyle aynı kişi de olabilir hatta bunu bir gün bana söyleyebilecek kişi.

aslında bu hesaba göre, benim alacaklı olmam gerek. 12 ay boyunca, eksik hizmet aldım. 3ytl değerindeki hizmet verilmedi. bu da 36ytl demek olur ki faizi ve avrupadaki medeni ülkelerde eminim var olan bir takım başka tazminat bedelleriyle birlikte -ki evet statik ip kullanamadığım için işim gücüm gereği bir çok konuda sorun yaşadım, kazanacağım varsa kazanamadım, fazladan harcadım vs.- bunun ne kadar olacağını bilemiyorum. ne de olsa ben de aynı toprakların insanıyım; kafam basmayabilir o kadar medeni uygulamalara.

sonuç olarak diyeceğim şudur ki;
    türk telekom, statik ip ücretli hale gelmeden önce sözleşme imzalamış ve statik ip istediğini sözleşmede belirtmiş kullanıcılarını kazıklamıştır. yasaları da, imzalattığı sözleşmeleri de yok saymıştır. onlara göre onlar hiçbir şey yapmak zorunda değildir. zaten vatan hizmeti yapıyorlardır ve onları zarar ettirecek hiçbir şeye tahammül edemezler; bu kendi verdikleri söz ve hatta yasal hakkınız olsa bile. sözleşmeler de aslında yasal işlemlerde kullanılamaz. her ayrıntının dilekçeyle verilmiş olması gerekir. ama bunların da kendileri tarafından imha edilmesi, üzerlerinde tahribat yapılması mümkündür. zira size bir kopyası verilmez, yasal geçerliliği olan bir kopyasını alabilmeniz için telekoma sözleşme imzalamaya giderken yanınızda noter götürmeniz gerekir.

teşekkürler telekom. beni bir yıl bekletip "ücretsiz" diye sözleşmemde bulunan hizmeti bir yıl gecikmeli olarak bana "ücretli" sunabildiğin için. ve bu hizmeti alabilmek için tekrar müdürlüğe gidip dilekçe vermem gerektiği için. beni öldürmeyip daha güçlü kıldığın için. bu ülkenin kuruluş ruhunu -tanıdığım kadarıyla- çok seviyor olsam bile, var olan halinden nefret etmemi sağlayan olaylardan, durumlardan birini daha tanımamı, yaşamamı sağlayarak, bütün bu pisliği kucağınıza bırakıp kaçmaya daha da teşvik ettiğin için teşekkürler...

ek: adsl hattı için verilen statik ip, aylarca kullanıldıktan sonra kendiliğinden değişmiştir. eski ip'nin geri verilmesi için başvurulduğunda da o eski ip'nin varlığının mümkün olmadığı, o numaranın dahil olabileceği bir blok bulunmadığı belirtilmiştir. bu arada, verilen statik ip'lerin kaydının tutulmadığı da öğrenilmiştir.
  • telekomoğulları oto galerisi..

-merhaba iyi günler
    -iyi günler efendim
    -ben araba almak istiyordum
    -tabi yardımcı olalım,ne kadarlık birşey baktınız
    -şu kadarlık..
    -hmm, şimdi iki seçeneğimiz var o fiyata.. ilk olarak size şu bmw yi önermek istiyorum
    -bmw mi?
    -evet efendim bildiniz, bmw
    -hemen alıyorum o zaman
    -tabi efendim ama bir şartımız var
    -nedir?
    -ayda 100 km den fazla yol yapmak yok
    -sktrordanit
    -efendim?
    -saçma... diğer seçenek nedir?
    -diğer seçeneğimiz ise hemen şurda... bakınız..
    -o ne be?
    -murat, hacı murat , istediğiniz kadar gezin dolaşın..
    -oha be dalga mı geçiyorsunuz?
    -bizde böyle, işinize gelirse..
    -almıyorum ben sizden araba maraba
    -valla siz bilirsiniz, yalnız şunu bilin bu ülkede benden başkası araba satamaz, sattırmam, satsa da benden alıp öyle satar..

(bkz: siktir git bi cay koy ya)
  • türk telekom'un başka hiçbir yerde eşine rastlanmayacak güzellikte (!?!) bir promosyonla yeniden indirime gittiği çile. şimdi bunu okuyunca heycanlandık değil mi? sanıyoruz ki kota limitleri arttı veya aylık abonelik ücretleri düşürüldü falan. açıkçası bu haberi ilk okuduğumda içimden böyle bir düşünce geçti. sonra silkindim kendime geldim ve halime acıdım açıkçası.

lafı uzatmayayım. yeni promosyon şu: 1yıl veya 2 yıl boyunca tt'dan ve adsl aboneliğinden ayrılmayacağınızı belirtirseniz size indirim yapıyorlar. indirim ise şu kadar: 3gb limitli abonlerde yıllık 10,44 ytl (aylık 0,87 ytl); 2 yıllık 41,76 ytl (aylık 1,74 ytl). 256 limitsizde ise 1 yıllık 17,64ytl (aylık 1,47ytl); 2 yıllık 70,56 ytl (aylık 2,94 ytl). yüzde olarak oranını da vereyim tam olsun %3!

bayram değil seyran değil turk telekom neden "promosyon" yaptı? (tırnak içine aldım zira bence bu promosyon değil) smile adsl, superonline adsl ve wimax'e geçmeyelim. kuzucuklar olarak sürekli güdülelim diye. ilk alternatifte o kadar çok kişi arkasına bile bakmadan kaçacak ki gerçek bir şok yaşayacaklar.

yaklaşık 1 yıl olmuş telekomu satılalı. (bkz: turk telekomun satılması) adsl kullanıcıları olarak bu bir yıl içinde bir sürü "iyileştirme", "promosyon", "%100 indirim" yaşadık ama hiçbiri bu kadar hakarete varan bir şekil almamıştı. 0,87 ytl ne lan! benim en yakın türk telekoma gidip gelmem 4ytl tutuyo zaten. ee nooldu gitti 6 aylık indirim! malesef satışla beraber, özelleşmeyle beraber daha iyi hizmeti daha ucuza alcağımızı düşünenlerdendim. hatta "o anki telekomdan daha kötüsü olamaz ki"... diye düşünüyordum. eşşiz bi safmışım.

sabrını koruyup detaylara bakmak isteyenler için: http://www.ttnet.net.tr/sss_sonsurat.htm
  • tek bir resim ile özetlenebilen internet hizmeti.

http://img338.imageshack.us/…3474/adslcp7ey7ex6.gif
  • sürekli kopup yeniden bağlanmasına bir anlam veremediğim bağlantı türü. müşteri hizmetleri ise bize sürekli müzik dinletmektedir. oysa bağlantıyı koparmasa biz mp3 indirip dinleriz. (bkz: kotu espri yapmak)
  • 444375'i aradıktan sonra tam 9 dakika 17 saniye klasik müzik eşliğinde soruma cevap beklerken, 3. dakika itibariyle bunlar kesin aramaz beni 10 dakkada, ben bari diğer telefondan da turkcell'i arayıp ordaki işlemimi halledeyim diyerek beni haklı çıkaran kurum. sol kulağımda adsl destek hattının klasik müzik servisini dinlerken, sağ kulağımda ise turkcell'le ilgili olan tüm işlemlerimi hallettim.

turkcell'le işim bittikten sonra, adsl'e biraz daha şans vereyim, heralde açarlar artık diye düşünürken sonunda açtılar. ama 9 dakika 17 saniyelik bekleyişim karşısında, yurtdışındaki sayfalara giremiyorum nedir acaba durum, nedir problem gibi olan soruma, "şu anda bir sorun var efendim" cevabını alınca, yok yani zaten biliyorum sorun olduğunu o yüzden aradım, uzun mu sürecek önemli bi sorun mu? sorusuna tekrardan, "efendim şu anda yurt dışı çıkışlarında bir sorun var. çözülecek" cevabını alınca 9 dakika 17 saniyelik kısacık bekleyişim sonrasında inanılmaz derecede aydınlanmış oldum.

2 şey öğrendim adsl müşteri hizmetlerinden; birincisi bi sorun olduğu, ikincisi de çözüleceği. gerçekten çok korkmuştum çözülemeyeceği ve hayatım boyunca internete giremeyeceğim için. bu harika açıklama için adsl destek hattına teşekkür ediyorum. neyseki turkcell'deki işlemleri halletmişim, en azından ona sevinmeye çalışıyo insan
  • telekomun adsl ile verdigi mail adresi cok sorunlu. ozellikle yahoogroups maillerim bir geliyor bir gelmiyor. konuyla ilgili olarak 444 0 375 i aradim ilgili gorevli bagyan'a maillerinizde sorun var yahoodan atilan mailler gelmiyor dedim.
    "onun icin bizi diil yahooyu aramaniz gerekiyor"
    cevabini aldim.
    peki deyip kapattim telefonu.
    yahoo'nun telefon numarasini bilen lutfen bana haber versin.
  • yaşanan bir sorun üzerine aranılan yardım hattında çalışan kişiler tarafından öğrendik ki kullandıkça açılan bir şeymiş. "1 hafta önce bağlatmışınız sorun gözükmüyor kullandıkça açılır" cümlesini duyana kadar internet bağlatıldığını sanıyorduk biz. ayakkabı tarzı bir şey heralde bu kullandıkça yanlardan açılma yapsın. belki de adsl-çöz tadında yeni bi ürünleri var. "tıkalı adsl hatlarınızı açar" şeklinde bir sloganla piyasaya sunmayı düşünüyorlar.*
  • ekonomik açıdan türkiye'yle aynı sınıfta kabul edilebilecek bazı ülkelerde fiyatlandırması ortalama şu şekilde olan teknoloji.
    (not:iran hariç tüm ülkelerde verilen fiyatlar sınırsız data transferine göredir. hemen her ülkede birden fazla sağlayıcı olduğundan en düşük fiyatı veren isp'nin fiyatları baz alınmıştır. yine söz konusu ülkelerin bir çoğunda adsl'den çok daha ucuza kablonet hizmeti de vardır.)

mısır:
    256k 23 ytl
    512k 48 ytl

şili:
    1024k 84 ytl
    2048k 101 ytl

meksika:
    1024k 52ytl
    2048k 81 ytl

bulgaristan:
    512k 28 ytl
    1024k 77 ytl

hırvatistan:
    256k 24 ytl
    512k 48 ytl

macaristan:
    512k 65 ytl
    1024k 92 ytl

litvanya:
    1024k 28 ytl
    4096k 47 ytl

romanya:
    512k 47 ytl
    1024k 65 ytl

iran:
    256k (40gb limit) 13 ytl
    512k (50gb limit) 32 ytl
  • mantıksız fiyat politikasıyla abonelerini 128/32 bandwithe sıkıştırmış sistem..

128/32 44.000.000 tl
    256/64 154.000.000 tl
    512/128 470.000.000 tl

oysaki o kadar zor olmamalı çevrede bu kadar örnek varken..
    (bkz: coca cola)

logaritma senin neyine telekom?
hesabın var mı? giriş yap