• black sabbath'ın 1971 yılında çıkan master of reality albümünden ders gibi şarkıdır. şarkının adı (after forever / sonsuzluktan sonra); "bu hayat sonsuzluk değil, sizin sonsuzluk diye düşündüğünüzün sonrası var ve oraya ruhlarınız kafeste gitmeyin," diyor. dindar bir şarkı gibi gözükebilir, öyledir de ama özgür düşüncenin, özgür bir aklın dinini savunur. tanrı da o özgürlüğün tanrısıdır. sürünün inandığı tanrı değildir, aşktır ve bizi "bir" yapabilecek olan tanrıdır. bizi tüm bu karşıtlıklardan kurtarabilecek tanrıdır. ursula k. le guin, the dispossessed'de karakterinin ağzından şunları söyler; "you admit no religion outside the churches. just as you admit no morality outside the laws." / "kiliselerin (din kurumlarının) öğrettikleri dışında hiçbir dini kabul etmiyorsunuz. aynı şekilde kanunlarınızın dışında hiçbir ahlak öğretisine açık değilsiniz." yani şarkı temel olarak ezberciliği kötülüyor ve çok da iyi yapıyor. aklınız varken o aklı niye kullanmayasınız ki? heaven and hell'de de söylendiği gibi; "look for the answer! / cevabı bulmaya çalışın!" düşünmekten zarar gelmez, düşünmek sizi özgürleştirir, düşünmek sizi kanatlandırır. red bull falan yalan hep.

sonsuzluktan sonra

hiç ruhun hakkında düşündün mü - kurtarılabilir mi?
    ya da belki öldüğünde
    sadece mezarda kalacağını sanıyorsundur
    tanrı sadece kafanda bir düşünce mi
    yoksa senin bir parçan mı?
    isa yalnızca okulda okuduğun bir kitapta
    adı geçen biri mi?
    ölümü düşündüğünde nefesin mi kesiliyor
    yoksa sakin kalabiliyor musun?
    hayatının sonunda papa'yı görmek ister miydin?
    - sence o salak bir adamın teki mi?
    ben gerçeği gördüm. evet, ışığı gördüm
    ve yaşam şeklimi değiştirdim.
    sen hayatının sonuna yaklaştığında yalnız ve korkmuş bir durumdayken
    ben hazırlıklı olacağım.

yukardaki tanrı'ya inandığını söylediğinde
    arkadaşlarının ne tepki vereceğinden mi korkuyorsun?
    seni eleştirmeden önce tanrı'nın aşka giden
    tek yol olduğunu fark etmeleri gerek.

aklın gerçekten çok küçük de o yüzden mi
    sürü nereye koşarsa sen de peşlerine düşüyorsun?
    ölüm yaklaştığında yine gülüp geçecek
    ve "güneşe de tapsalar bana göre hava hoş" mu diyeceksin?

galiba gerçekten doğruydu,
    isa'yı senin gibi insanlar çarmıha gerdi
    düşüncelerinin sadece başkalarının sana söylediklerinden oluşması bence çok üzücü.
    hayatının sonuna yaklaştığında yine kendinden bu kadar emin bir şekilde
    "ben inanmıyorum" diyebilecek misin?
    eline bir fırsat geçmişti ama sen onu reddettin
    bir daha aynı fırsat verilmeyecek

belki de tanrı öldü gitti demeden önce
    bir düşünmen gerekiyordur
    gözlerini aç ve onun "tek" olduğunu fark et
    onca günah ve nefretten yalnızca o seni kurtarabilir
    yoksa hala tüm bu duyduklarınla dalga mı geçiyorsun?
    evet! - artık senin için çok geç.
  • dağılmalarına dair açıklamalarına şuradan ulaşılabilir:
    http://www.afterforever.com/newsdetail.aspx?id=107

çok iğrenç bir isme sahip olsalar da metal camiasında ister hard rock tarzı, ister tarjadan daha iyi operatik, ister bildiğin anjelik sesler çıkarabilen bir vokalle çok sağlam ve orjinal bir yerleri vardı. müzikleri de çok güzel tabii, ama bir kere böyle dinledikten sonra başka vokalle çok özelliksiz gelir gibi geliyor.

yıllar önce nightwish'in o hayali tahtını tuomasın eline vermeleri gerekiyordu, yazık oldu.
  • canli dinleme fırsatını bulamadan dagılmıs grup. o kadar abuk subuk grup varken böyle müzik yapan bir grubun bitmesi üzücü.
  • kendi isimleriyle çıkardıkları son albümlerinde tam istediğim yere gelmeye başlamışken dağılmış ve üzmüş gruptur. son albüm diğer albümlere nispeten daha pozitif bir albüm olmuş, floor * aştıkça aşmış ve brutal vokalleri daha az kullanmışlardır. grubun dağılması kötü olsa da floor yeni grubu ve albümüyle umut vermektedir. (bkz: revamp)
  • sağlam grup. dinlerken çilek lezzeti bırakıyor damakta.
  • klasik müzik öğelerini gothic-doom ve progressive rock'la karıştıran grup ilk olarak apocalypse adıyla piyasaya çıkmıştır... daha sonra floor jansen'ın da gruba katılmasıyla şimdiki adını almıştır... vokalde floor jansen**, bateride andre borgman, bassda luuk van gerven, synths'da lando van gils, gitarlarda sander gommans ve bas maas'dan oluşan grubun albümleri;
    2000 - prison of desire
    2001 - decipher

kesinlikle dinlenmesi gereken, gerçekten çok başarılı bir grup olduğunu da belirtmekte fayda var sanırım...
  • leaden legacy şarkısı cok güzel. benzer diğer gruplarda oldugu gibi kadın vokalin sesi mükemmel.
  • soprano vokalin gayet iyi kullanıldığı gotic metal grubu...
    sins of idealism dinlenmeli...
  • grubun kendi adını taşıyan 5. ve yeni albumu.19 nisan 2007 gunu satışa sunulacak albumde agırlıklı olarak orkestral versiyonlu parçalar bulunmaktadır.p2p sistemlerine düşmesi ile dinledigimiz albumun en vurucu parçası açıkcası ilk parçaları discord'dur.brutal vokal,clean female vocal ve orkestranın birleşimi ortaya muhteşem bir parça çıkartmıştır.albumun 10. parçası who am i'da ise ''queen of metal'' doro pesch alto'da gruba eşlik etmiştir.ayrıca parçalarda mezzo sopranoda rannveig sif sigurdardottir,alto'da amanda sommerville gruba eşlik etmiştirler.

albumun tracklist'i ise şu şekildedir:

01. "discord" - 4:36
    02. "evoke" - 4:23
    03. "transitory" - 3:28
    04. "energize me" - 3:09
    05. "equally destructive" - 3:31
    06. "withering time" - 4:31
    07. "de-energized" - 5:09
    08. "cry with a smile" - 4:25
    09. "envision" - 3:56
    10. "who i am" - 4:35
    11. "dreamflight" - 11:08