• - 7 ocak 1961 gecesi rhode island polisi, soteye yattıkları yer civarında turlar atan şüpheli bir aracı durdurur .. silahlarını çekip araca yaklaşan polisler aracın içinde siyah maske ve eldivenler takmış 3 şahıs farkeder .. araçta yapılan aramada ayrıca ruhsatsız silah da bulunur .. şahıslar silahlı soyguna teşebbüs süphesiyle gözaltına alınır, kefalet 2.000 dolar olarak belirlenir ve elemanlarda bu para olmadığı için tutukluluk halleri devam eder .. 3 gün boyunca tutuklu kaldıkları süreçte yapılan sorgulamada polisi, oyunculuk eğitimi aldıklarına ve o gece de bir oyunda rol almak üzere yola koyulmuş olduklarına, araçtaki silahın da oyun ile alakalı olduğuna ikna ederler sonunda .. şahıslardan en genç olanı 21 yaşındaki 'al pacino'dur .. görsel

- 'the godfather' ile dünya çapında üne kavuşmuş aktördür .. romanda ve senaryoda, tamamen kurgu olan mafya ailesinin kökeni, baba 'vito corleone'nin çocukken kaçarak çıktığı ve 'new york'a vardığında da ona soyadı olarak kayıtlanan sicilya'nın ünlü kasabası 'corleone' olarak resmediliyor .. kasaba gerçek hayatta da çok ünlü mafya patronlarına ev sahipliğiyle tanınmakta .. gerçek hayatla alakalı bir diğer detay da al pacino'nun anne tarafından dedesi ve anneannesinin de (james ve kate gerardi) 'corleone' orijinli olup, oradan amerika'ya göç etmiş olması .. görsel

- gerçek adı 'alfredo james pacino' .. çocukluğundan itibaren lakabı da 'sonny' .. 'the godfather'da hayat verdiği karakter 'michael corleone'nin erkek kardeşlerinin adları da ilginç şekilde 'sonny' ve 'fredo' .. görsel

- serinin ilk filmindeki rolleri için akademi, 'al pacino'yu 'en iyi yardımcı erkek oyuncu' ve 'marlon brando'yu da 'en iyi erkek oyuncu' dallarında oscar'a aday gösteriyor .. al pacino bu duruma içerliyor ve törene, akademiyi protesto ederek katılmıyor, gerekçesini de filmde marlon brando'dan çok daha fazla sahnesi olmasından mütevellit, adaylığının 'en iyi erkek oyuncu' dalı olması gerektiği şeklinde açıklıyor .. marlon brando oscar ödülüne layık görülüyor ama al pacino ödülü kazanamıyor .. bu arada aynı törene marlon brando'nun da farklı gerekçelerle katılmadığını hatırlatmakta fayda var .. görsel

- serinin ikinci filminde de (the godfather 2) 'oscar' detayı mevcut .. baba vito'nun gençlik zamanlarını canlandıran 'robert de niro' 3 saat 22 dakika süren filmin yalnızca 46 dakikasında görünür .. 'robert de niro', 'en iyi yardımcı oyuncu' dalında aday gösterildiği oscar ödülünü kazanırken 'al pacino' bu sefer 'en iyi erkek oyuncu' dalında aday gösterilir ama yine ödül nasip olmaz .. geçmiş-gelecek örüntüsünün resmedilmesinden mütevellit filmde paylaştıkları hiç sahne yok, çekimlerde bir araya gelmemişler .. öte yandan ikili, gençlik yıllarından (60'lardan) bu yana çok yakın arkadaşlar .. görsel

- 80'lerin sonuna kadar günde 4 paket sigara tüketiyor .. 90'larda günde 2 pakete iniyor ve nihayet 1994'te doktorların 'devam edersen sesini kaybedersin' uyarısıyla tütünü bırakıyor ama zaman zaman bitki özlü sigaralar içtiği biliniyor .. sigaraya 9 yaşında başladığını not edelim .. görsel

- 1973 yılı yapımı 'serpico' filminde bir gerçek hayat karakteri olan polis memuru 'frank serpico'yu takdir edilesi bir inandırıcılıkla canlandırıyor .. şimdi yazacağım anekdotu kesin teyid eden bir kaynak yok ama dilden dile dolaşan efsaneye göre kendini role öyle kaptırıyor ki karakteri çalışmak amacıyla şehrin kimi tehlikeli semtlerinde gerçek bir polismiş gibi dolanırken bir kamyon şoförünü durdurup araçtan indiriyor ve eksoz muayenesinin eksik olduğu bahanesiyle adamı tutuklamakla tehdit ediyor .. görsel

- 13 yaşında tanıştığı alkolü 1977 yılında bırakıyor .. bir röportajında, '70'leri pek hatırlamıyorum' diyor, alkolizmin pençesinde geçirdiği yılları kastederek ..

- 'scent of a woman' (kadın kokusu) filmindeki rolüyle ilk ve tek oscar ödülünü kazanıyor .. filmin unutulmaz tango sahnesinde rol arkadaşı olan 'gabrielle anwar' ile 2 hafta boyunca dans provaları yapıyorlar .. bir kaç dakikalık sahnenin çekimleri 3 gün sürüyor .. scent of a woman tango sahnesi

kaynak : soberinfo, quora, imdb, en.wikipedia, mirror.co.uk, newyorker, messynessy, godfather.famdom.. kaynaklar teyid amaçlı kullanılmıştır .. görseller için herhangi bir telif problemi göremedim ama eğer hak ihlali söz konusu ise lütfen uyarın, kaldırırım .. kastı aşan amacım yoktur ..
  • nice yıllara kral, en büyük sensin.

(bkz: goat)

1) n.y.p.d (dizi) (1968)

2) me natalie (1969)

3) the panic in needle park (1971)

4) the godfather (1972)

5) scarecrow (1973)

6) serpico (1973)

7) the godfather part ii (1974)

8) dog day afternoon (1975)

9) bobby deerfield (1977)

10) and justice for all (1979)

11) cruising (1980)

12) author author (1982)

13) scarface (1983)

14) revolution (1985)

15) sea of love (1989)

16) the local stigmatic (1990)

17) dick tracy (1990)

18) the godfather part iii (1990)

19) frankie and johnny (1991)

20) glengarry glen ross (1992)

21) scent of a woman (1992)

22) carlito's way (1993)

23) two bits (1995)

24) heat (1995)

25) city hall (1996)

26) donnie brasco (1997)

27) devil's advocate (1997)

28) the insider (1999)

29) any given sunday (1999)

30) chinese coffee (2000)

31) insomnia (2002)

32) sim0ne (2002)

33) people i know (2002)

34) the recruit (2003)

35) gigli (2003)

36) angels in america (dizi) (2003)

37) the merchant of venice (2004)

38) two for the money (2005)

39) 88 minutes (2007)

40) ocean's 13 (2007)

41) righteous kill (2008)

42) you don't know jack (2010)

43) the son of no one (2011)

44) jack and jill (2011)

45) stand up guys (2012)

46) phil spector (2013)

47) salome (2013)

48) the humbling (2014)

49) the manglehorn (2014)

50) danny collins (2015)

51) misconduct (2016)

52) the pirates of somalia (2017)

53) hangman (2017)

54) paterno (2018)

55) once upon a time in hollywood (2019)

56) the irishman (2019)

57) hunters (dizi) 2020-2023

58) axis sally (2021)

59) house of gucci (2021)

60) knox goes away (2023)

61) modi (2024)

debe editi: teşekkürler
  • ölümsüzlük iksirini bulsam kendimden önce bu adama içiririm. akrabam gibi seviyorum.
  • italyan asıllı abd'li aktor...dunyanın en iyilerinden biri...ozellikle 70'lerde kendine ozgu muhtesem karizmasıyla muthis bir yer edindi kendine sinema camiasında...en iyi filmleri: the godfather (72), the godfather part ii (74), dog day afternoon (75), sicilian (76), serpico (78), scarface (80)...son yıllarda devil's advocate yada donnie brasco gibin isler yapsada muhtesemliinden hicbisey kaybetmeyen guzel insan...
  • rüyamda gördüm ben bunu geçenlerde. scent of a womandan beridir huy edindiği o bağıra çağıra, söylev verircesine attığı tiratlardan birinin ortasındaydı. dayanamadım "ne baarıyon len yine" diye patlattım ensesine bi tane. afallayıp hayretler içersinde baktı yüzüme. o anda dünyam yıkıldı, "elim kırılsaydı da vurmasaydım, affet" dedim. "istanbul çok sıcaktır şimdi, doğaldır kıçının açık kalması; ama sen yine de ört üstünü, bi daha da böyle abuk sabuk rüyalar görme" dedi. öptüm elini, barıştık.
  • yaşlanınca hiç yaşlı sevimliliği çökmedi üstüne. yılan gibi adam oldu.
  • birak baba 'yi..
    direkt benim babami oynasa..
    inanirim..gercek babamdan suphe ederim..
  • bu sabah daha önce izlemediğim bir röportajıyla bünyeyi şaşırtmış bir candır, canımdır.
    coppola godfatherda oynamasının başlıca sebebidir malum. meğer o da vazgeçecekken marlon brando araya girmiş ve pacino'ya destek olmuş resmen. devamında aralarındaki bağı dinlerken ağzım kulaklarıma vardı. brando boşuna the best değil işte. daha çok çalışsalardı ya beraber, ah.
    mesajlar üzerine edit: o röportaj, o haber. ilaveten, parliament night blu ray uyardı, coppola'nın vazgeçme sebebi yapımcının baskısıymış.
    edit 2: buyrun al pacino'nun ağzından marlon brandoyu ilk gördüğü an, amanın!

hazır gelmişken arşivimden paylaşmaya devam edeyim.
    efsane gq kapağının dev versiyonunu buldum bahtiyarım, godfather demişken, vitelli bardan, yine godfatherdan, serpicodan, 30larından devam, en sevdiğim halinin gifi, bir gif de serpicodan olsun.

son olarak gözleri gönülleri iyice açalım.
    sicilyada, isteme olayı bittikten sonra, masada ailecek sohbet ediliyor, apollonia kolyeyi taktığını gösterirken göz göze gelip gülümsüyorlar ya hani, bakakalıyor michael,
    hazırsak bir of çekelim.
    nasıl bir göz - bakış güzelliği, nasıl da anlamlı bir ifade ve karizmadır adamdaki. be şahaneler şahanesi. neyse, şimdi kaldığınız yerden yok burun şöyle olacak da boy böyle olacak tartışmalarınıza devam edebilirsiniz.
  • bir kaç önemli performansına bir değinmek istedim.

scent of a woman-tango sahnesi
    http://www.youtube.com/…&index=8&feature=plpp_video
    hem tango gibi çok da kolay olmayan bir dans yapacaksın, hem kör olmadığını belli etmeyeceksin, hem de karakterin o sahnedeki ruh halini yansıtacaksın. kolay bir sahne gibi görünse de o kadar da kolay değil. başkası da altından kalkabileceği gibi batırabilirdi de. pacino pek tabi bu sahnenin altından kalkabiliyor. tıpkı araba kullandığı sahnede olduğu gibi (o sahneyi de çok severim). zaten filmden sonra bir süreliğine gözleri bozulmuş.
    ayrıca filmden başka bir sahne verelim. pacino'nun bağırışları ünlüdür. bu sahnede de bağırıyor. http://www.youtube.com/watch?v=wz6p4t3stsc

glengarry glen ross-williamson'a fırça çektiği sahne
    http://www.youtube.com/…er_embedded&v=rw7wlt6ojxe#!
    şüphesiz filmdeki herkes döktürüyor. ama pacino bir başka döktürüyor. filmde bir emlakçıyı oynamıştı. bu sahnede kevin spacey'nin canlandırdığı williamson'a fırça çekiyor. üç dakikalık sekansın başlangıcından sonuna kadar döktürüyor. spacey'nin de bu performans karşısında nutku tutuluyor, bir şey diyemiyor (spacey'nin repliksiz sahnede iyi oynadığını belirtmek gerek, ezmeyelim keretayı)

devil's advocate-tanrı hakkında konuştuğu sahne
    http://www.youtube.com/watch?v=gbcfylfpdlc
    burada ise keanu reeves'in nutku tutuluyor. nasıl tutulmasın? karşında pacino, canlandırdığı avukatın karşısında şeytan duruyor. tanrı hakkında ileri geri konuştuğu bu sekanstan sonra pacino ölünce bunun hesabı sorulur mu, bilemem de adam şeytan olarak da muazzam. kim kayıtsız kalabilir bu performansa? aynı sahnede vurulduktan sonraki performansa dikkatleri çekmek isterim. adamı kameranın önüne at, gerisini düşünme.

dog day afternoon-attica
    http://www.youtube.com/watch?v=kyt24hq5nbm
    beceriksiz soyguncu sonny rolünde muhteşemdi doğrusu. bu adamın daha bir sene önce mafya babası olduğu kimin aklına gelirdi? michael corleone ile sonny arasında o kadar çok fark var ki oyunculuk budur dedirtir. corleone'den hiçbir iz yok sonny'de. tüm filmi neredeyse tek başına sırtlıyor ve ortaya muhteşem bir performans koyuyor. attica sahnesi belki filmdeki en iyi sahnesi değil ama benim hoşuma giden sahnelerden bir tanesi. çok da araştırmadım sahneleri gerçi. bu sahnede sonny ilk kez polislerle konuşuyor ve sonra kalabalığı "attica" ile ateşlendiriyor. gene bağırıyor ve gene döktürüyor.

heat-televizyon
    http://www.youtube.com/watch?v=qi_cudf1zr8
    tv deyince herkesin aklına o meşhur tirad gelmiştir zaten: "koltuğumda oturabilirsin. karımı becerebilirsin ama televizyonumu izleyemezsin". ilahi vincent. aslında başka bir sahneyi bulmak istiyordum ama youtube'ta bulamadım. halbuki bu filmde bu sahneden çok daha iyi oynadığı sahneler vardı şüphesiz. neyse, sonra bulursam değiştiririm.

scarface-filmin finalindeki çatışma sekansı (spoiler)
    gene bağırdığı sekanslardan. bu sahnede de çok iyi. şüphesiz daha iyi oynadığı sahneler vardı ama bu sahneyi de seviyorum ben. pacino gene bağırıyor, gene küfrediyor, büyük bir kinle düşmanlarını öldürüyor. sonrası malum...
    http://www.youtube.com/…=pl0d66665d84120e38&index=1

şimdilik bunlarla sınırlı kalsın entri. bir süre sonra güncellerim. zira pacino'da mükemmel performanslar bitmez...
  • scent of a woman ile oscar aldigi zaman akademiye "istikrarimi bozdunuz" diyerek sitem etmi$ buyuk aktor
hesabın var mı? giriş yap