• para harcamaksızın zaman tasarrufu yapan mantıklı, ekonomik insandır.
  • soyulmuş sarımsak satan süpermarket gören biri olarak kanıksadığım durum
  • birkaç kaç hafta evvel buradaki büyük pazara uğradım. hayallerim paris idi ama, ben rotamı bir zamanların küçük balıkçı kasabası olan ilçenin pazarına çevirdim. söz konusu büyük balık olunca biraz korkutucu geliyor temizlemek. hem bunun için orada olan birisi de var. kaç para dedim, para almıyoruz abla dedi. gönlünüzden ne koparsa, bu zamanda fena mı. her şeyi de kendi ruh halinize göre yormasanız. barbun ile uskumru almış idim bu arada.
  • balık temizlemek etrafı batırabilen bir iş olduğu için (pul sıçraması, iç organların kokması vb.) kabasını zaten bu işe uygun olan yerde aldıran aklı selim insandır. neredeyse son 30 yıldır zıpkınla avlanırım, envai çeşit balığı, yumuşakça, kabukluyu avlamışlığım, temizlemişliğim vardır, ben de bir vesileyle balık aldığımda temizletirim.
    ha sonra evde bir tur da ben geçerim ama hem çöpe çok atık kalmaz, hem de ortalığa çok pul sıçramaz.
    ortalama insan becerilerinin özellikle ülkemizde yıllar geçtikçe temel yaşam becerileri konusunda geriye gittiği doğru ama yapabildiğiniz işlerde dahi hizmet aldığınız yerde alet, edevat, ortam avantajı varsa ve hele de maliyet fark etmiyorsa değerlendirilir.

edittore: garip yazım/otomatik düzeltme hatalarını uyardılar
  • benim 15 dakikada temizlediğim balığı adam 2 dakikada temizliyor. adamın mesleği bu olduğu için benden çok daha hızlı yapıyor. bence sorun yok.

gerçi eve gelince incesi ile uğraşmamıştır diye kalan bir şey var mı diye kontrol ediyorum ama işimi baya kolaylaştırıyor.

meslekler bunun için var.
  • mantıklı bı hareket. onlar bu işte çok daha pratik.
    ayrıca böyle bı şansım varken neden evde hem balığı hem mutfağı rezil edim ki.
  • hamsi harici tüm balıklar için tercih ettiğimdir. zaten büyük balık temizleme işini eve taşırsanız astarı yüzünden pahalıya gelir, beş on lira bahşişe mis gibi çıkan derya kuzuları evde telef olur üstüne bir de etraf batar keza boyundan öyle bir asılıyorlar ki iç organlarına kader tek hamlede çıkarıyorlar.

(bkz: #117921972)
  • evinde ki halıyı yıkamacıda yıkattıran insan

kaldı ki balıkçılar bu durumu kanıksadılar ilave personel istihdam ediyorlar bu durumla ilgili. ilave temizletme ücreti alana denk gelmedim ben. bekleme durumu var sadece. bir de bu işin uzmanı olmuşlar senin bir saatte temizleyeceğin şeyi onlar on dakika da hallediyorlar.

bölümsel uzmanlaşma sinerji yaratarak çarpan etksini arttırır.
  • buna laf eden insan kasaptan karkas et aliyor sanirim
  • balığı dışarıda temizlettirebildiğim için alırken hiç düşünmüyorum. temizlemeseler, of şimdi kim temizlicek bunu diyerek almam. bir tür satış stratejisi kafanıza çok takmayın bence.
hesabın var mı? giriş yap