• en yeni versiyonunda zirva sahneler var. bolca elestiri var komuta kademesine ve yonetenlere. 1917nin alman versiyonu gibi geldi bana ozellikle hucum sahneleri vs.
  • savaşı zenginler başlatır, yoksullar ölür temasını iliklerinize kadar yaşayacağınız bir film. savaş sahneleri son derece etkileyiciydi. fakat beni en çok etkileyen sahne cephede binlerce asker ölürken generalin hiç keyfini bozmadan yemeğini yiyip şarabını yudumladığı sahnede etin bir kısmını köpeğine verdiği sahneydi. cephede askerler yiyecek ekmek bile bulamazken generalin bu hareketi beni biraz düşünmeye teşvik etti. işte hayat tam da bu şekilde ilerliyor dedim kendi kendime. üst tabakadaki insanların hatta onların hayvanlarının rahatı için alt tabakadaki insanlar her zaman ezilmeye hatta ölmeye muhtaçtır.
  • savaşı bilgisayarda adam öldürme ve ölümü bayılmak zanneden veya hamaset edebiyatı yapan kimi karşılaşırsanız mümkünse seyrettirmeniz gereken film.

zamanında bruno bozetto'nun bir animasyonu vardı, savaşan taraflar değişiyor, askerler ölüyor ama savaştıkları yerde hep otlar yeşerip soluyordu tekrar tekrar. bu hayatı biz kendi penceremizde yaşıyoruz sadece. bastığımız yerler hep aynı kalıyor oysaki.

güzel yapımdır, izleyin.
  • son zamanlarda yapılmış en etkileyici savaş filmi olabilir.
  • seneler önce ingilizce okuma kitabımdı
  • gerçekçiliğini iliklerinize kadar hissettiriyor.

savaşın acımasızlığını, psikolojisini çok iyi anlatıyor. askerlerin sadece birer piyon olduğu hissiyatını çok güzel veriyor.

bir asker geliyor, bir asker gidiyor. değişen bir şey yok savaş tüm acımasızlığıyla devam ediyor.

--- spoiler ---

birinci dünya savaşı filmi olduğu için hiçbir karakterlerin hiçbiri ne dünya savaşı kavramını ne de savaş kavramını tam olarak biliyor.

filmin başında karakterlerin o gereksiz hevesleri, gaza gelmeleri, çocuksu havaları savaş devam ettikçe bastırınca harika değişiyor, karakter gelişiyor ve pişiyor. muazzam oyunculuklar sergilenmiş.
    --- spoiler ---
  • tavsiye edilir
  • sansürün sebebi halkın morali bozulur falan değildir.
    mustafa kemalin "savaştan yeni çıktık sakıncalı olur" lafı işin bahanesidir. ordusunun sloganlarından biri "her türk asker doğar" olan, halkı askerlikten soğutmak diye b 1930 lar italyasından alınmış bir ceza yasasının halen geçerli olduğu bir ülkede böyle bir hassasiyet gösterileceğini düşünen saftiriktir; hele ki 30 lu yılların politik ortamında.
    sansürlenmesinin sebebi çok güçlü ve etkili antimilitarist alt metne sahip olmasıdır.
    savaş filmleri halkın moralini bozar derdine düşülseydi;
    1923'te ateşten gömlek
    1928'de ankara postası
    1932'de bir millet uyanıyor
    filmleri asla çekilmezdi.
  • 2022 yapımı almanca olanını yeni izledik. filmi iki perde şeklinde iki günde izledik. her iki günde de aldı bizi duvara vurdu resmen. uzun zamandır ekrana düşen saçma salak filmlerden sonra sinemanın daha bitmemiş olduğunu bize kanıtlayan harika bir savaş karşıtı film. alt metin, kurgu, çekimler, oyunculuklar, mesaj... harika kere harika.
hesabın var mı? giriş yap