• ilahiyat okumayı isteme nedenim.

(bkz: sebebimsin)
    (bkz: all your base are belong to allah bilir)
  • klasik bir sırlar dünyası repliği.
    -allah biliyor ya,o ekmeği ben çalmadım.
  • bu cümleyi bilim henüz açıklayamadı ile karşılaştırmak düpedüz abestir ( yamuk yada eğri abes var mı diye gelmeyin. kalp kırırım.)

çünküsüne allah bilir cümlesinde her şeyi allaha havale eden bir yapı varken yani dogma dediğimiz düşüncenin temelini oluşturur. bilim ise araştırıcı, sorgulayıcı bir özellikte olmasından dolayı allah bilir cümlesiyle bağdaşmaz. kesişmez bile. çünkü henüz açıklayamadığı bir varsa bunu açıklayamayacak diye bir şey yoktur, her bir sonraki salisede açıklama ihtimali vardır. diğer cümlede ise böyle bir şey yoktur. baştan yenilgidir, kabulleniştir.

hmpf şöyle bir örnek versem daha mı açıklayıcı olur acaba. şimdi zamanı sonsuz alalım. bilim bu sonsuz zaman içerisinde açıklayamayacağı şeylerin çoğunu ( yüzde vermeyeyim attığım anlaşılmasın ) açıklayacaktır. ( aslında son 200 yy içindeki bilimin üstel olarak artışından bile bu sonucu çıkarabiliriz.) peki bu esnada o sonsuz zaman aralığında, diğer taraftaki gelişme ne olacaktır derseniz o hala allah bilir diyecektir.
  • sevan nişanyan ''bilmiyorum'' kelimesi ile aynı anlama geldiğini savunmaktadır.
  • kararsız ve yetersiz kalınan durumlarda sarfedilen bir kaçış deyimidir... baştan savma aracı olarak da kullanılabilir.
  • nicelik olarak var gibi görünse de nitelik olarak baktığınızda olmayan, güzel türkçemizin en ilginç cümlelerinden biri. mesela:

- ee mustafa, yaş geldi artık, evlilik ne zaman?
    + allah bilir.

mustafa cevap vermeden önceyle mustafa cevap verdikten sonra karşılaştırıldığında, karşıdakinin bilgi dağarcığına bir şey eklendi mi? mustafa sussaydı bile "utanıyo çocukcağız." denip çıkarımda bulunulabilirdi, ama şimdi o bile olmadı.

- necmi abi, ne olur abi maç, fener alır di mi?
    + allah bilir.

soruyu soran talay erker'den yorum dinlemişçesine allak bullak oldu, necmi abi elinde çayı keyifle maçını izlemeye devam ediyor. aslında bir bakıma işe de yaradı, gereksiz futbol geyikleriyle maçın içine edilmedi, hakan şükür oyundan çıkıp "bu hagi'de iş yok birader." geyiği açılana kadar kafalar dinç kaldı.

gelecek hakkında bir yorumda bulunmaktan kaçınanların limanı gibi bu cümle. bunun ekürisi vardır, kısmet. ikisi birlikte fikir sahibi olmamalarını gizlemek isteyen büyüklerin ardına sığındıkları muhafazakar cevapları oluşturur*, zihne perde vazifesi görürler. bazen de kaçak güreşmek için kullanılır, o zaman işe yarayabilir bak.

- hilmi abi, ne dersin bir gün karikatür olup ünlenir misin?
    + allah bilir.
  • annem: a
    ben: b

b: akşam 5 gibi yağmur yağacakmış.
    a: allah bilir.
    b: hava durumu tahminleri de fena değil :)
  • - hoşgeldiniz sevgil yarışmacı arkadaşlar, 1. masa... adınız ?
    - alla bilir.
    - nası yani ?
    - haa.. ya sabır !
    - bana mı ?
    - pardon... töbestafurulla...
    - canlı yayın bu..!
    - allaekber, süpanalla, elham...
    - nası yani ?
    - şans getirsin die tespih çekiodum abi...
    - niye ?
    - alla bilir...
  • (bkz: kaya bilir)
    (bkz: oya bilir)
  • -oruç musun?
    -allah bilir
hesabın var mı? giriş yap