• gerçekten ucuzmuş
  • müstakil ev sahibi olabilmek alamanyada elbette mümkün, kredi cekebilirseniz tabi.. krediyi de artik 25-30 yil ödersiniz. alacaginiz evin konumu, is potansiyeli olan sehre yakinligi vs evin degerini artirir.. yani kisacasi istanbul'da bir ev fiyatiyla yozgat'taki ev fiyatlari arasinda ki farki düsünün.. bu arada kiralar gercekten pahalidir. alamanci coparlar öpsün sizi emi! ne alip veremediginiz varsa artik..
  • ağlamayan almancılar (!) almanya'dan 80'lerde ayrıldı, ağlayanlarla her sene türkiye sahillerinde karşılaşıyoruz. orada kazanıp burada yiyenler zümresi.

sorsan almanya fena! türkiye cennet! gel o zaman diyorsun, kem küm!

olay sadece almancılar'la sınırlı değil tabi; fransızcılar (!), ingilizciler (!), ispanyolcular (!), ... sahillerde kime dokunsan bin ah!!! şöyle yabancıyız, böyle göçmen, mülteci muamelesi, ... bla bla bla... e geeel, yok babam!

biz de almancıyız, gittik, kazandık, döndük paşa paşa, keşke dönmeseydi anamız babamız ama zor seviyoruz demek ki biz!

bu başlığa niye döktüysem bunları!
  • eski çalıştığım şirket alman ortaklıydı. bu vesileyle bir kaç kez almanya'yı ziyaret etmiştim. bu ziyaretlerde pek çoğu doktor olan kelli felli alman mühendisler ile oradaki konut, yerleşim vs. durumları hakkında muhabbet etmiştim. tecrübeli mühendisler olduklarını özellikle belirtiyorum çünkü bu adamların maaşlarının ortalamanın üstünde olduğunu tahmin ediyorum. adamların pek çoğu kirada ve işyerine bayağı uzak mesafede yerlerde oturuyorlardı. maaşlı insanların gelirleri ile almanya'da ev almanın çok zor olduğundan filan bahsetmişlerdi. özellikle kredi konusu epeyce sıkıntılıymış ve bankalar evin değerinin ancak küçük bir oranında kredi veriyorlarmış.
  • almanya’da evler kirada pahalı, satışta ucuzdur. çünkü almanlar uzun vadeli yatırıma girmek için bayaa bi düşünür, düşünür ve karar sonunda bir ev almak için yıllarca düşünür. genel bakış açısı emlak sahibi olup ömür boyu borç ödemek yerine kira ödemektir. çünkü kira istediğin zaman değiştirilebilecek bir şeydir.
    ama son zamanlarda konut şirketlerinin yüksek oranda zam yapması ve kiraların aşırı pahalanması ile bu algı kırıldı ve ev almak mantıklı gelmeye başladı.
    bu yüzden önümüzdeki on yıllık süreçte ciddi konut projeleri yapımı kararlaştırıldı.
    ayrıca başlığa konu olan şehir de küçük olsa bile öyle yozgat falan değil gayet de yoğun nüfuslu ruhr metropolitan bölgesinin ortasıdır. bilmeyen açsın wikipedia dan baksın dicem ama kapalı.
    ruhr bölgesi birbirine bitişik bir çok şehirden oluşur ve avrupa’nın en büyük kentsel nüfus alanıdır.
hesabın var mı? giriş yap