414 entry daha
  • yurt ici/disi bir cok global firma ile gorusme yapmis birisi olarak, is gorusme sureclerine gercekten hayran kaldim diyebilirim. oldukca profesyonel bir yaklasim ile neden amazon olduklarini kanitlar nitelikteydi her sey.

pozisyon bazli degisiklik gosterse de kendi tecrubemden genelleme yaparak anlatmaya calisacagim*:
    1) surec basinda ilk olarak talent acquisition partner ile 45 dakikalik bir gorusme yapiyorsun, burasi gayet klise. pozisyon tanimi, beklentiler, klasik ik sorulari ve sonunda da maas beklentisi vs. kendi sitelerinde de (https://www.amazon.jobs/…ges/interviewing-at-amazon) seffaflikla paylastiklari alanlara calismak cok onemli. bana daha cok davranissal konular uzerine sorular soruldu bu asamada. tum surecte star method yaklasimi kullaniliyor ve sorulara cevap verirken muhakkak sizden bu yaklasimi kullanarak cevap vermeniz isteniyor. burada inanilmaz takintililar.

2) ilk asamanin basarili tamamlanmasindan sonra hiring manager ile 1 saatlik gorusme oluyor. bu asamada da linkteki konulardan birisi secilip ilerleniyor, benim case'imde bu leadership principles idi. hatta talent acquisition partner ilk gorusme sonunda cikacak konuyu da soyleyip yardimci olmustu.

3) sonraki asamadan once, baska bir hr tekrar iletisime geciyor ve son adima hazirlanmak icin size yardim edip, tavsiyelerde bulunuyor. bu biraz informal bi gorusme, yine sitelerindeki konulara calismanizi ve star method yontemini hatirlatiyor. toplanti degil telefon uzerinden yarim saatlik bir gorusme oldu bende.

4) son asama: bu asamada ekipteki 4 kisi ile 45'er dakikalik gorusmeler yapiliyor ayri ayri, buraya kadar geldiyseniz bir tam gun gidiyor gorusmelerle haberiniz olsun. yine belirli konular var.

5) ekip gorusmesi basarili gecerse gorusme sureci sona eriyor ve maas, bonus, belli miktar amazon hissesi, yan haklar vs. gibi konulari iceren bir teklif geciliyor mail ile. evet teklif makul ise hayirli olsun diyor ve sureci noktalariyoruz.

toparlarsak; ekiple gorusmek, kimlerle calisacagini bilmek bence buyuk avantaj riskleri/surprizleri minimize ediyor. sitelerindeki guide uzerinden ilerledikleri icin ters kose sorulara cok maruz kalmiyorsunuz, iyi bir hazirlikla tum sorulara cevap verebilirsiniz. hr tarafindan aranip su konulara calis, soyle cevaplar ver diye yonlendirme yapmalari cok hos, gorusme stresini azaltiyor. tum surecte yakinen ilgileniyorlar gorusme nasil gecti, neler hissediyorsun vs.
61 entry daha
hesabın var mı? giriş yap