• ailem ve kendim adına, şu ana kadar kötü bir tecrübe yaşamadığımız e-ticaret sitesi. umarım hep böyle devam eder.
  • bir ürünü iade etmek istiyorum ama verilen iade kodunu kargo şirketi kabul etmiyor. ne saçma bir uygulama bu. hatta iade barkodunu kesip iade edeceğiniz pakete yapıştırın diyor. he, işim gücüm yok iade barkodunun çıktısını alıp pakete uhu ile yapıştıracağım. hem de 2023 senesinde.
  • mükemmel bir uygulama. yurtdışın yaşıyorum ve bir kulaklık sipariş etmiştim. bir haftadan uzun süre kullandım ve ardından çok rahatsız edici olduğu için iade etmek istedim. kargoya götürdüğüm gün ücret iadesi yapıldı. ve gidip daha iyi bir başka kulaklığı aldım ve acayip mutluyum
  • müşterisi olmak için müthiş, çalışanı olmak için berbat bir şirkettir. çalışanlar işten ayrılınca 'müşteriliğe terfi' eder. buna kalsa bile tüm çalışanlarının cennetlik olduğunu düşünürüm. her sene nasıl çalışılabilecek en iyi şirket seçiliyor aklım almıyor.
  • dünya'daki yaşamın hayatta kalması amazon ormanı'nın ağaçlarına bağlıdır. amazon, fosil yakıttan kaynaklanan yıllık küresel emisyonların 10 katından fazla karbon depolar ve dünyadaki bilinen tüm hayvan ve bitki türlerinin yaklaşık% 10'unu destekler. amazon nehri tarafından dünya'daki diğer nehirlerden daha fazla su dağıtılır ve nehirlerden okyanusa akan tüm suyun neredeyse% 20'si amazon nehri havzasından geçer. amazon'un neredeyse üçte ikisi brezilya'da bulunurken, and dağları'ndan atlantik okyanusu'na kadar yedi ülkeye uzanır. kolombiya ise yaklaşık% 10'una sahip. bolivya, ekvador, fransız guyanası, guyana, surinam ve venezüella'da daha küçük miktarlarda bulunabilir. güney amerika'nın yaklaşık% 40'ını kaplayan yağmur ormanları, yemyeşil araziyi ve olağanüstü biyolojik çeşitliliği keşfetmek için dünyanın dört bir yanından gezginleri kendine çekmiştir. amazon yağmur ormanları, atmosfere yayılan önemli miktarda karbondioksiti emer. aynı zamanda dünyadaki oksijenin yaklaşık% 20'sinin üretimine katkıda bulunur. amazon ve tüm yağmur ormanları, küresel ısınmanın sonuçlarıyla mücadelede esastır.
  • yurt ici/disi bir cok global firma ile gorusme yapmis birisi olarak, is gorusme sureclerine gercekten hayran kaldim diyebilirim. oldukca profesyonel bir yaklasim ile neden amazon olduklarini kanitlar nitelikteydi her sey.

pozisyon bazli degisiklik gosterse de kendi tecrubemden genelleme yaparak anlatmaya calisacagim*:
    1) surec basinda ilk olarak talent acquisition partner ile 45 dakikalik bir gorusme yapiyorsun, burasi gayet klise. pozisyon tanimi, beklentiler, klasik ik sorulari ve sonunda da maas beklentisi vs. kendi sitelerinde de (https://www.amazon.jobs/…ges/interviewing-at-amazon) seffaflikla paylastiklari alanlara calismak cok onemli. bana daha cok davranissal konular uzerine sorular soruldu bu asamada. tum surecte star method yaklasimi kullaniliyor ve sorulara cevap verirken muhakkak sizden bu yaklasimi kullanarak cevap vermeniz isteniyor. burada inanilmaz takintililar.

2) ilk asamanin basarili tamamlanmasindan sonra hiring manager ile 1 saatlik gorusme oluyor. bu asamada da linkteki konulardan birisi secilip ilerleniyor, benim case'imde bu leadership principles idi. hatta talent acquisition partner ilk gorusme sonunda cikacak konuyu da soyleyip yardimci olmustu.

3) sonraki asamadan once, baska bir hr tekrar iletisime geciyor ve son adima hazirlanmak icin size yardim edip, tavsiyelerde bulunuyor. bu biraz informal bi gorusme, yine sitelerindeki konulara calismanizi ve star method yontemini hatirlatiyor. toplanti degil telefon uzerinden yarim saatlik bir gorusme oldu bende.

4) son asama: bu asamada ekipteki 4 kisi ile 45'er dakikalik gorusmeler yapiliyor ayri ayri, buraya kadar geldiyseniz bir tam gun gidiyor gorusmelerle haberiniz olsun. yine belirli konular var.

5) ekip gorusmesi basarili gecerse gorusme sureci sona eriyor ve maas, bonus, belli miktar amazon hissesi, yan haklar vs. gibi konulari iceren bir teklif geciliyor mail ile. evet teklif makul ise hayirli olsun diyor ve sureci noktalariyoruz.

toparlarsak; ekiple gorusmek, kimlerle calisacagini bilmek bence buyuk avantaj riskleri/surprizleri minimize ediyor. sitelerindeki guide uzerinden ilerledikleri icin ters kose sorulara cok maruz kalmiyorsunuz, iyi bir hazirlikla tum sorulara cevap verebilirsiniz. hr tarafindan aranip su konulara calis, soyle cevaplar ver diye yonlendirme yapmalari cok hos, gorusme stresini azaltiyor. tum surecte yakinen ilgileniyorlar gorusme nasil gecti, neler hissediyorsun vs.
  • monitor aldim buradan, 1 olu pixel cikti diye hemen destege yazdim. iade etmeyecektim, boyle boyle dedim acaba cogalirsa iade durumu ne olur, elinizde stok varsa gonderebilir misiniz gibi sorular sordum. kontrol etti, stok yok dedi musteri hizmetleri.

ve adam iade surecleriyle ugrasmamam icin para tanimladi. olu piksel cogalirsa da 2 sene icinde samsung'la iletisime gecebilirsiniz dedi. olu piksel muhtemelen cogalmaz diye iadeyle de ugrasmak istemiyordum zaten.

var ol amazon, sag ol.
  • (bkz: #153630380)

t: türkiye kısmı kötü, abd kısmı iyi olan şirket.
  • amazon de yani almanya şubesi iyi. türkiye kısmını zaman zaman eleştirsem de iyi.. daha iyi olmaları mümkün tabi ki...
  • amazon kuryesinin teki bir eve gidiyor, evden kendisine nigger dendiğini iddia ediyor ve amazon'a şikayet ediyor ve ev sahibinin alexa malexa ne varsa 1 hafta boyunca iptal oluyor, adam 1 hafta boyunca ışıklarını dahi açamıyor.

sonra ortaya çıkıyor ki o sırada ev sahibi evde değilmiş ve otomatik karşılama mesajı "buyrun nasıl yardımcı olabilirim" diyen otomatik karşılama mesajını, kulağında kulaklık olan kurye, bir şekilde nigger olarak anlıyor, amazon özür diliyor falan.

böyle de dalyarak bir firmadır.
    https://www.youtube.com/watch?v=bfgnbfwbkng
hesabın var mı? giriş yap