• bir sorunsal.

et fiyatlarinin arşı alaya ciktigi bu mukaddes gunlerde sebebini merak ediyorum.
    vatandasin ete ulasimi zorlasti, tam mi yesin bu insanlar.
  • at, eşek eti yenir. yenir yenmesine de,

1. at zaten inekten pahalı bir hayvan
    2. bu iki hayvan da ineklerden daha hareketli oldukları için daha kaslılar dolayısıyla etleri daha sert, daha ekşi.
    3. bu hayvanları yenmesi için üreten çiftlik ya yok ya da yok denecek kadar az var (türkiye'de kesinlikle yok hatta)
    4. bu etleri işlemeyi bilen kasap/üretici yok
    5. atı yiyip nabacan allana gurban.
  • at eti çok sulu olur ve mangalı söndürür ondan. eşeği de anadolu irfanı farklı değerlendiriyor genelde.
  • (bkz: carne)
  • böyle giderse millet açlıktan yarak bile yiyecek, at neymiş, eşek neymiş?
  • orta asya türk cumhuriyetlerinde yeniyor. insana kuvvet verdiğine inanılıyor.diger etlerden daha da pahalı. sucuk bile yapılıyor. denedim ben pek bir fark görmedim özellikle alıp yemem.

''özbekler ise, atın iyisini misafirlere sunuyor. at eti pahalı olduğu için, sadece özel konuklara ikram ediliyor. at eti, özellikle bünyeyi güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak için tercih ediliyor. ancak düzenli olarak at eti tüketen kişileri, narkoz etkilemediği için farklı sağlık sorunları görülebiliyor.''

bu da fransa'dan

''avrupa, marketlerde satılan et ürünlerinde at eti bulunmasıyla patlayan krizle sarsılıyor.

ama tabulardan uzaklığıyla bilinen fransızların böylesi bir derdi pek yok. zira at eti nesillerdir fransız mutfağının bir geleneği...

gerçi son yıllarda bu gelenek unutulmaya yüz tutmuştu.

fakat bu son skandal, at eti geleneğini yeniden canlandırdı.

bu sayede restoran şefleri geleneksel at eti tariflerini yeniden menülere taşıma cesareti buldu.''
  • üstteki yazar arkadaşın dediği gibi kontrolsüz olması, denetimsiz olması.

ayrıca lezzetli olduklarını da düşünmüyorum.
  • sokaklarda zibilyon tane köpek var bunların eti yeniyor mu acaba? acil durumlarda hani?
  • yenir yenmesine de mesele hangi şartlarda yetiştirildiği, kesildiği ve satıldığıdır.

at, eşek eti satan kasap bunu moğol ya da fransız mutfağına özendiği için yapmıyor. türkiye'de ticaretin altın kuralı olan masrafları kısmak için yapıyor.

türkiye'de at ve eşek çiftlikleri yok. çiftliklerde yetişen büyükbaş hayvanların bir yönetmeliği var. veteriner kontrolünde kurallara uygun, denetime tabii yetiştirme, beslenme ve kesilme yapıyor. peki ya o masrafları kısan kasabın kestiği at eşek neden kesiliyor? ne yedi? nasıl yaşadı? hasta mı, sakat mı? hangi ortamda kesildi?

edit: düzeltme
  • domuz eti de yenmiyor öyle değil mi? ya da kanguru eti?
    dünyada yenmeyecek et yoktur, sadece bireyi olduğun toplum bunu yasaklar.
hesabın var mı? giriş yap