• 2020 yılında cami olarak ibadete açılan ayasofya müzesi daha 2.yılını doldurmadan bir çok tahribat yaşadı.

daha önce ayasofya imparator kapısı yine aynı insanlar tarafından tahribata uğramış, konu ile alakalı yapılan açıklama asıl tahribattan daha büyük tepki çekmişti. ufak bir dokunuş..

https://www.toplumsal.com.tr/…r-dokunus-h83483.html

alın size bu örneklerden bir yenisi;

"bazı ziyaretçiler, ayasofya'daki tarihi yapıları kazıyıp poşetlere doldurmaya başladı"

https://twitter.com/…?t=b9p9916soxvhee070tk1dw&s=19

görsel

edit: hayatımda ilk defa ayasofya müzesine girdiğimde (ki o zamanlar müzeydi) nefesi bile yarım yarım alıyordum saygıdan. şimdi eline spatulayı alan ayasofya camisine koşar artık.

edit2: olm kapıyı ben kemirdim sanki, bana niye atar yapıyorsunuz?
  • 1500 sene önce yapılmış mühendislik harikası bir yapının duvarlarını günümüzde kutsal ve şifalı diyerek kazıyıp yemek üzere poşetleyen insanlar. siyasal islam 20 senede nereden nereye getirdi bu güzel ülkeyi.
  • atam bu cehaleti bildiğinden burayı müze yapmıştı. şimdi bu laftan anlamaz gerici kafayla uğraş dur.

bıraksalar camiyi yıkıp, duvarları sırtlayıp eve götürecek bir zihniyet. ayasofya yıkılmadan kapatılıp, tekrar müze olmalıdır.
  • cahil zombi sürüsü her türlü doğal afet ve istiladan daha tehlikelidir. o yapının parçalarını ufak ufak kemirip neler yapıyorlar çok merak ediyorum. bu gidişle kemire kemire 10 yılda tamamen tüketeceklerdir koca yapıyı.
  • siyasal islam rejiminin getirisi olan rezilliktir.
  • islamcı çomarların eseridir.

akp sayesinde atatürk'ün değerini dibine kadar anlıyoruz. bu çomar itler sabah akşam ataya lanet okurdu müze konusundan dolayı. bunlar defolup gidince yeniden müze olacak orası.
  • ayasofya'ya derhal tekrar müze statüsü verilmesi gerektiğini bir kez daha gösteren olaydır. böyle bir rezillik, kepazelik olamaz. islamcılık tam olarak böyle bir ideoloji. ellerinden gelse tüm motifleri, mozaikleri yok ederler. böyle bir ideolojinin hüküm sürdüğü ülkede böyle değerli bir tarihi yapıdan halk ne kadar uzak tutulursa o kadar iyi.
  • özellikle yapıyorlar, selefiler, vahabiler öyle emrediyor ondan. duvar süslemelerini bu cahil kadın ve adamlar bu nedenle kazıyor. çünkü ayasofya'daki süsleme ve resimler onlara göre küfür ve islamdışı.
  • dünya harikaları listesine girebilecek bir yapının ibadete açılmak suretiyle işkence görmesi olayıdır. direk kolonlarına dinamit bağlayıp acısına son verilsin gitsin...
  • a. kodumun barzoları nefret geldi nefret kusucam artık
hesabın var mı? giriş yap