• şimdi bu hatunun sesini beğenenlere bok atmak istemiyorum ama ilk çıktığı gün de sevmemiştim, şimdi de sevmiyorum sesini. övgülerle falan anılan bir insan kendisi, sesi çok farklı ve güzelmiş bilmem ne, diyenlerin mi müzik zevki yok ben mi anlamıyorum bu işlerden bilmiyorum.

sesine tahammül edemediğimden şarkılarını da dinleyemiyorum, yaptığı işler konusunda bir fikrim yok; ama gelin kabul edelim sesi çok kötü bu kadının. kötü sesine katlandık diyelim, şarkı söyleme şekli yok mu! o daha da kötü be canlar.
  • isminden de belli etmektedir aslında tarz olarak hangi müziği yaptığını.. ve yine ismindende belli etmektedir ne kadar tatlı olduğunu , canım benim. severek, ailecek dinliyoruk.
  • tatlılıktan ölecek hatun. sesi fazla incece, tınısı da bir değişik. sözleri güzel, yaşadığı kafa güzel. kendine güveni, neşesi yerinde. severim yarı deli insanları, bu kız bildiğin deli.

umarım hiç kaybolmaz.
  • bet sesli kadın. türkü barlarda iş yapar gibi ama o içine kaçmış sesle..
  • şarkıları ile neşelendiren şahane bir insan.
  • mabel matiz ile beraber dinlediğin en bet ses.
  • "benim kalıplaşmış yaşam biçimleri ve sistemlerle ilgili hep derdim oldu. rock müzikte kadın özgürlüğünden bahsetmek, önüne gelen erkekle birlikte olmak demek değil. ben rock söyleyen cici bir kızım." demiş güzel insan.

hani buralarda tutup "eeaa aydilge diye bi' şarkıcı türemiş şurda iş yapar burda iş yapmaz" ergenleri var ya, muhtemelen siz anaokuluna gidiyorken aydilge ablanız ilk kitabını yazıyordu. neyin tutup neyin tutmayacağını da tahminimce akademik olarak sizden daha iyi biliyordur. hayır amk bütün yaz irem derici diye birinin hit olduğu, demet akalın'ın, serdar ortaçların ayıla bayıla dinlendiği bir ülke lan burası. sanırsın her şarkıcımızın sesi leonard cohen amk.

şuradan biyografisi ve diskografisi incelenebilir hakkında sallamadan önce.

yollamadan önce editi: oha resmen "sahibi geldi kaçın" entry'si olmuş. bu da bana ibretlik olsun. mabel matiz de seviyorum zaten allah belamı versin. ne yapayım irem derici'ye, demet akalına biraz uzağım.
  • birkaç yıl önce festivalimsi bir konserler zincirini dinlemeye gitmiştik arkadaşlarla.aydilge de konser verenler arasındaydı.o günle ilgili hatırladığın net iki şey var; bir hava inanılmaz soğuktu ne bok yemye geldik bugün buraya demiştim,ikincisi cumhuriyeti kutlatmayanlara inat cumhuriyetimiz kutlu olsun diye bağıran aydilge.o gün cesurca bağıra bağıra böyle konuşması hoşuma gitmişti.
  • ilk çıktığında "yalnıız değilsiin" diye sorunlu ve küskün bir ergeni canlandırıyordu. saçlarımı o zamanlar kısacık kestirdiğime bu karı yüzünden pişman olmuştum. bari saçlarım uzayınca çıksaydın piyasaya be kadın. neyse o zamanlar gıcıktım kedi gibi miyavlayan sesine, yalnız genç kız şarkılarına. ne zaman ki cıvıl cıvıl şarkılar yapmaya başladı ben bu hatunu canım mutlu olmak istediği an dinlemeye başladım. öyle değişik bi havası var ki bu yeni şarkılarının** insanı kıpır kıpır yapıyor. lütfen bozma aydilge. kendin de böyle cıvıl cıvılmışsın zaten tv sektöründe çalışan bir ablamdan duyduğum üzere. seni öve öve bitiremedi. şöyle nazik böyle tatlıymışsın. son şarkıların gibiysen gerçekten öylesindir. burayı okuyorsan son hallerinin hayranıyım :*
  • kendisini dinleyen herkeste, şiddetli ve ani bir şekilde taklit etme isteği uyandırdığını düşündüğüm şarkıcı. kendimden örnek vermek gerekirse, bir yerde ne zaman şu meşhur şarkısını duysam, kendimi bir anda onun taklidini yaparken buluyorum. sesimi, onun yaptığı gibi şaka kıvamına getiriyorum. evet... o sesi bilinçli çıkardığını düşünüyorum. bence orjinal sesi değil. farklılığı böyle bulmuş. bence zekice. haa ne kadar tutar, o ayrı...
hesabın var mı? giriş yap