• hayatı ıskalamanın en kestirme yoludur.
  • hayatını istediğin gibi yaşamana engel olan eylem. halbuki insan dünyaya bir kere geliyor. hayat inanılmaz bir hızla geçip gidiyor kimsecikleri beklemeden. kaçırıp gidersen bütünlemesi falan yok bu hayat denen sınavın. birgün geriye dönüp bakıp, birçok fırsatın, yapmak istediklerinin, hayallerinin o geçen günlerde kaldığını görünce, bunları o zaman sırf "başkaları ne der" diye korkarak gerçekleştirmekten kaçtığını düşününce, gözler yaşla dolar, göğüse bir yumru oturur, yutkunur susarsın. sonra yine silkinmek lazım gelir. kendine şöyle bir gelip, şöyle dersin: "hiç bir şey için geç değil". evet değildir. demek ki neymiş, boşvereceksin başkalarına, kendin için yaşayacaksın biraz da.
  • dünyanın en ama en aptalca şeysi. başkalarını susturmak mümkün değildir. çünkü 'başkaları' her zaman diyecek bir şey bulurlar. her koşulda. onlar için, herkes için belki de mükemmel olan bir tek 'kendisi' vardır.

bu yüzden, başkalarının dilinde şekillenmesin hayatlarımız, diyorum ben..
  • nüfüsu 10.000. den az bir yerde doğup, büyümek anlamına gelir...
  • kendini hiçe saymak, sorumluluktan kaçmak, düşünmeden yaşamayı kabullenmektir. sartre'ın dediği gibi ''cehennem başkalarıdır''. senin gerçekliğini, şartlarını, doğanı senden daha iyi kim bilebilir ki ! doğru bildiğini, istediğini, erdeminle yapıp bir adım ileri çıkarak ben de bu yaşamda varım demek en olması gerekendir. toplum çoğu kez korkaklığı ve tembelliği ile insanları zapturapt altına alıp kontrol etmek ister. özgür insan sorumluluk alır, sonuçlarına katlanır. başkalarının belirlediği hayatta esir gibi yaşamak yerine krallar gibi yaşamın tadını çıkarmak gerekir, insanlar her durumda konuşur, herkesi memnun etmek zordur bir dolu kimya var kime uyacağız...rehberin kendin ol ve yola yalnız devam et , muhakkak takipçilerin olacaktır ama garanti veriyorum buna.
  • hepimiz birileri hakkında konuşmayı kessek ortadan kalkacak yaşama şeklidir.
  • yaşamamaktır.
  • zamanın ötesine gider mi acaba diye düşünerek entry girmek gibidir.
  • bir yandan yerden yere vurulan öte yandan da olması beklenen yaşam tarzı.

misal 1; "üniversite mezunu olduğu halde çalışmayan kadın"ları ele alalım. bunlar kendi kafalarına göre bir yaşam tarzı seçmişler ama ilgili başlıkta acımasızca eleştirilmişler. yani bu kadınlar "ayyyy elalem ne demiiiişşşş!" diye hemen işe girse hepimiz halay çekeriz şuracıkta.

misal 2; "ders notlarını arkadaşlarına vermeyen öğrenci"leri ele alalım. bunlar kendi paşa keyiflerine göre gıcıklık yapmayı, hayır demeyi seçmişler ama ilgili başlıkta acımasızca eleştirilmişler. yani "ayyy arkadaşlarım hakkımda ne deeeer!" diye hemen verseler hepimiz halay çekeriz şuracıkta.

bir tuhafız vallahi! işimiz gücümüz "başkaları". başkaları ne der diye düşünerek yaşasan kabahat, yaşamasan kabahat.
hesabın var mı? giriş yap