• yarın kendisi bir otobüse bindiğinde başkasının da onun uzattığı parayı almayacağı kişi. böyle bir zincir oluştuğunda ise kibarlık, güven duygusu denen bir şeyin var olduğunu hatırlayabiliriz. her önümüze gelene "ya bi karının götüne bakarsa" diye bakarsak küfürleri bile yabancı harflerle kısaltmaya başlayabiliriz.
  • o mal aslında çok ikilemde kalıyor da olabilir. şöyle ki şimdi bir yaşlı teyze sizden akbil basmanızı istedi, ardından para çantasına davrandı. ama siz burada cömertliğinizi göstererek kabul etmeyebilir, o teyzenin sadece duasını alabilirsiniz. ama gayet üstü başı düzgün bir adam ya da bayan sizden bunu istediğinde ne yapacağınızı şaşırır, parayı alsam mı almasam mı, almazsam ne der alsam ayıp mı olur tarzında düşüncelerle boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.
  • bazen denk geliyorum bu iyi niyetli insanlara. ama ben de uyuz oluyorum acikcasi bu duruma. genelde akbil istedigimde ses soluk cikmazken otobuste, verenler de bu parasini almayanlar oluyor. para kolay mi kazaniliyor abi bu devirde? sen niye bana bagislayasin ki o 2 lirayi? tamam, ogrenci tipime acimis olabilirsin ama allaha sukur paramiz var. alsana verdigim parayi. iki saat ugrastiriyorsun onca insanin icinde.

tanim: iyi niyetine ragmen millete yaranamayan insan. saka maka adam iyilik yapiyor, bir de elestiriyoruz lan. yuh.
  • afedersin ama, yarrak gibi 50 lira uzatılırsa, mal da olurum, aptal da arkadaş. bu mal benim, aha.
  • bu kadar küfür yediğini bilseydi eminim parasını çatır çatır alırdı.
  • en asil duygunun insanıdır.
  • bozuk para tasimayi sevmiyor olabilir, akbilin parasini sirketten aliyor olabilir, mal olmayabilir. yine yaranamadik.
  • benim bu. bide adam veriyor 5 lira, para üstü yok, ne yapayım iç mi edeyim parasını? en kötüsü de ben böyle bi durumda kalınca veriyorum 5 lirayı. öğrenciyim lan ben. ama yine de mal demesek?
  • 2 liranın hesabını yapacak insanların olduğunu gösteren maldır efendim kendisi.

tamam tabiki para kolay kazanılmıyor ama ömründe kaç kez bir insana akbilini veriyorsun ki zaten? şoförlerin verdiği akbil uygulaması kaldırılalı ne kadar oldu bilmiyorum ama o zamandan beri sadece 2 kez akbilimi verdim. topu topu 3.5 liram gitti diye fakir kalmam herhalde.

ayrıca akbilini verdiğin kişinin önünde durup saatlerce çantasını karıştırmasını izlemek de eğlenceli bir şey olmasa gerek.
  • 4 günlük istanbul ziyaretimde hiç denk gelmemiş olmam çok garipsememe sebep olmuştu. sayılarının arttığını duymak sevindirici.
    zira buralarda birisinin kartını basınca parasını verebilmek için büyük çaba serf etmeniz gerekiyor hatta bazen teklif ettiğinizde azar dâhi işitebiliyorsunuz.
    günün sorusu: bu şehir neresidir?
hesabın var mı? giriş yap