• bu başlıkta "2000 yılı öncesi yapılara dikkat edin" diye bir nasihat çıktı ve dillere pelesenk oldu. bu nasihatın kesin bilgi olmadığını kanıtlayan bir başka başlık buyurunuz: (bkz: 6 şubat 2023 depremde yeni binaların da yıkılması)
  • yahu ben bu işin asla uzmanı falan değilim ama kardeşim ben 41 yaşındayım. bu zamana kadar gördüğüm ne zaman büyük tutulmalar olduysa, ardından bir hafta, 10 gün geçmeden büyük bir deprem oldu.

ama bilim insanları ısrarla ilgisi yok, ilgisi yok diyip duruyor. alakasını tespit mi edemiyorsunuz, yok mu, ee oluyor işte, gördüğümüze mi inanalım size mi?
  • bir kaç günlük kıyafet atıştırmalık para vs. hepsi yatağımın kenarında her gün özenle bir çantada ayarlıyorum. ucundan tuttuğum gibi aşağı atabilecek şekilde hazır.
    depremde islahiyede olan biri olarak, ev yıkılırsa yapacak çok bşy yok ama yıkılmazsa 3 günlük çanta mahşerden daha önemli. unutmayın hocam herkes tek..
  • istatiksel olarak dondurma satislari arttigi zaman kopekbaligi saldirilari da artmaktadir ya da tam tersini soylebiliriz, kopekbaligi saldirilari arttigi zaman dondurma satislari da artmaktadir, buradan iki sonuc cikar;

- insanlar dondurma yedigi icin kopekbaliklari saldiriyor
    - kopekbaliklari saldirmaya basladiginda insanlar dondurma yemeye basliyor

oysa arasinda korelasyon bulunan bu iki istatistik ucuncu baska bir degiskene baglidir, havalarin isinmasi, havalar isininca hem kopekbaligi saldirilari artar hem de dondurma satislari artar.

yani neymis? bu ikisi birbirinden bagimsiz olaylarmis.

ozetle, ay tutulmasi, gunes tutulmasi, mars retrosu gibi seyler ile deprem arasinda istatiksel bir korelasyon bulup, bunlarin depreme neden oldugunu dusunuyorsaniz net gerizekalisiniz demektir.
  • recep tayyip erdogan 1994 yilinda belediye baskani oldu ve o tarihten 2018'e kadar istanbul'u yonetti. yani tam 24 sene. 1999 depreminden sonra getirilen deprem vergileriyle istanbul'un donusumu icin ne yapildi? bu 24 sene boyunca neden hicbir sey yapilmadi da biz hala depremi konusuyoruz? 2017'de erdogan istanbul'a ihanet ettik aciklamasi yapti. istanbul'u ekrem imamoglu'na kaybettikten sonra sonra kanal istanbul projesini ortaya attilar ve istanbul'u bir adaya donusturup hem deprem zamaninda insanlarin hareketini kisitlayacak hem de nufusu arttiracak sehir planlari ortaya koydular, sanki istanbul yeterince kalabalik degilmis gibi. tam bir katliam yasandi ve daha da devam etmek istiyorlar. tabii bir sey olursa suclu imamoglu degil mi? adamin zaten baskanliginin buyuk bir cogunlugu pandemiyle, hukumetin entrikalariyla, enflasyonla gecti. buna ragmen deprem acisindan baktigimizda en azindan buyuk meydanlar katti, buyuk parklar katti, atil kalan yerleri halka acti, cok detayli bir riski yapilar/ilceler/semtler analizi yapildi ve yayinlandi, kiptas'ta maliyetine yenileme baslatildi. haa bunlar istanbul'un kurtulmasi icin yeterli mi kesinlikle degil. fakat bu tek basina yapilabilecek bir sey degil. oncelikle ak parti'nin istanbul'dan intikam alma motivasyonunu yok etmek gerekiyor. istanbul'dan intikam alma degil, istanbul'la barismaya zorlanmasi gerekiyor. hatta barisma degil sadece elini cekse, tas koymasa bile yeter.

not: bu entry yukarida girilen baska bir entry'e cevaben girilmistir.
  • büyük istanbul depremi geliyor. az kaldı. istanbul'daki binaların sağlamlaştırılması lazım. bunu yaparsa reis yapar. reis duy sesimi. kurtar istanbul'u.
  • windy radar deniz suyu sıcaklığını sürekli takip ediyorum. depremi tahmin etmenin en pratik yolu, bu deniz suyu sıcaklıklarını takip etmektir. elbette kesin olur yada olacak diyemeyiz sıcaklıklar ile . lakin bu güne kadar beni yanıltmadı bu radar ve sıcaklık - deprem ilişkisi.

ve şu aralar, ufak şiddetlerde deprem bekletecek kadar sıcak seyretmekte radardaki veriler.
  • istanbul'da olacak depremi güneydoğu'da olan depremlerle sakın kıyaslamayın! şiddeti daha az olsa bile yıkımı daha fazla olacaktır.
  • iki günün biri şu başlığı hortlatmak zorunda mısınız ya?

tamam biliyoruz olacak, geberip gideceğiz, biz demiştik diye egolarınızı okşayacak her bir yitirilen can sayısı...hiç aklımız olmadığı için canımızı hiçe sayıyoruz çünkü mecbur olduğumuzdan değil.. en akıllı sizsiniz, aferin bravo size....

çok az kaldı, gümbür gümbür geliyor diye çığırtkanlık yapmayın bari de son günlerimizi mutlu mesut geçirelim...
  • bu linkte istanbul jeoloji odası tarafından hazırlanan haritada istanbul'un sokak sokak zemin durumunu sorgulayabilirsiniz.

''beni bul'' kısmından da gps üzerinden bulunduğunuz yerin zeminine bakabilirsiniz.

not: ben fikir olarak şener üşümezsoy'a daha yakın olan biriyim ve depremin eli kulağında olduğunu sanmıyorum.
hesabın var mı? giriş yap