• amca şu anda birçoklarını rahatsız eden iğrenç zihniyetin vücut bulmuş hali. almanlar neden türk sevmiyor diye aklınıza düştükçe açıp bu videoyu izleyin.

şark kurnazlığı var (gelenden geçenden para istemesi, almanlardan aldığı çıkma tahtalarla şehrin ortasına ev yapması)
    menfaatçilik var (su ve elektrik verecek diye merkel'e oy vermesi)
    devlet memuruna hakaret ve darp var (belediye memurunu tehdit edip kürekle vurması)
    askere tehdit ve karşı koyma var (duvar yıkılmadan önce askerlere davranışı)
    abazanlık (papazlardan kadın istemesi)

şu andaki ahlaki çöküşteki neredeyse her özellik amcada var. biz de zamanında bunu haber yapıp övüne övüne belki de ülkenin en çok izlenen ana haber bülteninde yayınlamışız (o zamanlar ali kırca ve atv haber baya seviyeli ve izlenen haber programıydı).
  • aslinda bbc türkce'nin 9 saat önce yayinladigi yaziyi araklamis bir sitenin reklami icin acildigini düsündügüm baslik.

arkadasim belki sen akit gazetesi okudugun icin dünyadan gec haberin oluyor olabilir ama, okudugun haberleri paylasacak bir arkadasin yok ise, eksisözlük bir alternatif degil. paylasimlarina bir göz gezdirdim, abdurrahman dilipak'in bir yazisini bile iceriginden bir tüyo bile vermeden paylasmissin. yanlis platformda olan ben degilim bence, sensin.

(bkz: bugün eksi'de bir sey paylastim)
    (bkz: bugün allah icin ne yaptin)
    (bkz: cek git lan burdan)

edit: link düzeltildi.
  • gözümüzün nuru anadolu insanın hazine arazisine nasıl çökülür adlı örnek çalışması..
  • çöplüğü temizlemiş diye savunulan olay. abicim alman hükümeti mi demiş git temizle, temizlersen arazi senin diye?! ben de gideyim de evimin çaprazında 10 yıldır boş duran araziye ev yapayım madem, üstünde çer çöp var onları temizleyim de benim olsun o toprak(!) almanlar efendiliklerinden laf etmemiş yoksa adam gerçekten yasadışı işlerin kitabını yazmış, suyu yasadışı yollarla almış, kendini yakalayan polise de ben türküm demiş belli polisler de uğraşmak istememiş. araziye de öyle konmuş, belediyenin memurunu darp etmiş, papazdan karı istemiş, belediye başkanından elektrik. yozgata gelip niye burda yaşamadığı da belli, yozgat’ta kimse ona euro vermezdi!
  • amk hırsızı, sakalını siktiğimin hıyarı. sorsan dindarım der ama araziye çökmüş şerefsiz, dede deyip sempatik hale getirmeyin.
  • çoğunluğun dediği gibi utanç duyulması gereken bir davranşın böbürlenerek anlatılması.
    hani yakalanmadan başkalarının hakkına tecavüz ederek yasak, kanunsuz bir iş yapan yurt çomarı bunu böbürlenerek anlatır ya olay bu eşkale net olarak uyuyor. sorsan sakallı takkeli müslümandır ama hak yemek ona göre helal.
  • hiç de iyi niyetle yapılmış bir şey değildir. çöpünü temizlemişmiş de bir şeyler ekmişmiş de vs. vs. aynı şeyi 2021 yılında istanbul'da mahallemde görüyorum. yeni yaptığı binanın yanındaki hazine arazisini aynen bu şekilde temizleyip yaşlı anne ve babasına bir şeyler ektiren bir müteahhit var. her ne kadar iyi niyetli bir şeymiş gibi görünse de adamın yıllar sonra oradan hak talep edebilmek için yaptığı çok bariz ve herkesçe biliniyor. insanımız için şark kurnazı tabirini boşuna çıkarmış olamazlar değil mi?

edit: imla.
  • gören de acliktan kivraniyordu, kiraya verecek parasi yoktu ondan kendine ev yapti filan sanir.

lan o zaman en kötü giden adan 2500-3000 mark para kazaniyordu ayda. fiyatlar su an euro ne ise 30-40 sene evvel dm olarak ayni idi. ev kiralari; simdilerde 1000 euroya oturacagin evlerin kiralari 700-800 mark idi.

yok anarsistmis, yok bas kaldirmismis. adam resmen kural tanimamis. sosyal düzenin anasini bellemeye gelen ilk yabancilar böyleydi iste..

iste tam da bu yüzden herhangi bir uni. mezunu olarak almanya'ya gelmeye calistiginda; "10bin euro bloke hesap ac, sonra bi düsünelim" diyorlar..
  • torunu olan funda kalın , yozgat'ta doğup büyüseydi, nasıl bir görünüşü olurdu diye gözümde canlandirdim. coğrafya gerçekten kaderdir.
  • aslında tam bir "yavuz hırsız ev sahibini bastırır" vakası.

yasal bir boşluktan yararlanarak adam oldu bittiye getirmiş. almanlar da yazık daha önce böyle bir durumla karşılaşmadıkları için ne yapacağını bilememiş. gerçi biz biliyoruz da ne oluyor? aynı şeyleri türkiye'de daha büyük çapta yaşamadık mı? bu adamın türdaşları aynı yolla istanbul, izmir ve ankara'yı yağmalamadı mı? adamlar hazine arazilerine çöküp sahiplenmedi mi? gecekonduları yıkmaya gelenlere saldırmadı mı? daha sonra oy moy ayağına siyasetçiler de bu hırsızlıkları yasal hale getirmedi mi? şimdi bu hırsızlar apartman sahibi oldu, kiraya verdikleri evlerinde oturanların giren çıkanına karışıp ahlak dersi falan veriyor.

ama işin daha kötü tarafı, ortada bariz bir hırsızlık ve ahlaksızlık olmasına rağmen şirin asi dede kılıfı ile olayın normalleştirilmesi.
hesabın var mı? giriş yap