• ilginç bir hikayesi olan osman dededir. hikayesi aşağıdaki linkten okunabilir:

link
  • aslinda bbc türkce'nin 9 saat önce yayinladigi yaziyi araklamis bir sitenin reklami icin acildigini düsündügüm baslik.

arkadasim belki sen akit gazetesi okudugun icin dünyadan gec haberin oluyor olabilir ama, okudugun haberleri paylasacak bir arkadasin yok ise, eksisözlük bir alternatif degil. paylasimlarina bir göz gezdirdim, abdurrahman dilipak'in bir yazisini bile iceriginden bir tüyo bile vermeden paylasmissin. yanlis platformda olan ben degilim bence, sensin.

(bkz: bugün eksi'de bir sey paylastim)
    (bkz: bugün allah icin ne yaptin)
    (bkz: cek git lan burdan)

edit: link düzeltildi.
  • gözümüzün nuru anadolu insanın hazine arazisine nasıl çökülür adlı örnek çalışması..
  • amca şu anda birçoklarını rahatsız eden iğrenç zihniyetin vücut bulmuş hali. almanlar neden türk sevmiyor diye aklınıza düştükçe açıp bu videoyu izleyin.

şark kurnazlığı var (gelenden geçenden para istemesi, almanlardan aldığı çıkma tahtalarla şehrin ortasına ev yapması)
    menfaatçilik var (su ve elektrik verecek diye merkel'e oy vermesi)
    devlet memuruna hakaret ve darp var (belediye memurunu tehdit edip kürekle vurması)
    askere tehdit ve karşı koyma var (duvar yıkılmadan önce askerlere davranışı)
    abazanlık (papazlardan kadın istemesi)

şu andaki ahlaki çöküşteki neredeyse her özellik amcada var. biz de zamanında bunu haber yapıp övüne övüne belki de ülkenin en çok izlenen ana haber bülteninde yayınlamışız (o zamanlar ali kırca ve atv haber baya seviyeli ve izlenen haber programıydı).
  • hani diyorsunuz ya "başka ülkede olsa şu olay"... işte başka ülkenin vatandaşı olsa şu adam insanlığın yüz karası askeri bölgenin dibine kural tanımadan özgürce bir yaşam alanı inşa eden barış elçisi olarak görülür ki almanya'da çevreden saygı da görmüş. ama biz kendimizce aşağılık* olduğumuz için tabi amcayı itin götüne sokacağız. alman asker "tamam amca" deyip adama sarılıyor, burada kendini batı-ilerici hümanist değerlere sahip zanneden kimseler "çingenelik" diye adamı itin götüne sokuyor ben de bunu anlamıyorum. sorsan "68 kuşağı yea" falan derler...

farkında olmasa da anarşist amcadır. candır.
  • bir nevi çingenelik. sen adamı berlin’e götür, yozgat’taki gibi yaşasın. almancıların, bilhassa 1. nesil almancıların genel sorunu bu.

tanım: zaten çok eskiden verilmiş bir haberin yeniymiş gibi gazlanması.
  • amcaya yapılan yorumlara bak hele. o arsaya kimse sahip çıkmamış, hekimbaşı çöplüğü gibi çöp dağına çevirmişler.

adam orayı temizlemiş, toprağı işlemiş, mahsul üretir hale getirmiş, bunu yaparken de berlin hükümetinden para almamış. ama sonra arsa kıymete binmiş. sizin zihniyetiniz iğrenç.

bunla ilgili günümüzden örnek vereyim bizzat komşumun başına gelen:

kadın kirada oturduğu eve inanılmaz güzel şeyler yapıyor kendi parasıyla, boyuyor, temizliyor, eve taşınırken götüremeyeceği demirbaş olacak şeyler de yaptırıyor gömme dolap niş gibi. bir gün ev sahibi geliyor evin çok güzelleştiğini görünce kirayı arttırması gereken miktardan çok daha fazla arttırmayı istiyor. (bi halta yaramaz evi değere bindi ya şimdi) kadın da kabul etmeyince ev sahibi evden çıkmasını istiyor. kadın da mecbur çıkıyor.

şimdi kimin zihniyeti iğrenç soruyorum size başkasının emeğine çökenin mi yoksa yaşadığı yeri güzelleştirip işe yarar hale getirenin mi?

dede orada hakkını almış, bu kadıncağız alamadı. yorum sizin.
  • berlinlilerin merhametli ve iyi insan olduklarının delili bu olaydır.
  • çöplüğü temizlemiş diye savunulan olay. abicim alman hükümeti mi demiş git temizle, temizlersen arazi senin diye?! ben de gideyim de evimin çaprazında 10 yıldır boş duran araziye ev yapayım madem, üstünde çer çöp var onları temizleyim de benim olsun o toprak(!) almanlar efendiliklerinden laf etmemiş yoksa adam gerçekten yasadışı işlerin kitabını yazmış, suyu yasadışı yollarla almış, kendini yakalayan polise de ben türküm demiş belli polisler de uğraşmak istememiş. araziye de öyle konmuş, belediyenin memurunu darp etmiş, papazdan karı istemiş, belediye başkanından elektrik. yozgata gelip niye burda yaşamadığı da belli, yozgat’ta kimse ona euro vermezdi!
hesabın var mı? giriş yap