• - şantiyeyi keçi sürüsünün basması

- işçilerden birinin elinde bıçakla keçilerden birini yakalayıp " keseyim mi şefim? şurda bi ateş yakar çeviririz. " diye bir öneride bulunması ve bu konuda oldukça ciddi olması ( çok açtı galiba )

- keçilerin çobanının atıyla bi hışım çıkıp gelmesi

- çobanın zenci olması, işçinin korkup keçiyi salması

gibi bir dizi egzantrik olaylardır...
  • şantiye sorumlusu/şefinin, ofiste çizilmiş, onaylanmış bir projede kafasına göre herhangi bir binayı "ben böyle daha çok sevdim" diyip 90 derece başka tarafa çevirerek inşa etmesi.
  • santiye giris kapisinin onundeki arabayi icinde alkolden sizmis surucusuyle beraber manitou yardimiyla kaldirip, santiyenin girisini acmak.
  • inşaat sahasına çok yakın bir kurumun güvenlikçisinin gelip herkesin adını soyadını ve görevini alırken işçilerden birinin kendini kürek operatörü olarak tanımlaması ve kayıtlara bu şekilde geçmesi.

olaydan sonra adamın adının operatör x olarak kalması da manidardır. patron bile operatör diyordu adama.
  • - saha mühendislerinin daha işin başında, betonarme perde içinde pencere, kapı vb. boşluklar için rezervasyon koydurmayı unutmaları, es geçmeleri
    - kalıp söküldükten sonra kapı ve pencereleri yerinde göremeyen proje müdürünün tüm şantiyenin ağzına sıçması, alakasız personeli işten çıkarması

- ders almayan ekibin, bir ileri safhada kolon, parapet vb. imalatlar için filiz bıraktırmayı unutmaları
    - kalıp yapılacağı zaman, filizleri göremeyen proje müdürünün kızması, ekibi fırçalaması.

- bir sonraki bölümde, saha ekibinin koskoca bir döşemeyi yaptırmadan, bir üst kata geçmeleri
    - artık ayar tutmayan ekibe, proje müdürünün "tamam çocuklar, olur öyle şeyler. çelik konstrüksiyondan bir şeyler yaptırcaz artık" demesi
  • iş sağlığı ve güvenliği denetiminin terlikle yapılması..
  • -baraj inşaatını sıfır iş kazasıyla tamamladık arkadaşlar. hayırlı uğurlu olsun.
  • (bkz: #22707083)
  • saha mühendisi iken jcb operatörümüzün 1 aydır izin alamaması sonucunda son çare kaçmayı düşünmesi. akşam mesai bitiminde bize telsizden ben memlekete gidiyorum demesi üzerine yanımda bulunan patronun telsizi elimden alıp bok gidiyorsun deyip güvenlikçilere bunu dışarı çıkarmayın çıkarsa hepinizi işten atarım demesi. sonuç olarak tüm güvenlikçilerin operatörün peşinde koşması.

liebherr markalı kule vincimizin bozulması sonucunda hepimizin almanca öğrenip vinci tamir etmeye çalışması.

dış cephede çalışan mantolama ekibi ustasının 5. kattan düşmesi şans eseri düştüğü yerde xps(yani strafor halk dilinde) olması. patronun bunun üzerine malzeme pahalı ama işe yarıyor demesi.
  • binanın 13 yada 14. katında ince iş kontrolü yapılırken (stajer-saha mühendisi bişeyim o zamanlar. hem öğrenciyim hem çalışıyorum) camdan patronun audi a8'ini görmem ve hiç adetim olmadığı halde sesli bir şekilde "ohaa patron gelmiş laan" diye söylenmem. arkamı döndüğümde patronun bana gülümseyerek bakıp; "nasıl gidiyor? bi sorun var mı?" demesi, hiç bozuntuya vermemesi.
hesabın var mı? giriş yap