• şöyle bir fanartı var ki hayran oldum. filmini yapsan oskar kazanır öyle güzel çizmiş kim çizmişse.
  • geçenlerde arkadaşlarla eski oyunlardan konuşuyoruz. hepimiz 4. sınıf ingiliz dilbilim öğrencisiyiz. yani hayatımızın son 8 yılı ingilizceyle geçmiş. artık fluent konuşabilen insanlarız. neyse muhabbet döndü dolandı bomber man'a geldi, kimin daha ileri bölümlere geçtiğinden falan konuşurken birden durdum, düşündüm. "lan" dedim, "oyun hafızamıza nasıl kazınmışsa hala ismini "bomberman" şeklinde telafuz ediyoruz." sonra bir arkadaş cevap verdi; "bazı isimler vardır, çocukluğunda ruhuna öyle nüfuz eder ki büyüdüğünde onu farklı görmeyi kabullenemezsin". ardından o zamana kadar sessiz kalmayı yeğlemiş bir arkadaşım "dostluklar da böyle değil midir, yıllar geçti ve yine hep bir aradayız, birimiz diğerleri için canını vermez mi?" diye sürdürdü. ardından kısa bir süre boyunca am, göt muhabbetinden böyle önemli meselelere nasıl vardığımızı düşünüp dağıldık. ben sonra kızılay'a gidip döner falan yedim ama lavaşı soğumuştu, pek tutmadım.
  • bir klasiktir... bilgisayara karşı değil de, arkadaşlarınızla oynuyorsanız, saatlerce oynayabilirsiniz, hiç sıkmaz. "ben beceremiyorum,ya!" diyen hiç kimse de göremedim şu ana dek, tabii en güzel kısmı kızların bu oyuna bayılmasıdır, "hala bir kız arkadaşım bile yok!" diyen karma yurt öğrencilerinin bilgisine...
  • hem tek kişilik hali hem de çok kişilik hali acayip zevkli olan oyun. daha sonra çokan atomic bomberman bir platformda 8'e kadar oyuncuyu network üzerinden desteklemesi ile bir çok internet cafe'de counter strike'ın iktidarını ele geçirmişti.
  • iki kişilik oyunda, iki taraf da canlı kalmayı başarmışsa, roundun bitmesine 2-3 saniye kala, round başladığında düşmanın doğacağı yerin etrafına dizilecek bombalar bir sonraki roundda düşmanın doğar doğmaz ölmesini sağlar.
  • küçüğüz o zamanlar bizim evde bilgisayar filan yok ortanın altı sınıfta takılan bir aileyiz. yaz tatilinde teyzemlere gitmiştik, onlarda bilgisayar, bilgisayarda da bu oyun vardı. ablamla iki kişilik olarak sıkılmadan oynardık. o yön tuşlarını kullanırdı ve bombayı ctrl ile bırakırdı ben de klavyenin sol tarafını kullanırdım. bilgisayarla da pek haşır neşir değiliz o zamanlar(halen daha içselleştiremedim gerçi) ben bi baktım sol tarafta bi ctrl daha var. ablam oynarken ben ctrl'ye basıyorum benim taraftan, o çıldırıyor '' kendiliğinden bomba bırakıyor'' diye. iki üç gün böyle yaptım, baktım çok sinirleniyor, oynamayı da bırakacak söyledim ben basıyordum diye. küsmedi neyse ki, ben de söylemeyebilirdim ama ablam sonuçta. kıyamam ya!

şu an ablamın çocuğu filan var, ben hala bilgisayarda oyun filan oynuyorum. vay amk!
  • [http://bombermine.com/ http://bombermine.com/] adresinde yeniden hayat bulmuş oyun.
  • iki kişilik olarak oynadığınızda ciddi anlamda hırs yaptırabilen şahane oyun. nostaljisi ayrı bir doyum veriyor zaten.
    çocukluğa dair ne varsa insanı mutlu ediyor o başka bir olay da, bu oyun hakikaten olağanüstü. kült olmuş atari oyunu demek yanlış olmasa gerek.
  • kız kardeşimle beraber saatlerce windows 3.1'li bilgisayarımızda yanyana oturup multiplayer oynadığımız, oynamaktan bir türlü bıkmadığımız fantastik oyun. nicklerimiz de vardı. ben ona iceman o bana maverick derdi nerden estiyse aklımıza gelmiş öyle söylerdik gaza getirirdik birbirimizi çocuk aklı işte. hey gidi günler şimdi kardeşim bi yerde ben bi yerde valla duygulandım.
  • popülerliğini kaybetmemiş eski atari oyunudur.

oyunda 8 farklı düşmana karşı oynardık. düşmanların hızları, duvarlardan geçebilmeleri, karakterleri gibi yeteneklerine göre değişkenlik gösteriyordu.

bunun dışında oyunda 8 farklı karakter güçlendirme parçası bulunuyordu.
    bunlar
    *ekstra bomba
    *bombanın mesafe artışını sağlayan parça
    *karakterin hızını arttıran parça
    *duvardan geçme özelliği
    *bombayı detonatör yardımıyla patlatma özelliği
    *bombaların üzerinden geçmek (normalde sıkışırdık bombaların arasında)
    *alevlerden etkilenmeme özelliği
    *bir bölüm süren görünmezlik özelliği

yeni versiyonlarında bıraktığımız bombayı satır ya da sütun sonuna sürükleme özelliği eklenmiştir.

ayrıca bu oyunda tespit ettiğim iki farklı hata var.

*çocukluğumuzda bu oyunu oynarken oyunu açıp beklediğimizde kendisi oynamaya başlardı. kendisi oynadıktan sonra biz başlatırsak maksimum bomba bırakabilecek seviyede başlardık ilk bölüme.

*bonus bölümlerinde kendi bombanızda ölmezdiniz. bomba ile detonatöre basıldığında bunu rahatlıkla görebiliriz.

bütün bölümlerini bitirerek şu şekilde bitiriliş videosu çektiğim oyundur.

daha detaylı bilgi almak isteyenler şuradan bilgi alabilirler.
hesabın var mı? giriş yap