• öğretmen olan babama dizinin konusunu anlattım. oldukça ilgisini çekti. derin derin düşünmeler başladı bir süre sonra, sıkça bir yerlere daldığını fark ettim. anladım ki bizim kurtun planları var. hayatın zorluğundan bahsetmeler, parasal sıkıntılardan yakınmalar...

3 gün sonra müthiş bir fikirle geldi. kavanozlar, kazanlar alacağız derken yoğv biğç bile demiş olabilirim. ama işin özü salça yapacakmışız. %98 saflıkta yap bir de çanakkale domatesi kullan bari amk.

hayatıma indirgediğim dizi.
  • --- spoiler ---

babam da bu adam gibi 2 senedir kanser. 2 senedir iyileşip tekrar kanser oluyor. ben bu diziyi babam kanserken başladım belki maalesef belki iyi ki.

babamın topu topu 1 hafta ömrü ya var ya yok. herşeyle walter white kendisi. kendisi bir uyuşturucu mafyası değil belki ama aile ilişkilerinden kastım. zaten onda o kadar hırs yok.

şimdi bitti dizi. senaristlere teşekkür ediyorum. neden? çünkü şerefsizin şerefsizi kanserle öldürmediler. o kadar korka korka izlememe rağmen. kansere yeniltmediler şu adamı.

duygu sömürüsü yapmak istemiyorum istemedim. ama şurda en azından belki izleyen kanser hastası varsa şu diziyi en azından mutlu olmuştur be. en azından 2 dakika o şekilde ölmedi diye sevinmiştir.

--- spoiler ---

edit: gitti babam, canım.
  • --- spoiler ---

dördüncü sezonun on ikinci bölümününden sonra ortaya çıkan tablo şu; jesse-walt-gus üçlüsünün aynı anda hayatta kalması söz konusu değil. üçünden biri ölecek ama bu sezon sonunda ama gelecek sezonun başında. dizideki rol dağılımını göz önüne alınca; gus'ın ölmesi ihtimalini diğerlerine oranla daha yüksek bir ihtimal olarak görüyorum. peki soru şu;

gus nasıl ölecek?

her yeri izleyen, iş ortamında güvenliği üst düzey olan, arabasına bomba konulmasına dahi uyanan bir suç örgütü lideri nasıl öldürülür? yakın mesafeden silahla öldürmek söz konusu değil, arabasını patlamak işe yaramadı. zehirlemek en azından artık kısa vadede bir opsiyon değil. hal böyleyken ne yapılabilir? güvenliği ikinci planda bıraktığı, tek başına olduğu, öldürülebilir olduğu tek bir yer var. salamanca'tı ziyaret ettiği yer. sezon başından beri bu buluşmaları izliyoruz ve son buluşmada; aldığı intikamın hazzıyla kibrine yenilen, salamanca ziyaretini şahsi şovuna çeviren gus, burada öldürülebilir. walt bilse burayı zaten kafadan hallederdi işi ama yeri bilen jesse ve o'nun kafası görece ağır çalışıyor. walt, elinde bombayla gelip; arkadaş adam bomba kokusunu alan k9 gibi hareket etti, bombayı tespit etti dediği zaman nihayet jesse'nin kafası çalışacak ve salamanca'nın kaldığı yeri walt'a anlatacak. walt, elinde patlayan bomba ile salamanca'nın yanına gidecek. durumu anlatacak; bu eleman senin ailenin kökünü kazıdı, o'nu öldürmek için bir fırsatın var diyecek. salamanca'nın üstüne ya da tekerlekli sandalyesine yahut orada artık televizyonun yanına, arkasına bi yere bomba konulacak. gus, salamanca'nın yanına gidip yüzüme baksana diye havalara girecek. salamanca bu defa yüzünü gus'a doğru çevirecek ( ve bölüm ismi hakkını verecek ) bir bakış atacak ve belki de gülerek zile basacak... boommmm. gus sizlere ömür.

dizinin dördüncü sezonu boyunca karşılıklı gus-salamanca sahneleri izlemiş olmamız. gus'ın kendisine bakmasını istemesi. jesse'nin bu yeri biliyor olması ve bölümün adı birleşince neden olmasın?

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

- breaking bad nedir?

- jesse'nin, walter'ın kafasına silahı dayadığında gerçekten bastırması ve walter'ın alnının ortasında çıkan namlu izidir.

ayrıntılarına ve titizliğine kurban olduğum dizi.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

öncelikle belirteyim, walter white'dan nefret edenleri anlayamayanlar klanındanım. "bebeği ağlattı pislik adam ölsün" bile diyenler var lan anneannem gibi.

şimdi biliyoruz ki walter, yıllar önce gayet self-confident bir bilimadamıyken sevdiği kızı ortağına kaptırmış. kendi kurduğu şirketten cüzi bir para alarak ayrılıp hayata küsmüş. özgüvenini yitirmiş. alanında fazlasıyla zeki olmasına rağmen ortalama bir okulda pısırık bir fen bilgisi öğretmeni olmuş. kendisine sıradan bir hayat kurup evlenmiş barklanmış. engelli bir oğlu var. kızı da yeni doğmuş. karısı ve akrabaları tarafından pek ciddiye alınmayan biri olmuş. bu arada kurduğu şirket kendi fikirlerinden yola çıkarak almış yürümüş milyon dolarlık bir şirkete dönüşmüş. walter, bütün bunların üzerine bir de kanser olduğunu ve bir kaç ay ömrü kaldığını öğrenmiş.

gerisini biliyorsunuz zaten. yıllarca içinde bastırdığı egosu patlama yaparak heisenberg'e destansı bir evriliş başlıyor. dünya televizyon tarihindeki en büyük anti-kahraman yaratılıyor. benim gibi seveni çok seviyor. sevmeyeni adeta nefret ediyor ve diğer karakterlere sarılıyor. neyse, yüce şahsiyet walter'ın çevresindeki sevilen karakterleri inceleyelim o zaman;

skyler, bildiğin orospu. eşini aldatan bir insan. aldattığını da göğsünü gere gere söyleyebilen biri. parayı görünce 180 derece dönen bir kevaşe. walter reyiz, 80 milyon dolar para yaptı ama bir kere karısını aldatmak aklından geçmedi. yaptığı herşeyin sebebi, kanserden ölmeden önce karısının ve çocuklarının geleceğini garantiye almaktı. herşeyini kaybetmesine rağmen telefonda bütün suçu üstüne alarak karısının hayatını kurtarmış oldu.

marie denen kaltak, herşeyi geçtim en başta bir hırsız. çocuk sahibi olamamasından kaynaklanan ruhsal problemlerini kleptomanlıkla örtmeye çalışan bir obsesif. kocasının tüm tedavi masraflarını karşılayan walter'a utanmadan "neden sadece ölmüyorsun" diyebiliyor.

jesse denen piç kurusu iflah olmaz bir keş. tedavi merkezinde bağımlılıktan kurtulmak isteyen hastalara bile meth satmaya çalışan bir yavşak. karşısına çıkan her hatuna kendini kaptırdığı için duygusal yazarların sevgilisi olmuş bir denyo. hank, gomez, jane de dahil bir çok insanın ölmesindeki baş sorumlu kendisidir. tam bir karaktersizlik abidesi. korkak,aciz ve gammaz piç. manipülasyona bu kadar açık bir beyinsiz daha görmedim. walter bin defa hayatını kurtardı, bin defa önüne yeni bir hayat sundu ama bu gerizekalı ergen triplerine hep devam etti.

hank kötü değildi ama walter'a bu kadar ayar olmasının sebebi yıllarca salak yerine konmayı sindirememesidir. kibirinden dolayı burnunun dibindeki meth imparatorunu göremeyen bir ukalaydı. hiç aklına gelir miydi ezik bacanağın gün gelip darth vader çıkacağı a boşboğazlı geveze lavuk seni.

lydia, o kadar insanın infaz emrini verecek kadar acımasız, silah seslerine kulaklarını tıkayıp saklanacak kadar korkak bir kadın. kendi öldürttüğü insanların cesetlerini görmemek için gözlerini kapatan bir dengesiz.

saul goodman da dahil hepsinin, götleri sıkışınca birbirini satmaya ne kadar hevesli olduklarını gördük. hepsi jesse'nin ipini çekerken walter hayır demişti.

o çok sevilen laz müteahhit tipli mike, acımasız bir kiralık katildi. masummuş değilmiş umursamadan, emri alınca sorgusuz sualsiz adam öldüren soğukkanlı bir tetikçiydi.

bütün bu insanların walter'ı bir canavar olarak görmeye hiç ama hiç hakkı yok. baktığın zaman hepsinde gayet büyük defolar var. walter'ın işlediği suçlar, genelde hep bu insanların hatalarından kaynaklanan sıkıntıları çözme çabasıydı. ama bu hain gavatlar walter'ın eşsiz dehasını efil efil kıskandıkları için ve o şeytani zekanın altında her daim ezildikleri için ondan nefret ettiler. walter'ın ise tek derdi aileydi. şimdi o da kalmadığına göre kaybedecek hiç birşeyi yok. para falan da umurunda değil. düşündüğü tek şey bazı götlerden alacağı bir kaç ünite kan. zaten o yüzden de geri gelecek.

--- spoiler ---
  • walter'ın karakteri değişti, tipi değişti, evi değişti, arabası değişti her boku değişti bi şu beyaz donları değişmedi amk. 5. sezonundan beklentim bunun da sonunda değişmesi yönünde.
  • --- spoiler ---

hank 1 sene kaldığı tuvaletten nihayet çıkıyor.

--- spoiler ---
  • şimdilerde ilköğretimde top peşinde koşan bebeler yarın bu diziyi farkedip sıfırdan izlemeye başlayacaklar. torrentten indirdikleri dizinin her sezon finalinden sonra da buralara uğrayıp iş bu entryler arasında boğulacaklar. sevgili dünün bebeleri; sözüm size. şu an hepimiz çok heyecanlıyız. bir sonraki haftayı iple çekiyoruz ve tahmin ettiğiniz gibi hepimiz de çok şanslı piçleriz. öpüldünüz.
  • bu diziyi proje a$amasindayken hbo'ya kabul etmeyen o zamanin yetkilisini asitte eritmi$ler. haberi alan showtime yetkilisi de meksika'ya kacmi$. :(
  • https://9gag.com/gag/4872230

resim başlığı aynen şu: "kelly, you are excellent at your job."

hahahah lan ne güldüm yaa..
hesabın var mı? giriş yap