• adım atılmayan şehir. akın etmiş millet...

''yüz donduran'' havası olmasa tadından yenmeyecek. 40 yıllık çanakkaleliyim, inanın bugünkü havayı pek kolay görmedim daha önce. o kadar şiddetli, o kadar dehşet esiyordu ki... yüz felci geçiricem diye korktum. hem çok soğuk, hem de çok şiddetli esti bugün. 100. yıl dolayısıyla buraya ilk kez bugün gelenler epey sıkıntı çekmiştir... havasına alışkın olan beni bile fena çarptı, 2 saattir kafam dönüyor.
  • izmir'le birlikte türkiye'ye dair en güzel iki şeyden biri. dünya üzerinde kutsal toprak diye bir şey varsa işte orası burası.
  • çanakkale güzeldir. mükemmel değildir evet; ama yeri doldurulamazdır. rüzgarını bilen bilir. gerekirse adamı döver. ama kimse ses etmez, bilir ki o öyledir. turkuaz kıyları da vardır, keşfedilmemiş ormanları da. külah kokan yaz geceleri de vardır, tipiye yenik düşen kışları da.
    ha bir gün balığın oltadan yeni çıkmışını; rakının en hasını denizin içinde ayaklarınızı sallandırarak içmek isterseniz, buyrun çanakkale'ye. ben rakı sevmem ama şarap alırım derseniz dikkat edin fena çarpar. hele bir de bozcaada'da günü batırıyorsanız çarpmaktan beter eder, haberiniz ola. kordonda yürürken içinize iki hava çekersiniz kim bilir hangi diyarlara uçar gidersiniz. ne dert kalır ne keder, "hem n'olmuş üç günlük dünya" derken bulursunuz kendinizi. sonra birden gelibolu'ya geçer, bu topraklarda yaşanmışlıkları dinlersiniz: nişanlısının saç telini koynunda saklayan, arkadaşlarının kopmuş organlarını dikmeye çalışan askerleri. içiniz ürperir, bu zafer için gurur duyar sonra yiten canlara üzülürsünüz, sonra gurur duyduğunuza üzülürsünüz. vicdanı öğretir bu şehir. birbirine saygı duymayı, birbirini sevmeyi.sonra akşam ışıkları yanmaya başlayınca birer birer birden gözünüz uzaklara dalar, en sevdiğinizi düşünürsünüz. sonra da bir daha hiç kimseyi bu şehirde sevdikleriniz kadar sevemeyeceğinizi..güzeldir çanakkale. mükemmel değildir evet; işte belki de bu yüzden vazgeçilmezdir.
  • doğmadığım ama doyduğum, en güzel yıllarımı geçirdiğim, gençliğimi gömerek terk ettiğim güzel şehir. sadece doğası, tarihi, gezilecek yerleriyle değil, insanıyla da bambaşka bir yerdir çanakkale.

geçen yılki istatistiklere göre suç oranının en düşük olduğu ilimizdir aynı zamanda. hala gitmeyenler varsa, bir şekilde yolunuzu düşürün bu güzide şehre; hele ki büyük şehir keşmekeşinden bunalmış olanlara meditasyon etkisi yaratacağını garanti edebilirim.
  • içerisinde yaşayan kimsenin işini iyi yapmadığı yer.. buna memurundan tutun da kimleri dahil edebilirseniz edin.. genelleme serbest.. telefon aboneliği için gidersin, kanuni açma süresi 3 gün ise 3.gün öğleden sonra halledilir işin.. bir elektrik prizin bozulur yaptıracak adam ararsın, bulamazsın.. bir damacana su söylersin 2 saati geçer suyun gelmez.. istanbul'dan kargon vardır, van'da olsan 1 günde alırsın, burada 2 gün beklersin.. öyle laçkalaşmış bir ticari ve idari yaşam hüküm sürer burada.. hiçbir yerde işini rahatlıkla halledemezsin.. kimse iş yapma derdinde değil, herkes yayılma, gün tamamlama derdinde çünkü.. bu kadar güzel, bu kadar kolay bir şehir ancak bu tip insanlarca zorlaştırılabilir, nitekim öyle de oluyor.. kendisi güzel, insanı aşırı gevşek bir memleket burası..
  • yeni yapılan 17 burda isimli avm'si bugün açılan türkiye'nin en kaliteli şehri.

artık istanbul gibi yerlerden gelenler ''ama bi avm'si bile yok abi yeaaa'' diyemeyecek. gözünüz aydın, gidin gezin hadi.
  • kuyumculardan geze geze sonunda şakir'e, donanma'ya varıp dinlenmek varken; solunda nusrat, karşında kilitbahir varken güneşi bile görmeden saatlerce kendini kaybetmeyi tercih edenler için bugün bir avm açılmıştır burada.

saygı duyuyorum ancak bana hitap etmiyor.
  • izmirle istanbul sevişmiş de izmir istanbul'un çocuğunu doğurmuş havasını yaratan şehirdir.

bir boğazı var ki babasına çekmiş.
    güzel havası, güzel insanları ise annesine.
    allah analı babalı büyütsün yavrucağı. *
  • günün birinde gideceğim çanakkale'ye istanbul'dan, hiç dönmemecesine.

orada kök salacağım; para yiyen ve doymayan dev böceklerin beton kusmuklarıyla kirlettikleri toprakları temizleyeceğiz. domates ekeceğiz, biber ekeceğiz, denizinin rengi ve tarihiyle uyumlu unutmabeni çiçecekleri dikeceğiz.

artvin'de hes, çanakkale'de avm kusan, ülkeyi boydan boya kusmuğuyla kirleten bu canavarın bilmediği bir şey var. hayat o kadar inatçı ki, kat kat yapılan yolların orta yerinden baş veriyor yaban otlarıyla, kapı eşiklerinde papatyalarla ve bir pencereden içeri giren hınzır ağaç dallarıyla.
hesabın var mı? giriş yap