• ben yaşadım bunu. gelen misafiri aç göndermek olmaz diye birşey dediler. ulan o gün gelen misafir başsağlığına geliyor. destek olmak için geliyor. ama gel sen bunu yakınını kaybetmişlere anlat.
  • rezalet geleneklerden sadece biri
  • yanlış adettir. cenaze olan evde ocak yanmaz, kazan kaynamaz. eş-dost, konu-komşu yemek getirir.

hayret editi:lan işten güçten yeni aldım telefonu elime. bi dünya mesaj gelmiş. pideler fırında yapılıyor yazandan, yeme kardeşim diyene kadar.

romalılar; cenaze sahipleri, yani birinci dereceden akrabaları, taziyeye gelenlerin midesini düşünmez, düşünemez. yanlış inanışlar neticesi çoğunluk cenazenin hayrına dağıtıyoruz diye bu adeti yok etmiştir. ölenin amel defteri kapanmış, gelen gidenin yediği pide ayranın ne mevla ne mefta nede azrail farkında. ha eş-dost yaptırıp getirirse amenna. lâkin doğrusu, para verip yaptırdığın pide değil, emek verip yaptığın yemeğin dağıtılmasıdır.

bu arada, benim arkamdan ucuz pide yapan fırın aramayın lan. bi mercimek çorbası dağıtın kâfi.

madem bu kadar favlandı, sizleri (bkz: gülistan doku) başlığına davet ediyorum. bi el atın.
  • yanlış o evde ocak kaynamaz yemek pişmez
  • millet cenazeye değil ,pide yemeye geliyor o değil konu komşusunu da çağırıyor...azalarak bitse keşke bu adet
  • yakınları, zaten kayıplarının derdine düşmüş.
    oraya gelenler de acaba lahmacun mu, hazır yemek mi diye düşünüyor...
    yazık.
  • iyiden iyiye toplum tarafından benimsenmiş yanlış uygulamadır.

karnı acıkan cenazede ya da mezarlık etrafında.
  • samsunluysanız gayet normal bir harekettir.
  • hayret vericidir! böyle bir uygulama olamaz!
    insan yanında salatasını da verir!

şaka şaka.
  • yüzde büyük bir ihmal merhum /merhume samsunludur.
hesabın var mı? giriş yap