• çok eskiden oturduğum caddede faaliyet gösteren türkiye gazetesi dükkanında satılan dini kitab(p)lardan birinin adı. bunun gibi aynı ekib(p)den başka neşriyat da o dükkanda set halinde satılırdı. en azından satma gayreti içinde idiler. genelde adı geçen gazeteye abone olanlara hediye edilirdi bunlar.
  şahsen okumadım ise de, o zamanki (lise) düşüncelerime göre bu kitapta bir sürü minik hikayecik var. bu hikayeciklerde hep aynı adam var. bu şahıs, dini, tanrıyı inkar edenlere çeşitli vesilelerle bi güzel ayar veriyor. sonra da her ibretlik hikayeyi, ".....işte o vakit, o zat cevab veremedi." diye söylenerek bitiriyor sanır idim.
  tabii ki bu böyle olmayabilir.
  pek sonra gelen edit: hani çok eskiden oturduğum o cadde varya; işte oraya gittim geçenlerde. türkiye gazetesi dükkanı hala yerinde. ve evet sıkı dur; cevab veremedi ve tüm saz arkadaşları da vitrinde. kita(b)ın güncel halini tarif etmek gerekirse, pespembe pamuk helvası renginde bir kapağı var. şu bizim sözlük yüzünden satışlarının arttığını -kesinlikle- iddia ederim. o pembe halinden üstüste bilmemkaç baskı yaptığı hemen belli oluyor.
 • kitap tavsiyesinde bulunun birisinin mesajından noktası virgülüne alıntıdır:

  "cevâb veremedi müthiş bir kitaptır. aslında kitabın ismi yok, bu kitap
  islama dil uzatan felsefecilere cevap olarak yaılmıştır ve felefeciler bu
  yazılara cevap verememiştir. bu yüzden daha sonradan bu kitaba cevap
  veremedi denmiştir. not: ağır kitaptır."

  yaaa...
 • bu kitabı epey uzun bir süre önce okuduğum (artik kaç yaşinda ve nasıl okuduysam bilemiyorum da tam olarak) için içeriğine ilişkin (ağır/hafif, sağlam/temelsiz vs.) pek bir şey söyleyemeyeceğim; ama o ismi var ya o ismi!
  şöyle aile içinde veya arkadaşlar arasında "cevabı verilemeyen " bir durum, veya diyelim bunun sonunda ufak bir bozulma, olduğu zaman -biraz da mağrur bir şekilde- "cev'ab(b) veremedi" demek o kadar güzel oluyor ki! deneyin; tavsiye ederim.*
 • hacı amca olarak tabir ettiğimiz kişilerin %99'unun evinde bulunur bu kitap. kitabın pazarlamasını kim yaptıysa şu anda süper zengin olmalı.
 • bir istatistik çalışması yapılsa sahaflarda en fazla bulunan kitap çıkması kuvvetle muhtemeldir.
 • dün bilkent kütüphanesi'nde de bir kopyasını gördükten sonra dumurdan dumura koştuğum bir kitaptır.
 • nijeryalı futbolcu adı gibi duruyor buradan bakıldığında.
 • abdullah 'a aptullah demek ne kadar komikse bu da o derece komiktir. pardon, gomigdir.
hesabın var mı? giriş yap