• annemi hatırlatır. sirkeli böyle hep.

çoban salatası bence yoksul ailelerin en büyük şanslarından biridir. malzemesi ucuz hem. misler gibi.
    çocuk gözlerimizle bekleyip, sonunda o kaseyi kafaya dikmek yok mu hele. sirkeli böyle hep.

şimdi gittiğimiz kafelerde salad bar'da asla bulamadığım bir lezzettir çoban salata.
    vay be, ekmek arasına salata koyduğumuz günler vardı.
    güzeldi.
  • bir lokantanin iyi bir lokanta olup olmadigini anlamak icin sipari$ edip denemeniz gereken salata.
  • her ne kadar coban felan diye asagilanmaya calisilsa da iyi yapildi mi salatalarin kralidir aslinda. lokantadaki yemegi bolca asit salgilayan mide ile beklerken kurtarici olarak gelir konar masaya*, o andan sonra masadaki sohbet anlamini yitirir, "beni yalniz birakin, banmak istiyorum salataya" diyesi gelir insanin. iste boyle bir yildizdir coban salatasi, denizcilerin yol arkadasi kuzey yildizi gibi..
  • salataların şahı. ideal olanı * salatalık, domates ve kuru soğanın küçük küçük ufatılarak limon ve yağla karıştırılması sonucu elde edilşisşşplşir.
  • domates, soğan ve biber sevmeyen biri olarak bugüne kadar binbir zahmetle içinden sadece minik salatalık parçacıklarını seçerek yiyebildiğim ama sözlükten öğrendiğim kadarıyla orijinalinde salatalık bulunmadığından bugüne kadar hiç tadına bile bakmamış olduğumu anladığım salata çeşidi.

dert değil
  • bugün sofrada gördüğümde yazı hatırlatmıştır. en son bu güzelim salatayı ekim ayında burhaniye' de yemiştim, yazın. pardon pastırma yazında... aradan nerdeyse altı ay geçmiş. bugün akşam yemeğinde annem masaya çoban salatası getirince bir hoş oldum. aklıma yaz mevsimi geldi. kendi kendime "a-ha artık çoban salatası da sofraya teşrif etti ya artık yaz mevsimi gayrı resmi olarak hissettirdi kendini" dedim.
  • bulgur pilavının en bi' güzel eşlikçisidir.
  • adinin chopped saladdan geldiginden suphelendigim salata.
  • osmanlılar döneminde esir düşüp ve amerika'ya götürülmüş leventler* tarafından uzak topraklara taşınan geleneksel yiyeceklerdendir. birleşik devletler'de cowboy's salad namıyla bilinir.
  • suyuna ekmek banılıp salatadan çok zeytinyağı soslu ekmek yediren salata. üzerine doğranmış nane ile bir başka olur. balık ve yaz garnitürüdür.
hesabın var mı? giriş yap