• anadolu ajansı'nın kalitesiyle yarışır bir haber değerine sahiptir.
  • erkeklere mısır satan kuruyemişçidir. "bu mısır senin için onur, haydar, saffet, cemal..."
  • kendisinden etkilenerek benzer bir girişimde bulunan manavın hastanelik olmasına sebep olan kuruyemişçidir.
    (bkz: bu patlıcan senin için nurettin)
  • adam dar imkanlarla tek başına biraz aşırma da olsa inovatif bir şey yapmış. helal olsun.

kendisi neden orijinal bir şey bulamamış, bizden bir halt olmaz diyecek reklamcılık guruları da az sonra gelir.
  • haydar'lı filan isim seçmektense "kış akşamları güzel gider", "filmlerin vazgeçilmezi" gibi cümleler yazsa sanki daha iyi olurdu gibi geliyor bana. yine de adam bir farklılık düşünmüş, "ne yapabilirim?" demiş, saygı duyuyorum. ayrıca güldürdü de: "bu mısır senin için haydar"
  • nutella, coca cola ya özenip kavanozlara isim yazınca bir şey yok ama benim esnaf kardeşim kuruyemiş paketlerine isim yazınca auww auww.
    batılılar inanın bizi sevmiyorlar!
    arkadaşlar ben politikaya giriyorum görüşmek üzere.
    -bu imar izni senin için ali!
    -bu avm senin için hamza
    -bu kamulaştırma senin için cengiz
  • daha kimse elestirmeden 13 tane savunma gelmiş, bir de biri bir şey dese uçacak başlık.

"bu mısır senin için haydar" cümlesi komik işte, sanki siz gulmediniz. *
  • haberin altındaki hortumcu musa demirci'nin yorumu yarmıştır. ''bende hortumcuyum sanayide hortumların üzerlerine yazsam bu hortum senin için ahmet diye müşteri kalmaz herhalde ...''
  • neden haydar?

rakamlar konuşsun efendim:

1: haydar ismi tüik verilerine göre 1950 ve 1960'larda doğanlara konan ilk yüz isim arasına sonlardan da olsa girmiş güzide bir ismimizdir uğraştırmayayım, caps. muhtemelen 50 öncesinde de bu listede yer bulmuştur kendisine.

2: şuraya bakarsak türkiye'de 61500 dolayında haydar var. tabi bu çok kaba bir bilgi, şöyle buluyorlarmış. hadi diyelim tutarlı olsun.

3: haberin radikal versiyonu bakkalın kütahya meydan mahallesi'nde olduğunu belirtmiş.

4: kütahya meydan mahallesi kütahya merkezdedir. bakınız

5: 2013'te kütahya, türkiye toplam nüfusunun %0.75'i ne sahip. kaynak

6:kütahya merkez ise 2010'a göre kütahya'nın nüfusunun %31.65'ini barındırıyor. kaynak

7:2,5 ve 6'ya göre, kütahya merkez'de haydar isminde 146 kişi olduğunu söyleyebiliriz.

8: bütün merkezi hesaba katmak iddialı olacağından, meydan mahallesi'ne biraz daha odaklanalım. şuradan meydan mahallesi'nin kütahya merkez/balıklı'da olduğunu görüyoruz. bakkalımıza çevre mahallelerden, yani bütün balıklı'dan müşteri gelebileceğini varsayalım. burada kütahya merkezdeki 178 mahalleden yalnızca 8'inin balıklı'ya bağlı olduğu tespitini yapıyoruz. olmaz ama, mahallelerin nüfusları genele bakınca eşit olsa, 146*8/178 = 7 kişi eder.

bütün bu gereksiz bilgileri toparlarsak, çevre mahallelerde ikamet eden ve bakkalımızdan alışveriş yapma olasılığı bulunan, çoğunlukla 50 yaş üstü 7 haydar var elimizde.

9:patlamış mısır istatistiklerine bakarsak, tipik bir amerikanın, haftada neredeyse 1kg cin mısırı tükettiğini görüyoruz. kafayı yemişler. bizde bu oranı 1/4'üne indirsek olur diye hissediyorum. hissetmek mühim. haydar başına ayda 1kg eder.

10: kilosunu 3tl'den veriyor abimiz. o paketler kiloluk değilse de pahalı veriyor. mesela adamlar 3,40'tan perakende bırakıyor kilosunu. piyasa şartlarında bakıldığında kiloluk olması mantıklı.

sonsuza kadar uzatabilirim ama toparlıyorum:

11:böyle bir haber yapılacağını düşünmeden bu işe giriştiğini, hele mısır için gelsinler de başka şeyler de alırlar diye düşündüğünü falan hesaba katmazsak; sırf satılan mısıra bakıldığında, yarısı kar olsa, haydar başına ayda 1,5tl demek. o 7 haydar'dan da biri gelsin artık bir zahmet.

peki ben bu entry'yi niye yazdım?

20'li yaşlarda ceren takıntınız mı var? gelin bana, türkiye çapında olasılığınızı maksimize edecek mahalleyi cüzi bir ücret karşılığı bulayım. kimse de mesleğinin detaylarını bu kadar anlatmaz. hadi yine iyisiniz, köftehorlar sizi...
hesabın var mı? giriş yap