• elm sokağında kabus 2 yi izledikten sonra yıllarca tuvaletin deliğinden bıçaklı el çıkıp kötümü doğrayacak diye çok korkmuştum.
    ayrıca yine bir filmde yatağına uzanmakta olan kadının ayakları yatağın altındaki katil tarafından kesiliyordu.
    bu olay klasik yatağın altında bir şey olma fobisiyle birleşence yıllarca yatağa uzaktan zıplayak yattım.
    gören, çocuk ne de güzel yatağa yatma eylemini oyuna dönüştürüyor ne güzel şey çocukluk der ama o esnada benim götüm 3.5 atıyordu.
    cocukken yapılması gereken en son şeydir korku filmi izlemek.
  • çocukken seyrettiğim katil oyuncak bebek chucky yüzünden hala karanlıkta yatağın altından bir şeyler çıkacakmış gibi gelir. filmin bir sahnesinde chucky elindeki bıçakla yatağın altından çocuğun ayak bileğini keser. o sahne yüzünden özellikle karanlıktayken ve korku filmleri seyrederken hala ayağımı oturduğum yerden aşağıya sarkıtamam mutlaka bağdaç kurup yukarda toplarım.
  • çocukta çok ciddi sorunlara yol açabilir. yaşamın tümü ya da bir bölümü boyunca devam edecek korkulara neden olabilir. mesela ben çocukken seyrettiğim pet sematary'nin yüzünden çok uzun yıllar evde yalnız kalmaktan, karanlıkta uyumaktan, vs. korktuğumu hatırlarım. belki benim kendi öz tırsaklığım, bilemiyorum. ama eminim o filmi belli bir yaştan sonra seyretseydim bu etkiyi yaratmazdı. şimdiki aklımla, onun yalnızca bir film olduğunu söyleyebiliyorum. ancak yine de, ara sıra karanlıkta şöyle bir ürperme geliyorsa, bunun nedeni o filmi 10 yaşında seyretmiş olmamdır. ama şöyle de bir şey var, yine olsa yine izlerdim. çünkü çocukken arkadaşlarla karanlıkta korku filmi seyretmekten daha eğlenceli çok az şey vardır şu hayatta.*
  • derin travmalar yaşamak için daha iyisi olmayan bir eylemdir, pet sematary adlı nefretlik yapıt yüzünden aylarca yatağıma koltuk kenarından zıplamak suretiyle girdim, bazı geceler hiç sevmediğim babaannemle uyudum biliyor musunuz sayın stephen king?

kaç sene geçti, yollarda çocuğunun elini tutmayan annelere saç baş dalasım gelir hala.
  • freddy'i gülerek izlemek; nasıl bir bünyeyse, nasıl bir psikolojiyse artık!

(bkz: anlayan beri gelsin)

düzeltme: yazım hatası.
  • freddy ve çaki'yi evin içinde gezinirken görmek suretiyle başlayan, annenin peşinden gezinme hareketiyle devam eden davranış bozukluğuna neden olan eylem.
  • 13. cuma, çığlık, şeytan gibi filmlerin geceleri zor uyumanıza vesile olduğu zamanlardır. ayrıca korku filmlerinden en çok korkulan zamanlardır. hatta anneannemin evinde yaz tatilini geçirdiğimiz zaman izlemiştim şeytan'ı da, ev eski olduğu için ne zaman biri gezse döşemeler ses çıkarırdı, ben de filmi hatırlayıp paso tırsardım. ki ben küçükken batman dönüyor'da, kedikadın'ın penguen'in kafeste beslediği kuşu yediği sahnede bile tırsmıştım, bir de utanmadan git korku filmi izle... olacak iş mi!? şimdi nerde korku filminden etkilenme, uyuyamama...
  • bazı çocuklar için gönüllü katlanılan bir mini-işkence seansı gibidir.

fütursuzca iddia edebilirim ki, gelmiş geçmiş en kötü korku prodüksiyonu, çocukluğumda izlediğim bir film olan "kanlı göl"dür. film, yerleşmeye gelen ailenin mi, tatile gelen gençlerin mi tam hatırlayamıyorum şimdi, teker teker feci şekillerde (kırık camlı bir pencereden kaçmaya çalışırken ortadan ikiye bölünmek gibi) öldüğü, göl kenarında bir evde geçmektedir. efendim, vaktiyle burada bir kadın, cadı olduğu gerekçesiyle yakılmış da onun ruhu mu musallat olmuş nedir, işte öyle de bi hikayesi var, filmin sonunda öğreniyoruz. hayır, musallat durumu varsa kadın cidden de cadıymış bence, o ayrı.

filmi, kuzenim, ben ve küçük kardeşim izliyoruz. mizansen şu şekilde: üçlü koltuğa dizilinmiş, beta kaset videoya yerleştirilmiş, battaniyenin altına sığınılmış, yetmezse diye, her an televizyon ekranından fırlayıp saldıracak kötü ruhlara karşı hunharca kullanılmak üzere, birer kırlente sıkı sıkıya sarılınmış.

zibilyon kere izlenmiş olan dandik bir korku filminin, gerilimli her sahnesinde, yerinden hoplayıp çığlık atmak, battaniyeyi başına çekmek, - hatta bir ara birimiz koltuğun arkasına saklanmıştı sanırım. hangimizdi katiyetle hatırlamıyorum. - yanındakinin kolunu tırnaklarını geçirecek kadar sıkmak, kırlenti ısırmak vb. davranışlar sergilemek, çocuk masumiyetiyle açıklanamayacak bir salaklığa delaletmiş meğer, şimdi şimdi anlıyorum sözlük.
  • karanliktan daha bi korkmak, tuvalete yalniz gidememek, isiklar acik uyumak, korkutulmak/pislik yapilmak icin uygun hedef olmak gibi sonuclari vardir.
  • trt 1'de kuslar filmini saat 9'da yayina koyan zihniyete kufretmeme neden olmustur.

evet seksenlerde cocuk olanlarin bildigi gibi, bizim tek basamakli yaslarimizda televizyon kumandasina bile gerek olmazdi. trt 1 herseyimizdi. saat 9'da film dedi mi, o film izlenirdi. digiturk'te ne varmis, dvd mi izlesek hayatim gibi alternatiflerimiz yoktu.

cuma aksam 9da kuslar filmini 4 yasinda bi veletin izleyip sonra guvercin, marti, karga hatta (kesin bu hormonlaninca acayip bisiy olur diye dusunulen) serce bile gorunce tirsarken, hala 2 santim bacak gozuktu diye sansur koyan rtukun o esnada iskambil mi oynadigini merak ederim.
hesabın var mı? giriş yap