• ev içerisinde genelde küfür kullanılmayan benim aileme benzer ailelerde dahi rahatlıkla duyulabilecek bir hmm...taleptir.

anne depeyi : ne veriyim sana? kavurma koyim mi? bak ciğerle dalak da pişti?
    baba depeyi : yok yok ben daşşağını yerim

(kimsecikler de ses etmez. adam baba, adam seviyo koç yumurtasını, yiyecek tabi..normal karşılanır bu söz öbeği. ki zaten babam kendi taşşaklarından söz edeceği zaman -çok sık bahsetmez rahat olun- "billur" der..parlıyo mudur nedir anlamadım ki..)

baba depeyi : oooh valla nerenin hayvanıysa pamuk gibi eti varmış

(hah bi tek bunu demese iyiydi de işte...)
  • adana'dan bildiriyorum, gundelik dilde kullaniriz. escinsellikle veya erillikle alakasi yok.
    cok sevilen bir insana verilen degeri ifade etmek icin kullanilan abartili bir soz obegidir sadece.

artik gereksiz yere "yok erillik, yok escinsellik" diye kafa sikmeyin arkadas.
    birakin insanlar diledikleri gibi konusabilsin, begenmediginiz insanla siz konusmayin.
  • koç hayvanın testislerinin gayet lezzetli olmasından mütevellit yine ona söylenmesi anlamlı söz öbeği.
    (bkz: billur)
  • babam ve rahmetli dedem bana çok derdi. pek sevmezdim ama ne yapayım atayım mı.
  • her nedense bana şunu hatırlatıyor:

(bkz: her yerinden öpüyorum rüştü) *
  • "daşşaaanı dilinde sektiririm" bunun bir kaç tık üstü olur. hitap edenin ciddiyet seviyesine göre sakınılması gereken durum ya da bir takım durumlar yaratabilir.
    bilmek lazım.
  • çok samimi bir "sevgi sözcüğü".
  • örneğin birinden birşey istenmiştir, oda getirmiştir;

- getirdinmi, hay daşşağını yiyim.

birini tebrik etmek için;

- daşşağını yerim daşşağını, helal olsun

birine ricada bulunurken;

- hadi bir su getir bana, hadi daşşağını yerim
  • geçen gün çok zorda kaldığım bir anda, bana yardımcı olan iş yerinden bir arkadaşa, istemsizce bunu söyledim telefonda.

hocam, basgan, kral hatta okocha, amokachi bile dediğimiz oldu birbirimize. ama bu ifade şekli, bir kaç saniyelik sessizliğe ve usulca telefonu kapatmamiza sebep oldu.

tanim: iş yerinde gaza gelince bile söylenmemesi gereken cümle.
hesabın var mı? giriş yap