• abd tarihinin en büyük petrol felaketini anlatan film.

--- spoiler ---

felaketin oluşmasına birbiri ardına gelen 9 kritik ihmal yol açmıştı.

1- kuyuda kaliteli çimentolama operasyonu yapılamamıştı. çimento, formasyondaki gaz ve petrolün kuyuya akmasını engelleyen bir bariyer görevi görür. çimentonun kalitesiz olmasındaki en büyük neden, muhafaza borularının merkezlenmesini sağlayan centralizer aletlerinin yeteri kadar kullanılmamasıydı.

2- çimentolama sonrası işlemin kalitesini gösteren çimento kaydı alınmamıştı. bp, alelacele sondajı bitirip bir sonraki lokasyona gitmek istiyordu. bu yüzden bu kritik işlemi atlamıştı.

3- muhafaza borularının ucunda yer alan tek yönlü valf çalışmamıştı. kuyuya indirilmeden önce bu aletin fonksiyon testi yapılmalıydı. çimentonun kötü olması ve bu valfin çalışmaması sonucu formasyondaki gaz ve petrol kuyuya girdi.

4- kuyunun dengede olup olmadığını anlamaya yarayan basınç testi çalışanlar tarafından yanlış yorumlandı. kuyu öldürme hattı tıkalı olduğundan test sağlıklı yorumlanamadı.

5- bp, kuyudaki ağır sondaj çamurunu hafif deniz suyuyla değiştirdi. bu, formasyondan gelen gaz üzerinde kontrolün kaybedilmesine yol açtı.

6- formasyondan gelen gaz platforma 40 dakikada ulaştı. bu süre boyunca kuyuya gaz girişi olduğu çalışanlar tarafından fark edilemedi.

7- gaz ve petrol platforma ulaştığında tahliye hattına yönlendirilemedi. gaz büyük bir basınçla çalışanların bulunduğu platformu vurdu ve büyük bir yangın tehlikesi ortaya çıkardı.

8- kuledeki yangın söndürme sistemi çalışmadı.

9- kuyudaki yüksek basınçtan dolayı sondaj boruları eğilmişti. bu yüzden emniyet vanaları görevlerini yerine getiremedi.

yukarıdaki 9 ihmalden birinin bile farkına varılsa böyle bir felaket ortaya çıkmayabilirdi ve 11 can kaybı yaşanmazdı. ihmallerin bir çoğu bp'nin mevcut kuyuyu alelacele bitirip bir sonraki lokasyona geçmek istemesinden kaynaklandı. bu da operasyonların temel güvenlik prosedürleri yerine getirilmeden riskli bir biçimde yapılmasına neden oldu.

--- spoiler ---
  • dunyanin en buyuk acikdeniz sondaj mutahiti transocean tarafindan bp plc'ye kiralanan yuzen (semi-sub) sondaj platformu, normal kosullarda 2013'e kadar meksika korfezinin ultra derin sularinda petrol aramasi yapiyor olmasi gerekiyordu.

2001 yili uretim maliyeti $350,000,000, bp plc icin gunluk kirasi tek basina $500,000, destek birimleri ile birlikte $1,000,000 di. ucuncu nesil dps gibi sistemlerle birlikte 10,000 ft su derinliginde sondaj yapabilecek kapasitedeydi.

2 hafta once henuz bilinmeyen bir sebepten meydana gelen patlama sonrasinda yanarak batti. kazada 11 kisi hayatini kaybetti (cesetleri bulunamadi). halen 5000 bbl/gun ham petrol denize siziyor ve lousiana kiyilari ilk darbeyi yiyecek olan bolge. muhtemelen, sizinti durduruluncaya kadar gecen surede bu olay birlesik devletler tarihinin en buyuk cevre felkaketi haline gelecek (evet exxon valdez'den bile buyuk bir sorun)

federal hukumet olayin sebepleri bulununcaya kadar yeni offshore lease verilmeyecegini acikladi. bu atlantik ve pasifik kiyilarinda sondaj planlari yapan enerji sirketleri icin de buyuk sorun olacak. fail safe olmasi gereken ve her ne olursa olsun kuyuyu kapatmasi gereken bop'nin neden devreye girmedigi bilinmiyor.

endustri ve federal hukumet derslerini alacak ve yuzlerce yeni kural uygulamaya girecektir; ama bu 11 cani geri getiremeyecegi gibi akan petrolun onumuzdeki 10 yilda meksika korfezinde canli hayati bitirmesine de engel olmayacak.

guncelleme: ne yazik ki tahminlerim dogrulandi, ustelik simdi resmi rakamlar gunde 40000 - 50000 avaril arasi bir sizintidan bahsederken bagimsiz kaynaklar 200000 varil civari rakamlardan soz ediyor. ustelik en son kullanilan koni de sizan petrolun tamamini toplayabilmekten uzak. resmi rakamlarla bile valdez geride kalali cok oldu.

kazanin sebepleri hala tam olarak bilinmiyor ama federal hukumet bp ve diger "big oil" uyelerinin anasini aglatmak konusunda kararli. obama dun yaptigi konusmada bp'ye ibreti alem olsun diye coook agir bir fatura odeteceklerini anlatti.

mms'in basina eski bir bas savciyi atamis, mms'in artik petrol sirketlerinin ortagi degil (ki cok da ortaklik yoktu aslinda, daha cok ihmal diyebiliriz) bekci kopegi olacagini (watch dog) ve hepsini yola getirecegini soyledi.

yakin gelecek petrol sirketleri icin parlak degil.
  • bir pr harikası.

ufak tefek birkaç cambazlık ve bir miktar tazminatla üstü kapatıldı.

dünya tarihinin en büyük çevre felaketini hatırlayanlar ise sayılı.

teşekkürler british petrol ve gözünü para bürümüş diğer allahın belası holdingler.

sonunuz yakın, enerjide petrole ihtiyaç duymayacağımız günler gelecek, bekleyin...
  • bir nevi faciada hayatını kaybedenlere adanmak üzere çekilmiş gibi duran film. görsel olarak durumun vahametini fazlasıyla hissettiriyor. geriliyor, panikliyor, endişeleniyor ve üzülüyorsunuz. evet bp'ye de lafı geçirmiş. ama böyle bir filmde görmeyi umduğunuz politik altyapıdan ve eleştiriden yoksun. gerçek felaket bilinçli bir şekilde gizlenmiş bana kalırsa. çünkü dünya için asıl felaket filmi, bu filmin bitirildiği yerden başlıyor. bu haliyle sadece aksiyon severlere zevk verebilecek sıradan bir yapımdan fazlası değil.
  • sonuçlarıyla, dava süreciyle, politik yanıyla işlenmesinide isterdim. yani evet güzel bir şekilde o an orada olanlar yansıtılmış fakat ee? yani 11 kişinin ölümü küçümsenemez fakat bunun dünyaya verdiği zararlar? yani en azından buna değinebilirlerdi.
  • olay için modern moby-dick diyebilirim. mevzu oldukça paralel; bir grup balıkçının, yağı için peşine düştükleri balinanın gazabı vs. petrol endüstrisinin, petrol için peşine düştükleri okyanusun gazabı. esas konuya ne kadar bağlı kalındı bilmiyorum ama ben oldukça beğendim. kurgusu, yönetmenliği, oyunculukları ve efektleriyle anlatılabilecek en etkileyici şekilde anlatmışlar felaketi.

--- spoiler ---

amerikalıların en becerikli oldukları konu şu sanırım: filmin ilk 5 dakikasında mike williams, karısı ve kızı arasında harika diyaloglar görüyoruz. sevgi dolu bir aile, oldukça şirin bir mizah, yatak muhabbetleri ve kızın 'kardeş istediğim için kapınızı çalmadım.' demesi filan. bu altyapıdan sonra mike'ın yaşayacağı her şey izleyici için x10 etki yaratıyor ve şahsımda da yarattı. mark wahlberg bu konuda harika bir seçim olmuş ve kurt russell'a rağmen baya öne çıkmış. mizah demişken motorcu bebenin 69 model mustang için, 'şu boku sat da kendine bir ducati al.' demesi bence filmin en güzel şakasıydı.
    yaşadığım her depremde düşündüğüm, felakete banyo ya da tuvalette yakalanmak durumunu da birebir görmüş olmam, bunun felaketceptiona sebep olacağı tezimi haklı çıkardı.

--- spoiler ---

filmden hemen sonra olayın detaylarını okudum. böyle büyük bir felakette ölü sayısının 11 olması gerçekten başarı sayılabilir. türkiye için düşünüyorum, şu adamlardaki teknolojinin, disiplinin ve koordinasyonun zerresi yok bizde. ama mevzuyu fitilleyen aç gözlü bp supervisor'un un kat kat belalılarına sahibiz. umarım uzunca bir süre bu tip işlere kalkışacak ortamı bulamayız.
  • yaşananları olduğu gibi anlatması ve bp yetkililerinin ihmalkarlığını vurgulaması ile bence görevini yerine getirmiştir. ki bu felaketi dönemin haberlerinde duymamış ve yaşandığını bu film sayesinde öğrenmiş veya öğrenecek birçok insan vardır. çoğu kişi neden bu felaket sonrası doğaya etkileri anlatılmamış diye eleştiriyor fakat bunu izleyen bir insanın doğaya yansıyan sonuçlarını düşünmesi çok da zor değil.

filmin sonunda ise hem gerçek kişileri göstermesi, hem de o kişilerin sonraki hayatlarına dair kısa bilgiler vermesi güzel olmuş. imdb'de 8/10'u bastım.
  • izlemeye değer bir film olmakla birlikte filmin önemli bir kısmını malesef abartılı patlama ve kaçış sahneleriyle doldurmuşlar, kaza sonrası oluşan çevre felaketinin boyutunu hissettirecek pek birşey de yok. bu haliyle bol efektli sıradan bir felaket filmi olmuş diyebiliriz.

edit: biraz abartmış olabilirim, daha iyi olabilirdi, olmalıydı demek istedim.
  • filmi gayet izlenebilir olmuş. finale kadar akıyor. ordaymışsınız ve yaşananlara tanık oluyormuşsunuz gibi. finali biraz fazla abartmışlar duygusallık boyutunu özellikle. ama olayı ve arkasındaki gerçekleri merak edenler kaçırmasın ( 7/10 )

--- spoiler ---
    görüyoruz ki kaza enerji devinin adamlarının para kazanma hırsı yüzünden göz göre göre gelmiş. kulenin kritik sistemlerinin ( yangın alarmı dahil ) yarısından fazlası arızalıymış . sorumlu iki dingil katliamdan sorumlu bulunsa da sonra paçayı yırtmışlar 11 insanın ölümünden . bu dingillere mi daha çok kızdım yoksa kule alev almışken hala sorumluluk alıp boruyu kes emri veremeyen o nöbetçi kaptanımsı pezevenge mi hala karar veremedim.

nefret ediyorum kriz anında bile sorumluluk alamayan çapsız insanlara hele ki bu tür kararları vermeleri gereken bir pozisyondalarsa.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap