• ~~
    . "#hocalısoykırımınıunutma tt olmus. 600 kişi'nin öldürüldüğü bir "soykırım". literatürde bir ilk olmalı." (twitter)
    ~~

hocalı katliamı'nda sadece 600 masum insanın katledilmesi yeterli gelmemiş bu pensilvanya talebesine. sadece 600 kişi öldüğü için hocalı'daki vahşeti soykırım literatürüne uygun görmemiş. daha kaç türk'ün öldürülmesi lazım, dahası sana kaç lazım serdar kaya?

tema:
    (bkz: utanmazlık)
    (bkz: vicdansızlık)

ana tema:
    (bkz: project democracy)
  • atatürk'ün maaşı ve atatürk'ün mal varlığı basliklarina pespese girdigi entrilerle dikkatimi cekmis yazar: (bkz: atatürk'ün maaşı/@derinsular).
    bu davranisi su hikayeyi getiriyor aklima:
    zamaninda 100 yazar birlesip einstein'a girmeye karar veriyorlar, onun teorilerinin hatali oldugunu iddia eden bir kitap yazarak. einstein'a konu uzerine fikri sorulunca, rivayete gore, "hatali olsaydim bir yazar yeterdi" diyor.

yani derinsular hakli olsa tek bir entri yetecek derdini anlatmaya. ayni basliga pespese entri doseyince her bir entri umutsuz 100 yazarin kaderini paylasiyor.
    son olarak eklemek gerekir ki, 100 yazarin iddialari ellerinde patlarken, einstein'in teorileri su an itibariyle ayakta.
  • tipik internet akademisyeni. yurtdışına kapağı atınca ülkesine ve ülkesinin kurucusuna kin kusanlardan. parayı görünce şımaranlardan. nerden geldiğini unutanlardan.

yazdığı paçavraları akademik çalışma olarak kabul edip akademik ünvan verenlerden şüphe ediyorum. böyleleri tarih bilmez. belge okuyup yorumlamayı bilmez. hiçbir şey bilmez. yaptıkları tek şey dezenformasyon yapmak.

yazık...
  • bakinizlar yoluyla yazilarini hiyerarsik bicimde etiketleme * yontemi cok akillica. boylece hem yazarin kendi amaclari icin yazilar derli toplu oluyor (ornegin ekonomiyle alakali yazdiklarina bakmak isterse bulmasi saniyeler alacak) hem de okuyan icin wikipediadaki gibi bir navigasyon imkani oluyor. dileyen konu hiyerarsisinde asagi yukari cikabilir, yahut ilgili etiketler yoluyla paralel gecisler yapabilir kolayca.

tek kotu yani bunu guncel tutmanin zahmeti. her konu icin belli bir bkzlar listesi olusturmak lazim ki o konu hakkinda yazilan entrylerin sonuna bu liste eklensin. sonra o listeler bu yeni yaziyi da icerecek bicimde guncellensin. daha kotusu, benzer tum yazilara da tek tek gidip bu yeni "ilgili konu" etiketini yerlestirmek gerek. hele yeni bir kategoride yazdin mi, butun hiyerarsiyi guncelleyeceksin.

yakin zamanda sozlugun bu "tagging" isine destek vermesi gerekiyor. boyle bir sey olacaksa beklerim, yoksa derinsularin yaptigi gibi yazilari sozluk kara deliginden geri cikarmak icin tek tek ugrasmak gerekecek. onun icin de bir sabah mucizevi bicimde, tembel olmayan biri olarak uyanmam lazim.
  • bu "derin" düşünce adamının 10 kasım'larda yapılan saygı duruşuyla ilgili "derin" görüşleri şöyle:

"turkiye'yi 30'larda dondurmak isteyenlere inat 10 kasim 9:05'de durmayin. yoldaysaniz yuruyun, evdeyseniz muzigin sesini sonuna kadar acin."
    "tuvaletteyseniz de sifonu cekin - bilmem anlatabiliyor muyum?"

http://twitter.com/…insular/status/2125229174296576
    http://twitter.com/…insular/status/2125708532916224

kalite yönünden engin ardıç'la bile kapışır, ama kalitesi beni ilgilendirmiyor. beni ilgilendiren, farklı düşüncelere olan saygısı. o yüzden, kendisi de aynı muameleyle karşılaştığında hiç ağlamasın "anne faşistler!" diye. faşizm için de hiç uzağa gitmesin, çok yakınlarında bulacağına eminim.

..

kendisi tuvalet-sifon hadisesinin yanlış anlaşılmaya müsait olduğunu, o yüzden sileceğini söyledi, ki sildi de.
  • universitenin ilk yillarinda denk geldim ben bu adamin bloguna. cok ilgimi cekti. kısa sürede nerdeyse tüm arsivini okudum. cumhuriyet tarihi, kemalizm, militarizm, endoktrinasyon gibi konularda gercekten güzel yazi dizileri ortaya koymustu.

sonra bu adamin serdar kaya nickiyle twitterda oldugunu ögrendim. takip ediyorum ne zamandir.bugun bir tweet atmis kendisi. tweet sudur:

https://twitter.com/…ular/status/441478698454118401

ethen mahcupyanin bu en hafif tabiriyle bok gibi yazisini cok guzel bulmus bu arkadas. simdi bu adamin bir eski yazilarini dusunuyorum, sabah aksam kemalizm baskısından, otoriter devletten sikayet eden, endoktrinasyon ile insanlarin beyninin nasil yıkandigini anlatip sikayet eden adam bugun ethenin 'hukumet otoriter olsa secime gitmezdi. heyyoooo. cok yasa hükümet. cok demokratik. baksana secime gidiyor.' minvalindeki bu deli sacmasi yazisini cok iyi diye nitelendiriyor.

bu arkadas muhafazakar ikiyüzlülügün net örneklerinden biri. meger bunun da derdi baskısız, özgür yasam falan degilmis. bunun da tek derdi kemalist ve askeri vesayetten kurtulmakmıs. vesayetin yönü degistiginde bu liberal adam birden devlet agzına sahip oluverdi. bir abdulkadir selvi kıvamına gelmesine pek bir sey kalmadi.
  • hayatını dezenformasyona adamış, kininden burnunun ucunu göremeyen, yalan ve iftirdan bıkmayan, utanmayan, demagoji yaparak insanları yanıltmaya çalışan fakat her seferinde kendi pisliğinde boğulan yazarimsi.
  • furkan gibi fetullah köpeklerinden biri ,atatürk'ü öldürüdüğü insanları yiyen seri katiller ile bir tutabilecek kadar aşağılık biri.

son günlerde suya sabuna dokunmadan popülerlik kazanacağı karmasını yükseltebileceği şeyler yazarak kılık değiştirmeye çalışıyor ama fetönün öz köpeklerinden biri olduğu için atatürk'e furkan gibi saldırmadan duramıyor. anlaşılan bunun da babasını fetullah belirlemiş.

bu fetullah köpeğini unutmayacağız zamanı geldiğinde saklanacak delik bulamayacaklardan.
  • twitter biyosunda şunlar yazan eksisozluk yazarı.

yazar. seyyah. siyasetbilimci. [eski] taraf [yeni] serbestiyet yazari.

yarım saat önce attığı tweet;

serdar kaya ?@derinsular 38 dk.
    (gundem ilgimi cekmedigi icin, ilim irfan isleri ile ugrasiyorum.)

ülke siyasi/politik/sosyal açıdan karnaval-lunapark arası birşeye dönmüşken bu siyasetbilimcinin ilgisini çekecek gündemi merak ettim açıkçası...
  • önce sezarın hakkını sezara verelim; etiketlemelerine hayran kaldığım bir yazar. muhtemelen ekşisözlüğün yetersiz sisteminde en rahat okunulan yazardır.

bütün yazılarında kendini dışsallaştırarak bir üst-akademisyen mevkisine çekilme çabası mevcut. ben "siyaset yapmıyorum, akademisyenim" diye bağırmaya çalışıyor. ancak bazı noktalarda dayanamayıp tarafsız maskesinden çıkıyor, daha netleşiyor.

bazı noktalarda tarafsız görünmek için fazla kaçak oynamış. mesela evrim konusunda yazdıkları #19105215. zaten evrimin tanrının varlığı veya yokluğu ile değil, ibrahimi dinlerin insanın yaratılışı ile ilgili söyledikleriyle sorunu var. şu an evrim-yaratılış savaşı aydınlanma-din savaşının ön cephesidir. kimse böylece tarafsızlığını ilan edip kenara çekilemez. bu tip tarafsız görünümler gericiliğe verilen dolaylı desteklerdir. bu konuda geveleyen insanların tarafı genelde bellidir.

(bkz: atatürk'ün maaşı/@derinsular) (bkz: atatürk'ün mal varlığı/@derinsular) genelinde #22449629 i ele alalım. zaten tez belli; "atatürk diktatördür". ancak bu minvalde atatürk'ün savarona yatı vs. örneklerle iyi bir lüks düzeyinde yaşadığı vurgulanırken, bir anda "gemicik" girmiş işin içine. alt metin belli bizim rte'miz bir gemicik alınca yer yerinden oynuyor, sizin atatürk'ünüzün yatı vardı. karşılaştırmaya derinsular kabullenmeleriyle gidelim:

- onursal bir pozisyondaki, kabul edilebilir (veya edilemez) düzeyde iyi bir maaşı olan, kabul edilebilir (veya edilemez) düzeyde lüksleri olan, mal varlığını bir varise bırakmayan, devletin önemli gördüğü kurumlarına paylaştıran bir devlet kurucusu (diktatör).
    - demokratik bir cumhuriyette başbakanlık konumuna geldikten sonra colaturka pazarlaması gibi utanılacak derecede bariz işler dahil, kendisinin, ailesinin ve aynı siyasi görüşü paylaştığı insanların malvarlığını geometrik olarak katlayan, rüşvet almaktan çekinmeyen (bkz: sümeyye'ye 20-25 gibi gitmesi lazım), çıkacak yasalardan vurgunlar yapan (bkz: pastörize yumurta) (bkz: 2b) bir adam.

buradan kesinlikle "neden sürekli atatürk'e saldırıyor, hiç rte'ye saldırmıyor?" anlamı çıkmasın. bir insan özellikle de bir akademisyen belli konulara yoğunlaşabilir. ancak yapılan tek karşılaştırma gemiciği makulleştirmek amacıyla olunca, okuyan da kendisine akademik hoşgörüyle değil de siyasi tavırla yaklaşmak durumunda oluyor.

ayrıca #25299222 #26090122 gibi doğrudan çirkinleştiği yazıları da mevcut tabi. kutsallaştırılan tarihi bir kişilik hakkında ezber bozarken, tarihi kişilikten nefret etmek gibi patolojik bir tavıra düşmüş gözüküyor. kendi zararına bir tavırdır.

sonuçta tipik taraf yazarıdır. üstten bakan akademik kişilik görüntüsü arada nefretini kusan liberal görünümlü dinciye dönebilir doğaldır. bu ülkenin resmi tarihi eleştirirken onurlu kalabilen akademisyenleri vardır ancak kendisi onlardan değildir.

not: nasıl unutmuşum. bir de #26674192 var. bu kadar mantıklı bir iş "ekşi sözlük'e aşağıda belirtilen konularda değerli katkılarda bulunmuştur" gibi antipatik bir cümleyle yapılır mı? adettendir insan kendi yaptığı işi dolaysız bir şekilde övmez, görgüsüz yorumları gelebilir sonra.
hesabın var mı? giriş yap