• renk gamı çok geniş olan bir mürekkep şirketi.

bu adamlar çok güzel mürekkepler üretirler, dolma kalem dünyasına yakın olanlar bilirler, mürekkebin kalitesi yazım rahatlığını; kalemin takılıp takılmamasını da etkiler. lamy safari'nin bu mürekkeple çok daha iyi yazdığını iki farklı lamy'de de gördüm.

uzunca bir süre macassar kahverengisini kullandım. artık benimle özdeşleşti diyebilirim. koyu kahverengi, hatta siyah gibi duruyor ilk önce. bu mürekkebin en sevdiğim tarafı, ilk yazınca siyah gibi durması, kuruyunca kahverengiye dönmesi. hani siyah mürekkep yıllar geçer de iyice uçunca kahverengi olur ya, aynen öyle bir görüntüsü var.

resmi evraklarda da kullandım şimdiye kadar sorun eden olmadı. okulda da imza kağıdında öğrencinin gelmediği haftayı bununla çiziyorum, üstüne imza atsalar da belli oluyor, siyah ve mavi kalemlerde çizgiyi tamamlayıp imza gibi gösteriyorlardı. bir iki kurnaz başka kahverengi kalem bulmuşlar ama ton tutmuyor anında belli oluyor. ayrıca evrakta sizin dışında bir şey yazmak isteyene de engel oluyor. velhasıl kelam güzel mürekkep deneyin derim.

edit: devamsızlıktan bırakmıyorum tabi ki, ama accık kıvrandırmak da güzel oluyor.*
  • tartışmasız piyasanın en iyi mürekkeplerinden biridir. fiyat olarak da kalitesine göre şu an hala uygun denilebilir.(30 ml 44,00 tl) sherwood green,teal,oxblood,majestic blue,oxford blue,classic green,ancient copper!! daha bir sürü rengini denemiş biri olarak denemenizi tavsiye ederim. türkiye'de bir çok renginin olması da büyük avantaj.

firma tarihine gelecek olursak 1864'den beri liverpool'da dolmakalem mürekkebi üretiyor. sadece dolmakalem mürekkebi de değil,arşiv mürekkebi(eskiden kanunlar bu mürekkep ile yazılmaktaydı,sebebi en az 100 sene mürekkebin renginin bozulmaması ),dolmakalem temizleme sıvısı,kaligrafi mürekkebi üretimleri de mevcuttur. shimmering ink, parlayan mürekkep ile farklı mürekkep piyasasına da girmişlerdir.

renk kartelası gayet geniş. birçok rengini denemiş biri olarak. her rengin viscosity'si yoğunluğu, kuruma hızı değişmektedir. ama değişmeyen tek özelliği kalem tıkama sorunu bir iki renk dışında hiç olmaması, hatta yazımını beğenmediğim birkaç dolmakalemin akışkanlık sorununu bu mürekkeple çözdüm.

yeni renklerini daha deneyemedim, ithalatçısına sorduğumda getireceklerini söylediler. aurora borealis ve earl grey'i bekliyoruz ;)
  • yaklaşık 100 farklı rengi bulunan, bu renklerin arasında da damson gibi (morumtrak gri), umber gibi (yeşilli siyahlı), teal gibi (yeşil desen değil, mavi desen hiç değil) muhteşem renkleri barındıran bir mürekkep markası. aslen ingilterelidir. türkiye'de kırtasiye seveni öpmeyi düstur edinmiş panter kırtasiye tarafından satılır. ingiltere'den 80 mililitresini 6 pound'a alabilirken, türkiyeden 35 liraya alırsınız. haliyle biraz koyar.

marine rengi için
  • eau de nil isimli mavi mürekkebi ile gönüllere taht kurmuş olan mürekkep üreticisi.
  • sargasso sea ve oxblood adında iki muhteşem rengi vardır. bulamıyoruz diye üzülmeyin, tüm renklerini hemen.com.tr'den edinmeniz mümkün:

http://www.hemen.com.tr/…rekkepler/k/3247?marka=739
  • envai çeşit renkte mürekkepleri panter kırtasiye tarafından satışa sunulmuş mürekkep markası.
    aylardır beklediğim oxblood kırmızıya kavuştum, dolmakalemle yazmayı sevenlerin denemesinde fayda var. fountain pen network'te de övgüyle söz ediliyor bu mürekkeplerden.
  • on numara mürekkep markası.

teal, asa blue, ox blood, delamere green,sargasso blue gibi yaz yaz doyama renklere sahip.
  • nihayet bir şişesine sahip olduğum, gözümdeki yeri bir başka olan, ingiliz mürekkep markası. tüm renklerine sahip olmak isterseniz yaklaşık on bin lira (herhangi bir rengi unutmadıysam tam olarak dokuz bin altı yüz seksen bir lira elli kuruş) ödemeniz gereken aşmış bir koleksiyona sahiptir.
  • sürekli panter kırtasiye sitesine girip renklerine bakıyorum. midnight, oxford blue, oxblood, merlot, ancient copper, blue velvet, burgundy royale, aurora borealis kullandım, bir tane de ınkvent serisinden alacağım.
  • indigo blue rengini aldım. çok hoşuma gitti. durup durup bir şeyler yazasım geliyor. fakat dolma kalem birkaç saniye açık kalınca hemen kuruyor ve mürekkep akışını sağlamak için azıcık karalama yapmak gerekiyor. başka markaya ait bir mürekkep var, onda böyle bir sorun olmuyordu.
hesabın var mı? giriş yap