• amerika da ve heralde avrupa da yol kenarlarinda, kucuk kasabalarda olup hamburger patatez kizartmasi salata gibi basit ve genel seyler satarlar. genelde koskocaman bir camekan kenarina dizilmis arka arkaya masalar olur.
  pulp fictionda tim roth ve sevgilisinin oturdugu yer tam bir diner di.
  en unlusu tom's diner dir suzanne vegadan .
 • 50'ler ve 60'lar amerika'sinin, ozellike sunshine state california'nin kulturunun demirbasi olmus, halen de olmakta olan, filmlerde de bas karakterlerin her zaman bir in the middle of nowhere'de (bkz: allahin unuttugu yer), bir diner'a ugramasiyla da ununu pekistirmis restoran tipi. herhalde amerikan kulturu'nin en orjinal buluslarindan biri denilebilir, 24 saat kahvalti yemegi servis edilir (bkz: pancake), kahve sudan ucuzdur, real america burada gorulur, gozlemlenir, sevilir sevilmez o ayri meseledir.
 • dine'dan gelen daynır diye okunan kelime, dinnerla karisir bazen..
 • ayrıca şu anda cnbce de göstrilen bir berry levinson filmi. güzel mickey rourke da boogieyi oynuyor filmde.
 • yiyecekler ucuzdur burada, 24 saat kahvalti servisi verilir, limitsiz kahve, giciklik yapsaniz da kolay kolay sinirlenmeyecek garson kizlar, meshur doner koltuklar tipik ozellikleridir dinerlarin. genelde cogu yunan kokenli aileler tarafindan yonetilir. gercekten basarili olanlar yilda birkac milyon dolari rahatlikla vururlar. simdilerde bunlarin en fiyakali olanlarinda eski model jukeboxlar falan kaldiriliyor ve yerine dokunmatik ekranli sistemler yerlestiriliyor. artik millet oyun oynayabilecek, hatta ve hatta e-mail atabilecekler. mc donalds'in da var diner restoranlari.
 • 1959 yili noel oncesinde baltimore'da gecen, liseden arkadas olan yirmili yaslarinin ortasindaki alti gencin anlatildigi 1982 yapimi film. bu arkadas grubunun butun gece gezip tozup, sonra da gittikleri bir diner vardir. hayatta yollarini ararlarken en azindan "her zaman birlikte takilabilecekleri diner var" diye dusunurler. oradaki geyikler, dostluklari falan hayatlarinda cok buyuk tatmin kaynagidir.
  diner kulturunden, donemin muziklerinden, o yillardaki genclik ve kiz erkek iliskilerinden, zamanin baltimore'undan temalar filmde gozlenebilir. diyaloglarin bir kismi onceden yazilmis, bir kismi da dogaclamadir. kevin bacon, mickey rourke, steve guttenberg (bkz: polis akademisi) gibi sonradan cok unlenen oyuncular cok genc halleriyle bu filmde yer almislardir.
  diner, yonetmen barry levinson'in kendi gencliginden esinlenerek yaptigi cok samimi, icten, sicak, cok guzel bir film.
 • amerikan kahvaltısı olgusunun vücut bulduğu mekanlar.
 • (bkz: starlite)
 • (bkz: funeral diner)
 • barry levinson ın senaryosunu yazıp yönettiği 1982 yapımı film. polis akademisiserisinden de tanıdığımız steve guttenberg, evde tek başına da sakar hırsız rolünde joe pesci ye eşlik eden daniel stern, mickey rourke, kevin bacon, yıllar sonra basic te gördüğümüz timothy daly, ve joey de izlediğimiz ellen barkin in buluştuğu filmde bu oyuncuların gençlik hallerini görüyoruz ve hali hazırda hatırladığımız rollerin çok uzağında karakterleri oynamalarına şaşıyoruz. ben kendi adıma steve guttenberg i polis akademisini görmezden evvel bu filmde izlesem daha çok severdim eminim. bu arada,

  --- spoiler ---
  filmde eddienin futbol testi uygulaması ayrılma bahanesi bulmak için çok yaratıcı bir çözüm ancak kendisine yaramıyor maalesef. aynı zamanda shrevie ile diner in dışında arabasına yaslanıp 1 hafta sonraki hayatı üzerine fikir değiş tokuşu yaparkenki kararsızlığı ve manipüle edilebilirliği göz yaşartıcı, iyi bir gazla jedi olmaya bile ikna edilebilir durumda.
  --- spoiler ---

  filmin sonunda ise evrim teorisi üzerine kesinlikle kaçırılmaması gereken bir diyalog var, film sonu yazılarını göstermeyen yurdum televizyonlarında kolaylıkla piç edilebilir maalesef.
hesabın var mı? giriş yap