• doğal diş değillerdir. protezdirler. öncelikle bu kesinlikle anlaşılmalıdır. yapılan işlem çene kemiğinin içine kök vazifesi gören ilk parçanın yerleştirilmesidir. ancak bu kök görevini gören parça diş köklerinin etrafında bulunan ve canlı bir doku olan, dişe elastiklik veren lamina dura denen tabakaya sahip olmayacaktır. yerleştirilen implant kemikle birebir bağlantı yapacaktır. yani kaynaşacaktır. bu kaynaşma nedeniyle implantlar esnek değildirler ve yerleşip kemiğe kaynaştıktan sonra çıkarılmaları oldukça zordur. bunun için trepan frez denen özel cihazlar vardır. implantınız kemikle bağlantı yapmadıysa bunun bir çok nedeni olabilir. genellikle uygun olmayan hastaya uygun olmayan kemiğe uygulanan implantlar başarısızdırlar.

peki implantı yerleştirmek zor mudur?..diş çekiminden biraz daha zor bir işlemdir. ancak kesinlikle sanıldığının aksine zor bir işlem değildir. diş çekiminin tersi olarak düşünülebilir ancak burada implantın boyunun, kemiğe göre çapının büyük önemi vardır. asıl iş implant yerleştirilmeden önce yapılan planlamadadır. siz eğer çok zayıf bir kemiğe implant koyarsanız kayıp kaçınılmazdır. çok çok sert bir kemiğe implant koymanın da bir avantajı yoktur. burada tip 2 kemik denen spongioz bir kemiğe implantın konulması gerekmektedir. tüm dünyada şu anda kabul edilmiş bir sistemdir. yapılan araştırmalara göre implant konduktan 3 ay sonrasında implantların başarı oranı nerdeyse yüzde 98 dir. uzun takip sürelerine bakıldığında da bu oran yüzde 95 e dek düşer ancak. implant allerjik olmayan, yapılması dikkat ve özen gerektiren bir işlemdir. operasyonu da eğer emin ellerdeyseniz asla ağrılı değildir.

bir diğer sorun da implanların yüklenme süresidir. yani implantın üzerine dişin yerleştirilmesi. bir implant kemiğe yerleşip osseointegre olduktan sonra yani kemikle kaynaştıktan yaklaşık 3 ay sonra implantın üzerine kaplaması yapılır. ancak şu anda diş hekimliğinde esen en son moda bu sürenin kısalması yönündedir. implant yüzeyleri konusunda araştırma yapan nobel biocare, astra, iti gibi firmalar implant yüzeylerini oldukça geliştirmişlerdir. özellikle ön dişlere konacak olan implantlarda hemen yükleme denen -immediate implantasyon- işlemle aynı gün diş sahibi olabilirsiniz. ancak burada da önemli olan implantın konacağı kemiktir. mutlaka radyolojik muayene gerekir ve kemiğin tipini belirlemek için bazen ct çekilmesine de ihtiyaç duyulabilir.

sağlık köşesinden şimdilik bu kadar...defne söz sende.
  • ülkemizde çok da güzel uygulanan diş tedavisi. oldukça da ucuzdur onu da söyleyim. şimdi siz fransa'da olsaydınız yana döne türkiye'de, macaristan'da klinik arıyordunuz he. muhtemelen bir alo da bana derdiniz. avrupa'da implant başına yaklaşık 2000€ civarında bir ücret isteniyor. bu implantın markası ise büyük ihtimalle alpha bio olacaktır. yani vasat bir implanttır. neden? çünkü doktor orada operasyon esnasında elini kımıldatmak zorunda kaldığı her işlem için ekstra ücret talep etmektedir. bunu birkaç aydır bana gönderilen, oralardan edinilmiş tedavi planlarından anlayabiliyoruz. anestezi başına bile 50€ para alıyorlar. bildiğimiz iğne vurmak lan bu. babam anneme yapıyor, karşılığında da bir çay koyuyor annem, olay bu aslında. burada ise talep ettiğimiz ücret alpha bio markası için 550€'dur. evet aynı implantlar, aynı işlemler yapılıyor ama insanları aptal yerine koymuyoruz.

tedavi konusunda ise hiçbir korkunuz olmasın, daha implant operasyonu esnasında ah diyen kimseyi görmedim. hiç korkmayın, korkutanlardan uzak durun. korkmanız gereken tek şey var; eğer ki komple ağız gibi bir durum sözkonusu ise alt üst toplam 12 ila 16 implant yaptırırsınız(sabit protez için) ve bu operasyon sırasında tek sorun ağzınızı 2-2.5 saat açık tutmak zorunda kalacak olmanızdır. tek sıkıntı bu. onu da bi zahmet.

ps: diş implantı konusunda herhangi bir sorunuz olursa mesaj kutumu yakarsanız yardımcı olabilirim. teşekkürler lütfen.
  • 3 aydır süren yaptıracak hastane bulamama sonucu nihayet marmara üniversitesinde yaptırdığım işlem. öncesinde internetten izlediğim videolar sonucunda bayağı korkmuştum ama korkulacak bir şey yokmuş. doktorumun da söylediği gibi dolgu işleminden bile daha kısa sürede ve acısız oldu, 2 tane de dikiş atıldı. ağzıma giren aletleri görmemek için sık sık gözlerimi kapattım, bir ara gözüm aspiratöre kaydı kanları gördüm fakat zaten işlem bitmeye yakın olduğu için kötü hissetmedim fazla. işlem öncesi dışarıdan alınması gereken bazı malzemeler oluyor, bir de işlem sonrası verilen ilaçlar. sigortalılar için devletin hiç bir katkısı yok, tamamen cebinizden ödemek zorundasınız. bu kısmı biraz can sıkıcı olsa da köprü yaptırıp sağlam dişleri kaybetmektense implant yaptırmaya değer. 2 ay bekleme süresi sonucu implant kemiklerimle kayanaşacak ve üzerine diş yapılacak. işlem sonrası sıcak yemekler, alkollü ve asitli içecekler yasak. biraz sızı var ama çoğu gitti, azı kaldı. üzerine diş yapılınca umarım tamamlanmış olacak.

edit: 8 ay sonra, nihayet diş yapma aşamasına geldik, devlet hastanesi olduğu için sıra beklemek zorunda kaldım. birkaç kez prova yapıldı, bugün de dişim takılacaktı. provalar oldukça iyi geçmişti fakat bugün anlayamadığım bir şekilde doktor dişin altına takılan vidayı çevirdikçe benim canım yanmaya başladı. sanırım implantın kökünde hata olmuş. ameliyatı yapan doktor da 1 ay boyunca yokmuş, dişim geçici olarak yapıştırıldı ve fazla kullanmamam söylendi. tabi ben büyük bir hayal kırıklığına uğradım, her şey güzel giderken en son aşamada sorun çıktı. 2 ay böyle kulanacakmışım sorun olmazsa 2 ay sonunda dişim kalıcı olarak yapıştırılacak. faka hafiften bir sızı var, dişe dokunuca veya bir şeyler yemeye çalışırken acıyor. umarım kalıcı değildir de bir kaç güne geçer. (07.06.2010 18:09)

edit2: 2 ay değil de 3 ay sonra gidebildim kontrol için. bu süreçte diş biraz aşağı indi diğer dişlere göre ve hafif sallanıyordu. önce normalden farklı ufak bir röntgen çekildi. daha sonra cerrahi bölümünde ameliyatı yapan doktor ve protezi yapan doktorla beraber bir kaç doktor dişimi incelediler. sorunun dişte mi implantta mı olduğu anlaşılamadı ve söküp bakmaya karar verdiler. ben tabi tırsmaya başladım tekrar cerrahi bir müdahale gerekecek mi diye ve korktuğum başıma geldi doktor dişi çıkarmaya çalışırken ne var ne yok her şey çıktı. implant tutmamış sanırım. neyse ki acıma, ağrıma gibi şeyler olmadı. biraz kanadı sadece. tekrar cerrahi bölümüne gittim %1'miş böyle bir şey olma olasılığı ve bana oldu. 3 ay yerinin iyileşmesini bekliycem daha sonra tekrar ameliyatla yeni bir implant takılacak. 1 yılın sonunda başladığım yere dönmek kötü oldu. tekrarında bir sorun çıkmaz umarım.
  • tamamen dişsiz olan birisine, sabit protez yapılabilmesinin tek yoludur. uygulamada kullanılan vidalar titanyumdur ve titanyum vidalar yerleştirildikten sonra 3 ay süre boyunca beklenir, bu süreçte titanyum vidaların bünyeye uyum sağlayıp sağlamadıkları gözlemlenir, eğer uyum sağlamazsa vidalar çıkarılar ve böylelikle harcanan tüm zaman ve para, çekilen tüm ağrılar, film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçer, bu ihtimalin % 1 olması dolayısıyla kendinize küser, bünyenize küfredersiniz.
  • geçtiğimiz hafta alt çeneme 2 adet yaptırdığım diş protez uygulamasıdır. ben de pek çok sözlük yazarının yaptığı gibi öncesinde burada yazılanları okudum, internetten araştırmalar yaptım ve nihayetinde kendimi hazır hissettiğimde randevumu aldım ve süreci başlattım.

önce evveliyatından ve ülkemizde bu uygulamanın geldiği duruma değinmek isterim. bundan bir kaç sene önce evs için belçika'da bulunuyorken dolgu ve kanal tedavisi için bir kaç kez dişçiye gidip gelmiştim. bu arada evs yapan arkadaşlara sağlanan axa sağlık sigortası 3000 euro'ya kadar diş masraflarını da karşılıyor bilginiz olsun. neyse işte ben dişçiye gidip gelirken alt çeneme iki adet implant yapılması gerektiğini söylemiştim ve dişçi hugo abimiz (ismi valla billa hugo'ydu ve hugo'nun amına koim bu arada, dişçiliği beş para etmezmiş) çok pahalı olacağını mümkünse türkiye ya da macaristan'da bu işlemi yaptırmamı önermişti. neden bu ülkeler diye sorduğumda; birincisi avrupa'daki fiyatların yarısına yaptırırsın ikincisi bu ülkelerde bu uygulama çok başarılı, yazın buradan insanlar sadece diş tedavisi için bu ülkelere gidiyor vs gibi bişeyler anlatmıştı.

gelelim benim muayene ve tedavi sürecime. önce dişçi konusunu eş dost akraba üzerinden araştırarak netleştirdim. randevumu aldım ve gittim muayenemi oldum. ilk muayene ile beraber çekilen ağız röntgeni üzerinden dişçimle beraber konuştuk, beni bilgilendirdi, uygulamadan bahsetti ve kafama yattığı için hemen gününü netleştirdik. belirtilen gün atladım gittim dişçime, önce bir lokal anestezi uygulaması yapıldı ve 15 dakika beklemem gerektiği söylendi. sonrasında o korkunç dişçi koltuğuna yumuldum ve gözlerimi tavana dikerek ağzımın içerisinde yapılan çalışmayı anlamlandırmaya çalıştım. iki adet implant uygulaması yaklaşık 45 dakika sürdü ve hiçbir ağrı sızı vs hissetmedim. sonrasında da gerekli uyarılar ve ilaç kullanımı ile bilgilendirilerek uğurlandım.

1 hafta sonra gidip dikişleri aldırmam gerekiyormuş. 1,5 ay sonra gidip kontrol edilecek ve sanırım diş gövdeleri için ölçü vs alınacak. bunun üzerinden de 1-1,5 ay sonra da herşey tıkırındaysa gövdeler yerine takılacak.

ilaçlardan bahsedeyim; bir adet gargara (klorhex), bir adet ağrı kesici (majezik) ve bir adet antibiyotik (largopen) kullanmam önerildi. ha bu arada ağıza lokal anestezi yapıldığında, etkisi tam olarak geçmeden birşeyler yiyip içmemeye gayret edin. ben anestezinin etkisi geçerken birden çok acıktım, sanırım kan şekerim düştü ve mecburen attım kendimi bir restorana ve yemek yedim. ve maalesef alt dudağımı ısırmak sureti ile mallık statümü bir üst levele taşımayı başardım.

toparlayayım; anestezinin etkisinin geçmesi ile beraber çenemde çok ciddi ağrı hissedeceğime neredeyse emin gibiydim ama inanın hiçbir ağrı sızı yaşamadım. sadece ısırdığım ve patlattığım dudağım acıyor. bu kadar kolay ve basit olacağını gerçekten hiç beklemiyordum. bir aksilik ya da ileride görüşlerimde değişiklik olursa editler ve sizleri bilgilendirmeyi borç bilirim.
  • ilk seferede olmayınca aynı yere 2. kez yaptırmak zorunda kaldığım cerrahi işlem. ilki için (bkz: #16993450)

ilkinde çıkan sorunlar nedeniyle tekrardan çok daha zorlu, uzun süren ve ağrılı bir ameliyat geçirdim. ilki bunun yanında gayet hafifmiş, ondan mı olmadı acaba? şimdikinin ileride bir sorun yaşatıp yaşatmayacağını bilmiyorum fakat kendimi denek gibi hissediyorum. üniversite hastanesi, bir sürü vaka ile karşılaşmışlardır daha iyidir diye düşünmüştüm ama yapanlar asistan olduğundan çok deneyimli olmayabiliyor maalesef. ayrıca 2. kez ameliyat olmanın getirdiği maddi, manevi ve psikolojik sorunlar da cabası. implant firması, implantın yarı ücretini tekrar aldı, diğer masraflar da aynı şekilde ameliyat, ek malzemeler, ilaçlar hepsini tekrar ödedim. implant yurtdışına gönderilip sorunun implantta mı yoksa bende mi olduğuna bakılcakmış, bende ne gibi bir sorun olabilir bilmiyorum ama muhtemelen doktor kaynaklı olduğundan yine ben mağdur olacağım. zaten ilkinde gayet masraflı olduğunu biliyordum ama tek seferde olup bitecek diye düşünmüştüm. itirazlarım da boşa gitti ki daha da önemlisi benim bu süreçte yine uzun sürecek bir dişsizlik süreci geçirecek olmam ve diş kaybının önde olması sonucu kendimi mümkün olduğunca konuşmamaya, insanlarla birlikte zaman geçirmemeye çalışmam.

ameliyat sürecine gelirsek yaklaşık 1 saat sürdü, çene kemiğim açıldı. daha derin ve daha geniş bir bölgede çalışıldı ve 6 dikiş atıldı. tüm gün yemek yemedim, yarın da yiyebileceğimi zannetmiyorum. hem ağzımı pek hareket ettiremiyorum hem de ağrı var. şişmemesi için dudağıma buz koydum. uyumaya çalıştım ağrıdığı için pek başaramadım, sanırım işyerinden bir kaç gün daha izin almam gerekecek. zira hem uykusuz hem de aç günler beni bekliyor. o kadar acıyı çekiyorum, tek umudum bu sefer bir sorun çıkmadan sürecin tamamlanması ve sanırım anca seneye bu vakitlerde yeni dişime kavuşmuş olmak. bu kadar zor olacağını bilseydim bu işe kalkışır mıydım bilmiyorum. tabi şu an acı çekiyor olduğum için gayet olumsuz hisler taşıyorum ama süreç tamamlandığında umarım pişman olmam.
  • sinus kaldirmali kemik ekimli bi tane yaptirdim. oncelikle kolay bi dalga degil adamin cenesi epey hirpalaniyor, orta siddetli 1-2 yumruk yemis gibi olunuyor amk, bu kadar basit. dis cekiminden daha hafif bi sey diyenler ya cok sansli ya da salliyorlar (gerci sinus kaldirma denen dalga olayi komplikelestiriyormus, o olmadan yapilirsa hirpalanma daha az olabilir muhtemelen ama her turlu 1-2 gun dinlenmek ve en az 15 gun surekli doktora gostermek gerekir diye dusunuyorum)

gelelim detaylara... birincisi, tomografi sart. siktir et tomografiyi diyip ezbere kemigi acmaya niyetlenen doktoru sallayacaksin. ikincisi, hastayi inceledikten sonra hangi markayi/tipi niye kullanmak istedigini acik acik anlatmayan doktoru da sallayacaksin. (ornegin straumann kemikle butunlesmeyi en kisa surede saglayabilen implant oluyormus, biomet en dusuk enfeksiyon problemi yuzdesine sahip implant olurken abutment denen ust yapinin full zirkonyum olabildigi baska implantler varmis, acili ust yapiyi en iyi destekleyen implant ayriymis, kisa ve tombul implant kullanilmasi gereken durumlar varmis tam tersine ince uzun gerekenler varmis,,,, falan filan... tabi hepsinin de fiyatlari, iyilesme sureleri vs. degisik, hasta en ucuzu istiyor diye sorgusuz sualsiz kabul eden doktordan da direkt straumann en iisidir diye onu takmaya kasan doktordan da uzak durmak lazim)

sigara ve implant konusu. ilginc bir ulkeyiz, dunyanin en cok sigara icilen ulkelerinden biriyiz, ayni zamanda en cok implant yapilan ulkelerinden biriyiz. dolayisiyla isvecli doktor "sigara icene takmam" diyebilir ama bizim doktorlar diyemez, cunku sigara icen cok. dedim doktoruma, sigara iciyorum biliyosun bu ise hic girmesek mi diye. cevabi "tirsma lan bi sey olmaz" oldu... hasta veritabanina gore implant taktigi hastalarin yarisindan fazlasi sigara kullanicisi ve aciklamasi su sekilde devam etti, aklima da yatti. "implant takilip dikisler atildiktan sonra yumusak doku birlesene kadar aradan girebilecek sigara dumani enfeksiyona sebep olabiliyor, kan dolasimini etkiledigi icin yaranin kapanmasini ve yeni kemik olusumunu da geciktiriyor... bu yuzden ilk 48 saat kesin sigara yok, aslinda yara tamamen kapanip dikisler alinana kadar da icilmemesi en iyisi, sonrasi sana kalmis" son kertede burda onemli olan kendini bilmek. genel sagligin problemliyse, bagisiklik sistemin dusukse, diabetin varsa, agzina iyi bakan bir insan degilsen, paket paket sigara varsa,,, evet o zaman implant yok. obur turlu herseyin saglam oldugu durumlarda sigara iciyor olmak tek basina implantin basarisini dramatik azaltan bir dalga degil.
  • hakkında yarma, delme, çakma vb insanı korkutan tabirlerin kullanılmaması gereken uygulama. yaptıracak olanlar korkuyor.
  • hayal kırıklığıdır..çocuk yaşta kaybettiğim ön dişim yüzünden 18 yaşıma kadar beklediğim türkiyede neredeyse ilk implant deneklerinden olmamı sağlayan durumdur.çekmediğim acı, çile kalmadı diye arabeske bile bağladım o kadar vahim yani..efendim bu implant denen nane bana yapıldı yapılmasına ama diş etini rötuşlarken fazla yakılmasından dolayı diş etim iyice çekildi ve kapatması planlanan bölge açık kaldı.haydi dediler yanlardan diş eti alıp üstünü kapayalım.oda yeterli olmadı ince kaldı diş eti.kemik greftide koymadılar??neyse yıllarca gezdim üstünde metali görünen bir diş ile..doya doya gülemedim..bundan 10 sene sonra yine aşırı diş eti çekilmesi sonucu dişçide aldım soluğu, düzeltin artık şunu diye..bu defa damaktan diş eti alındı.sonuç tabii ki değişmedi..en sonunda pembe porselen ile dişin üstünü yükselterek yalancı bir görünüm verdiler.şimdi biraz olsun gülebiliyorum.siz siz olun diş etinize dokundurtmayın ve marmara üniversitesinde asla yaptırmayın.
  • titanyum alaşımından(ti 6al-4v) üretilen ve doğal diş köklerinin yerini tutması amaçlanan, bu köklerin üzerine porselenden diş ya da dişler hazırlanan medikal ürün..

genellikle çene cerrahı tarafından yapılan operasyon çok kısaca ve bastice; lokal anestezi altında diş etinin kesilmesiyle açığa çıkarılan çene kemiği içerisine döner aletlerle uygun boşluklar açılmasını takiben implant yerleştirilmesine dayanmaktadır. bu sürecten sonra hastanın kemik kalitesi, yerleştirilen implant markasının özellikleri ve kalitesine göre 1.5 - 3 ay arası bir bekleme süresi vardır. bu süre içerisinde implant üzerine istisnai durumlar haricinde porselen diş yerleştirilmez..

bazı hekimler hastalara diş eti kesilmeden ( lazer kullanımı ya da flepsiz cerrahi ile) bu işin yapılacağını vaad etseler de; bu tip vakalarda yurtiçi ve yurtdışında yapılan incelemelerde hekiminin çene kemiğini görmeden çalışması nedeniyle çoğu implant'ın radyografik görüntülerde çene kemiğinin uygun olmayan bir bölümüne yerleştirildiği ve bu nedenle başarısız olduğu rapor edilmiştir.. yani kısaca hekim ne kadar tecrübeli olsa da şu an için risklidir.. hasta için ise bir kumardır..

piyasadaki her türlü üründe olduğu gibi dental implantlarında değişik marka, model ve çeşitler bulunmakta bu nedenle maliyetleri değişmektedir..
    2011 itibariyle türkiye piyasasında aşağı yukarı 120 civarında marka bulunmakta..

diş deposundan (daha çok distribütörlerden) diş hekimine satılan implantların maliyetleri kalitelerine göre 125$'dan 600€'a kadar değişkenlik göstermektedir..
    haliyle yapılacak operasyon'un maliyetleri de buna göre değişkenlik göstermektedir..

dental implantların en kalitelileri diş hekimliğinin en gelişmiş olduğu isviçre, isveç ve almanya kökenli firmalarca üretilmektedir..
    türkiye'de ise tek firma olan izmir kökenli nucleoss firması bu alanda nispeten "ucuz" dental implant üretimi yapmaktadır..

ayrıca yine her üründe olduğu gibi kaliteli markaları taklit ederek ar-ge gibi paralardan kurtulmaya çalışan uzak doğu kökenli implantlarda vardır..
    (mercedes taklidi çin malı araba ya da çin iphone'u gibi..)

bu implantların kalitelerindeki farkları özetlemek gerekirse;
    - hastanın ağzında kalma süreleri (kullanım ömürleri),
    - içine yerleştirildikleri kemikleri eritme miktarları,
    - çiğneme kuvvetleri karşısında direnç göstererek kırılmamaları (hem kemik içinde ve hem de kemik dışında kalan parçaları için),
    - operasyon ile üzerilerine porselen diş yapılması arasında gecen bekleme sürelerini kısaltmaları,
    - yetersiz kemik olan hastalara yerleştirilen daha dar çap ve boylarda daha fazla kuvvete dayanabilmeleri,
    - estetik beklentileri sağlamaları olarak sıralanabilir..
hesabın var mı? giriş yap