• kurulan cümlenin karşı tarafı incitmesini önlemek amacıyla kenarlarını törpülemek için eklenen söz.
    "yani ben böyle düşünüyorum ama bakma sen, ben bok yiyo da olabilirim" manasına da gelebilir.
  • ''şu an kafamda herhangi birşey yok.boş konuşup, sadece bakıyorum.'' anlamına gelen söz.

topçu, popçu dünyası klişesidir.ailecek tiksiniriz.
  • ''düşündüğünü mü söylüyorsun, yoksa söylediğini mi düşünüyorsun dingil?'' sorusunu haklı kılan söz.
  • "diye düşünüyorum çıktı, mertlik bozuldu."
  • sözlükte beğenilmeyen kalıp. ama muadilleri pekçok yerde kullanılıyor. örnek vermek gerekirse:

kağıt: dijital dünyaya geçtikten sonra önemi azalıyor diye düşündüğüm icat.

kağıt: dijital dünyaya geçtikten sonra önemi azalan icat.

şimdi ikisi arasındaki fark ne. gereksiz sözcük kullanımı mı? her şeyimiz gerekli de bu mu kaldı bir gereksiz. ikisi de kişisel görüş bildiriyor. bence ile arasında bir fark yok. yani öznel tanım. birisi de çıkar dijital dünyaya rağmen önemi azalmayan aksine artan bir icat olduğunu belgeleriyle kanıtlayabilir.

mesela ben diye düşünüyorum kalıbının kullanılmasında bir sakınca yok diye düşünüyorum. bu bana rakamla sayı arasındaki farka takmak gibi geliyor. evet rakam başka şeydir sayı başka şeydir. hepimiz biliyoruz, çok yüksek bir bilgi değil zaten. ama konuşma arasında önemli bir rakam der demez çok ateşli bir tartışmanın ortasında bile olsa araya girip rakam değil sayı diyen tip olmaya gerek yok, diye düşünüyorum.
  • diktatör gibi birşey olsam, kullananın kafasını kestirecegim bir söz obegi.. hülya avşar öncüsüdür bu söz öbeğini kullanan grubun..sacıyla basıyla oynaya oynaya bunu söylerler ikidebir tv'lerde.. kendileri ve takipçileri..bir de açıkçası, bir şekilde ve sonuçta var ki hiç girmemek lazım.. hele bir de bunların hepsini birarada kullandılar mı, ölene kadar mokok diyesim geliyor..
  • ekşibition'da eserlere yorum eklemek için kullanılan buton. imleç ile biraz üzerinde bekleyince de* "submit olarak" diyor.
  • (bkz: bence tabi)
hesabın var mı? giriş yap