şükela:  tümü | son 24 saat
 • auteur sineması'nı ortadan kaldırmak amacıyla lars von trier önderliğinde kopenhag'da böyle bir manifesto hazırlanmıştır; yönetmenler film çekerken bu kurallara uymak zorundadır ve bu manifestoya da dogma95 (sadelik yemini) ismi verilmiştir; ayrıntılı bilgi için de (bkz: dogma95)

  manifesto kurallar şeyleyken aşağı yukarı;

  1) film 35 mm. formatında çekilmeli.
  2) yönetmenin ismi jenerikte geçmemeli.
  3) tür filmi olmamalı.
  4) çekimler stüdyo dışında, doğal mekânlarda yapılmalı
  5) film aksiyon içermemeli, silah, tank, top olmamalı.
  6) filmler sesli çekilmeli, sekans içinde olmadığı sürece müzik eklenmemeli, dublaj olmamalı kardeşim.
  7) handcam ile çekim yapılmalı ve kamera sabit olmamalı.
  8) film renkli çekilmeli ve doğal ışık haricinde ışıklandırma kullanılmamalı.
  9) filtre kullanılmamalı, optik oyunlara prim verilmemeli.
  10) yıl 2098- zönlandura gibi farazi zamanlar ve yerler kullanılmamalı, film şimdiki zamanda, belli bir yerde geçmeli.
 • 13 mart 1995 de kopenhag da lars von trier ve thomas vinterberg tarafından yazılmış, dogma95* akımının kurallarını belirleyen manifestodur ve (bkz: dogma 95 manifestosu/1)in devamı aşağıdaki gibidir:
  "ayrıca bir yönetmen olarak kişisel beğenilerimden uzak duracağıma söz veriyorum! ben artık bir sanatçı değilim. anın bütünden daha önemli olduğunu düşündüğüm için, bir sanat eseri yaratmaktan sakınacağıma söz veriyorum. amacım, karakterlerimin ve mekanlarımın içindeki gerçeği ortaya çıkartmaktır. bunu tüm kişisel zevklerim ve kaygılarım pahasına yapmaya çalışacağıma söz veriyorum. böylece iffet yeminimi ediyorum."
 • iffet yemini olarak da bilinir.
 • sinemaya sinir cekmektense, yonetmenin yetenegini kanitlamasi icin ona firsat sunan manifesto. bir de trier amcamiz bu manifestoya uygun tek bir film cekmistir. (bkz: idiots)
 • dogma 95'in iffet yemininin tam metni icin
  http://www.dogme95.dk/the_vow/vow.html
  adresinden faydalanmak mumkundur
 • iki sarhos danimarkalinin kafa bulmak icin yazdiklari, nedense bir sekilde kontrolden cikan akimin manifestosu.
 • nedense filme odaklanmaktan çok baş dönmesi ve mide ağrısı olarak sonuç veren manifesto. hiç sevmem. gene de çekimlerde kullanması güzeldir. tabiki 35 mm maddesini çıkardıktan sonra.
 • bu manifesto incelendiginde diyebiliriz ki, handycamle falan arkadas geyigi mahiyetinde cektigimiz filmler de pekala dogma sinemasi ornekleri arasina girebilir. yeter ki, onemli mevkiilerde kilit isimleri taniyor olalim. zira, manifestodaki maddelerin buyuk kismini sagliyor sayiliriz. ornegin, yönetmenin ismi jenerikte geçmemeli, çekimler stüdyo dışında, doğal mekânlarda yapılmalı, film aksiyon içermemeli, silah, tank, top olmamalı.... gibi. e bundan iyisi samdak ayisi!
 • yazarlarının dahi uy/a)madığı manifesto.
  yok doğal ışıklandırma olacakmış da, kaynağı belli olmayan ses kullanılmayacakmış da, el kamerası ile çekim yapılacakmış da.
  idealist olup da sonradan aleme madara olmak diye buna denir.
  lars sıkıyosa tüm filmlerinde uygulasın bunları. ki uygulayamıyor gördüğümüz üzere.
hesabın var mı? giriş yap