• "bir toplum gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsa, gerçeği söyleyenlerden o kadar nefret eder."

george orwell
  • en acısı o köyler içinden kendi köyünden kovulmak,doğru söylemek kişiye ve olaya göre değişmez,dostun,arkadaşın,yoldaşın,sevgilin diye gerçeklerin üzerini örtüyorsan sahtekarlar tarikatina girmişsin demektir.
  • hayatta gerçekleri olduğu gibi söylemek, insanlar tarafından her zaman hoş karşılanmaz. ''doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar'' demeleri işte bunun içindir. doğru söyleyen, gerçekleri olduğu gibi anlatan insan olduğu için pek sevilmez. çünkü insanlar biraz da ''aldanma'' ihtiyacındadır.
  • arkadaşımın küçük kardeşinin başına gelen bir olayı aktarmak istiyorum hemen.

keremin ev ödevini kontrol eden ablası ile annesi, belirli kısımların boş olduğunu fark edip kereme sorarlar. kerem;
    -anlamadım onun için yazmadım sorarsa öğretmen anlamadım derim ne olmuş.
    -oğlum ne var bunda anlamayacak gel hadi beraber yapalım.
    -...
    -bak burada atasözünde ne demek istediğini altına yazacaksın. bak şimdi -doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar- ne demek istemiş.
    -bende onu anlamadım ne yani yalan söyleyince geri mi alıyorlarmış.
    -'^+%&

buyurun buradan yakın.
  • "toplum/cemaat oluşumunda gerekli bir öğe: yalan" adlı makalemi birikim dergisine gönderdim
  • çok yalın ama bir o kadar da doğru olan atasözümüz.

"bak o işi öyle yapma şöyle sakıncaları var", "iyi ama ya şöyle şeyler olursa?", "hiç şu açıdan düşündün mü?" ve benzeri soruları sorarsan sevilmeyen adam olma ihtimalin yüzde yüz *

ne yazık ki öngörüden ve analiz yeteneğinden yoksun bir milletiz, türk heyecanı dedikleri de bu galiba.

kervan yolda düzülür atasözü daha iyi anlatıyor bizi aslında.

hadi senin öngörün yok bodoslama dalıyorsun gördüğün her işe; bari seni iyi niyetle uyaran kişiye bir kulak ver değil mi? ama yok; dışlamak, tepki duymak daha kolay her zaman.

onuncu köy falan yok; kendimizi kandırmayalım.
  • bir karambol, hengame, kaos ani. kovanlara mikrofon tuttugunuz vakit bir insanda evvala durustluge onem verdiklerini soyleyeceklerdir.
  • o kadar yalanla yasamaya aliskn insan varki gerceklerle yuzlesmek bazen aci verebiliyor insanlara ve dogru soyleyen insanlar bu kisler tarafindan pek sevilmiyor
  • dogruluk ve durustlugun takdir gormediginden yakinan bir atasozu.
    (bkz: gercekler acidir)
hesabın var mı? giriş yap