2755 entry daha
  • ya güler misin ağlar mısın, bi kere çoook kötü ishal oldum göztepeye gittim. ama tutmasam altıma sıçıyorum yani 2 dk bakkala inip sigara almak için evde 30 dk tuvaletten çıkamıyorum.

aldım sıramı kıvrana kıvrana bekledim, girdim içeri, dedim böyle böyle ishal oldum kesilmiyor, çok kötü durumdayım buraya zar zor geldim, git karnının röntgenini çektir dedi.

altıma sıçmayayım diye paytak paytak yürüyorum, gittim çektirdim, geri geldim, açtı bilgisayardan röntgeni gösterdi. burdaki karartıları görüyo musun, evet doktor hanım görüyorum, bunlar hep kaka ve gaz. bunları vücuttan atman lazım. ne bi ilaç yazdı, ne bi serum, bol su iç dedi yolladı. 3-4 gün sıç sıç helak oldum aq.

bakın diyorum zor durumdayım iki gün oldu geçmiyor, hemen surat yapmalar yapacak bir şey yok demeler falan. ya koskoca tıp bilimi benim ishalimi kesemiyor olabilir mi?

e allahsız insan, sence farkında değil miyim benim içim bok dolu? iki gündür tuvaletten çıkamıyorum kadın diyor ki içinde kaka var. bebek mi olacaktı aq?

askerde geldi aynısı başıma, koğuştan bi eleman olm dur la bende hap var dedi, bi tane diafuryl verdi, anında kesildi ishal. koğuştaki ankaralı inşaatçı kadar yardımı dokunmadı kadının..
  • açılın bilirkişi olarak yorumlamaya geldim

sümüğüm yeşil aktı, sarı sıçtım gibi tırıvırı şikayetleri geçiyorum ve gerçekten önemli bir sorunu olan hastaları konu olarak ele alıyorum. mesela kanserin var.
    elbette ki bu kadar önemli bir tedavi yoluna çıkarken göründüğünüz ilk doktora güvenmeyebilirsiniz, ısınamayabilirsiniz, bilgilendirmesini yeterli bulmayabilirsiniz.
    yani kısacası, beğenmeyebilirsiniz. bu kadar basit. beğenmeyebilirsiniz ve başka doktora gitmek isteyebilirsiniz.

meslektaşlarıma ciddi bir eleştirim şudur her zaman: kötü mimar vardır, kötü öğretmen vardır, kötü kaportacı vardır mesela yaptığı bir sike benzemez. kötü doktor da vardır. vardır arkadaşlar. çoğu doktor, yanında ‘kötü doktor’dan bahsedilince götünü parmaklamışsın gibi irkiliyor. tabii ki vardır, olmaması mümkün mü.

ama atlanan şey şu. doktorunun kötü olduğunu düşünüyorsan, hastan için, ya da hasta sensen kendin için doğru kararı sen veremezsin. çünkü doktor değilsin. mimarını beğenmeyip ev çizemiyorsan, avukatını beğenmeyip kendini kendin savunamıyorsan, ‘google’dan bakıp’ tanını koyamazsın. doktorunla ilgili şüphedeysen başka doktora gideceksin.

ben hastalarımın gözünde güven göremeyince şunu söylerim ‘başka bir doktora da gidip onunla da konuşun.’
    devamı şu ama:
    -iki doktor aynı şeyi söylediyse daha fazla gezmeyin.
    -iki doktor farklı şey söylüyorsa üçüncü bir doktora gidin evet.
    -aynı sorun için 3’ten fazla doktor gezenler ‘sıkıntılı hasta’dır. bu tip hastaları biz hemen anlarız ve hiçbir doktor başına sarmak istemez, memnun edilmesi imkansızdır çünkü, psikolojileri normal değildir. 3’ten fazla doktor gezmiş olmak normal değildir. 3 sihirli sayıdır.
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap