• yani hiçbir şekilde anlam veremediğim olay. seninle 3 sene evli kaldık, şimdi anlaşamadık ve boşanıyoruz. aylık gelirin 6.000 kağıtsa 2.000'ini alırım, almaya hakkım var. neden? çünkü amım var. bana ömür billah bakmak zorundasın. 3 sene kadınlık yaptım boru değil ya.

ulan bu ne rezalet hiçbir şekilde anlam vermek mümkün değil. kadının eli kolu tutuyor, engeli yok, ama çalışmasa da olur çünkü bir kere imza atmış, erkekten sigortasını yaptırmış, benim elim kolum tutuyor ama ben paşalar gibi evde yatacağım, sen de bana sike sike bakacaksın.

bunu talep eden kişinin kendine öz saygısının olmadığını düşünüyorum, kendine saygı duyan insan bu iğrenç müesseseyi elinin tersiyle iter.

peşinen edit: "3 sene kadınlık yapıyor" demeyin lütfen, adam da 3 sene erkeklik yapıyor. siz hiç bir işçinin her gün 15 saat mesai dahi yapsa 3-5 sene çalışmadan sonra kıdem-ihbar tazminatından başka alacak yarattığını, işverenin işçisine ömür boyu baktığını gördünüz mü?

edit 2: aklı evvel avukatlar çıkıntılık yapacak illa fakat bu entrydeki bahse konu nafakanın yoksulluk nafakası olduğu gayet açık.

edit 3: hala çocuğa verilen iştirak nafakasıyla konuyu değerlendirenler var, arkadaş anlattığım şey çok açık ne çocuğu ne nafakası, çocuğa nafaka vermeyenin eli kopsun.
  • bahsedilen nafakanın ne nafakası olduğunu yazarın belirtmemesiyle birlikte... hukukta 4 çeşidinin bulunduğu durum.
    (bkz: iştirak nafakası) çocuk olması durumunda
    (bkz: tedbir nafakası)
    (bkz: yoksulluk nafakası)
    (bkz: yardım nafakası)

hukukun sadece kendisi için dizayn edilmesi gerektiğine inanan yazar serzenişi...

aytıca çok ayıp... am mam

ha bir de (bkz: anlaşmalı boşanma) ve protokol diye de bir şey var...

yazar aydınlatma:
    kimler nafaka alabilir?
    boşanma sürecinde ve boşanma davası sonrası nafakayı alabilecek olan kişiler;

düşük gelire sahip ya da geliri olmayan kişiler
    iş akdi sona erdirilmiş, yani işten kovulmuş ya da işten çıkartılmış kişiler
    ev hanımları
    asgari ücretle çalışan eşler
    geçici işlerde çalışan düzenli bir işi ve geliri olmayan eşler yoksulluk nafakası alabilirler.

kimler nafaka alamaz?
    boşanma sonrası yoksulluk nafakası alamayacak olan kişiler;

resmi olarak evli olmasa da fiili olarak başkası ile evli gibi yaşayan kişiler
    belirli bir gelire sahip, boşanma sonrası yoksulluk çekmeyecek kişiler
    maaşı, aylık geliri, dul aylığı, emekli maaşı, yaşlılık maaşı gibi düzenli gelire sahip kişiler
    yeterli miktarda sosyal yardım alan, kira geliri olan, yurtdışından gelire sahip, işsizlik maaşı olan kişiler
    mesleği olan, mesleğini icra eden ve buna bağlı olarak belirli bir kazanca sahip kişiler
    memur olan eşler
    bankada belirli bir miktarda parası olan, faiz gelirine sahip eşler
    mesleğe sahip ya da belirli bir yeteneğe sahip fakat bunu isteyerek kullanmaktan imtina eden kişiler
    kumar bağımlısı eşler
    eşi ile aynı gelire sahip eş
    eşi yoksul olan eş boşanma sonrası yoksulluk nafakası alamaz.
  • boşanmak kadar saçma değildir.
  • bu düşünceye sahip bazı arkadaşların ayrıldıkları eşlerine mahkeme 2000 lira nafaka bağlıyorsa o az olmuş . hakkları en az dört bin liradır.

o kaaa sene bi (bkz: öküz)le yaşamışlar. boru mu.
  • 3 yıl evli kalmışsın eşini çalıştırmamışsın sonra da boşanınca baksin başının çaresine..
    he bir de buyuk ihtimalle cocuk oldu ve velayeti annede. birakacak kimsesi yoksa, eli ayagi tutsa ne olacak? cocuga kim bakacak da kadin calisacak..
    he buarada eğer bosanma sirasinda/sonrasinda erkek fakirlesecekse o da nafaka alabilir. en basta senden zengin bir kadinla evlenirsen nafaka bile alabilirsin ama tabi kadinin fazla maas almadini da gururuna yedirmen lazim dimi once..
hesabın var mı? giriş yap