• evden çalışma olayının tesla için tamamen bittiğini net şekilde anlatan email. kullanılan dil oldukça net ve sert. görsel

--- türkçe çeviri ---

tesla'daki her çalışan haftada minimum 40 saatini ofiste geçirmek zorundadır. bununla birlikte, ofis mevcut meslektaşlarınızın bulunduğu yer olmalıdır, bazı uzaktan sözde ofisler değil.

aksi durumda istifa ettiğinizi varsayacağız.

daha kıdemli olanlarınız, varlığınız daha belirgin olmalı.

işte bu yüzden fabrikada bu kadar uzun süre yaşadım. böylelikle üretim hattındakiler yanlarında çalıştığımı görebilirdi.

(adam gerçekten geceleri gidip factory'de uyumuş. inanamayıp check ettim google'dan)

eğer bunu yapmamış olsaydım, tesla çoktan batmış olurdu.

elbette bunu zorunlu kılmayan pek çok şirket var. fakat en son ne zaman harika bir ürün piyasaya sürdüler? çok zaman oldu.

tesla başka hiçbir şirketin sahip olmadığı dünya'daki en heyecan verici ve anlamlı ürünleri -bizzat üreterek- yarattı ve yaratmaya devam edecek. bu, formaliteden yaparak olmayacak.

teşekkürler,

elon.
    --- türkçe çeviri ---

edit: sıçtırıngen bir site için birde kelime kelime çeviri mi bekliyorsunuz? aklımda kalanları yazdım geçtim. siz de çok takılmayın bu ingilizce işlerine. on tane mesaj gelmiş şurayı şöyle yap böyle yap diye. çok da umrumdaydı. yine de manyaklar için bir yazar çok güzel çevirmiş, onu ekledim. teşekkürler @perfectum .
  • "so that those on the line could see me working alongside them" ile patron değilim liderim demiştir. üslup sert olmuş ama meramını anlatmış. çalışanın hakkını da veriyorsa, söylenecek bişey yok bence. evet evden çalışmak büyük lüks ama her şirketin şartları ve kuralları belli. bu kuralları kabul ederek işe girip sonra mırın kırın edene de böyle mail atılır.
  • adam hakli. milletin kici basi ayri oynuyor. calismayan s.n gitsin demis.

edit: burda buna karsi cikan ve bana mesaj atan kisilerin bir cogu yazilimci arkadaslar. yazilimcilarin anlamadigi bir sey var. bu arkadaslar dunya'yi yazilimcilardan ibaret saniyorlar. oyle bir dunya yok. keza elini sallasan yazilimciya carpiyor su anda. ki bunlarin ezici bir cogunlugu vasifsiz ya da tecrubesiz yazilimcilar. elon musk'in yazilimciya ihtiyaci yok. cunku elinde yeteri kadar var ve istedigi anda doldurabilecegi pozisyonlar bunlar. esas onun isini iyi yapan kalipciya, elektrik teknisyenine, boyahanede calisacak ustaya, robot ve otomasyon kuracak teknik elemana, montaj hattinda calisacak operatore ihtiyaci var. cunku bunlardan bulunmuyor. bu adamlarin zaten hic biri evden calismadi, teknik olarak calisamazda. ısin bir de idari isler kismi var. ki orasi ayri bir dunya. elon musk'in mesaji genelde buraya gidiyor. burda calisan beyaz yakalar bir sure evden idare ettiler. ancak bir uretim tesisinde operatorunden ceo'suna kadar tam kadro uretim tesisinde bulunmanin ne kadar hayati oldugunu bu isin icinde olan herkesin bildigi gibi elon musk'da cok iyi biliyor. o nedenle mesajini da kismen evden calismaya devam eden, finans, ik, legal, satis, vs gibi ekiplerine veriyor.

ozetle iki yillik pandemi doneminde o fabriklar calisti arkadaslar. ordaki isciler, ustalar, muhendisler, kamyon soforleri, depocular, yoneticiler islerinin basindaydi zaten. keza saglikcilar, ciftciler, emniyet kuvvetleri bunlarin hepsi pandemi yokmus gibi calisti. aksi takdirde beyaz yakalar veya yazilimcilar sicacik evlerinde genis genis yayilip calisamazdi. pandemi bitti ve artik calisma vakti.
  • elon musk diyorsa vardır bir bildiği.
  • şirketi personel küçülmeye gidip çok sayıda çalışanı işten çıkaracağı için, önceden gitmek isteyenleri tazminatsız "ayıklama" maksatlı yapılmış çakallık çalışması.

tam olarak aynı davranışı, pandemiden yıllar önce ibm ve yahoo şirketleri de yapmıştır. sonları da pek iyi olmamıştır. (ibm'in tüketici grubundan bahsediyorum)
  • elon çok bozdu
  • elon sözlük yazarı olsaydı kesin "lord of the capital" nickini alırdı.
  • tam bir gerizekalı üslubu. kim bilir hangi madde etkisinde yazdı. kendi kendine yükselmiş sümbül. sonra milleti darlamış. tesla ayakta çünkü milleti tokatlamasını iyi beceriyorsun.
  • pandemi sonrasinda evden calismaya alisan insanlar eger isyerleri kendilerini ise gelmeye zorluyorsa evden calisabilecekleri islere gecmeye basladilar. bir cok yerde bu nedenle isten yogun ayrilmalar goruldu. meslek dergilerinde bu konuda bir cok yazi yazildi.bulundugum isyerinde ust duzey yoneticiler bu konuda endiselerini dile getirdiler. cunku isten bir cok kisi bir anda ayrilirsa onlarin yerine bir anda ayni nitelikte yenilerini bulmak cok zor. sonucta calistigim yerde calisanlara haftada uc gun evden calisma imkani taniniyor.

evden calisinca ev ofisi olmasi o kadar da onemli degil. sadece bir bilgisayar, bir modem, bir yazici, belki bir tarayici disinda pek te bir sey gerekmiyor. hadi bir kac tane de yazili metin, kitap, vb diyelim. evden calisinca insanlar mesai saatlerine bagli kalmiyorlar, hatta belki de ise giderek cikaracaklari isten fazlasini ya da aynisini ama daha kisa surede cikarabiliyorlar. calistigim yerdeki personel islerimi aksam saatlerinde tamamliyor. is daha kisa surede sonuclaniyor. sonucta evden calismak kacinilmaz olarak yayginlasacak.

elon musk calisanlarin uretkenligini olcebilecegi bir sistem kurmak yerine boyle tehditkar mesajlarla pek bir yere varamaz.
hesabın var mı? giriş yap