sorunsallar (6)
38304 entry daha
  • pacman oyunundaki 4 hayaletin kısa hikayesi.

    entry'deki bilgiler doğukan güven nomak'ın youtube sayfasında bir röportaj olan nasıl game developer olunur isimli videodan alıntıdır.

    1970'lerde pacman yapıldığında içinde bulunan 4 ghost takım oyununa dayanan bir yapay zeka ile üretilmişler. kendi zamanları yani 70'ler için oldukça büyük bir deha olan bu ghostların her birinin de ayrı bir görevi var:

    hayaletlerden biri takipçilik görevini üstleniyor, sizin olduğunuz yere gelmeye çalışıyor devamlı olarak. ikincisinin görevi, bizim gitmeye çalıştığımız bir kavşağı kapatan veya oraya ulaşmaya çalışması. üçüncüsü, pacman'da kullanılan kapılardan bizim zıttımıza yakında duruyor. açıklamak gerekirse, ekranın sağındaki kapıdan girip solundakinden çıktığımızı düşünelim, bu hayalet biz sağ kapıya yaklaştıkça sol kapıya, sol kapıya yaklaştıkça da sağ kapıya doğru yol alır. dördüncü hayalet ise alan savunması yapmaya çalışır. genelde bir köşede bekler ve kalan peynirler için savunma yapar.

    pacman diyip geçtiğimiz, günümüzde basit gözüken bir oyun için böyle güzel bir yapay zeka'nın 1970'lerde assembly ile yazılmış olması hoş :)
2074 entry daha
hesabın var mı? giriş yap