• tamam yaz az oluyordu ama bu kez tamamen gelmeyi unuttu bu şehirde.
  • 1 aydir gunes yuzu goremedik, allah'ini seven ustumuze gunes atsin.
  • şehrin en güzel kadınına sarılamadığım her gün benim için ayrı bir eziyet oluyor. keşke sana sımsıkı sarılabilsem aycan'ım.
  • bugün ilk kez geldiğim şehir. sevdim sanırım. insanların enerjisi güzel. konaklamadan bursa'ya geçecektim ama vazgeçtim. bir otel bulup geceyi barlar sokağında tamamlayalım bakalım.
  • 28 mayıs 2023 cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turunda oy tercihi şu şekilde olmuş il:

kemal kılıçdaroğlu - %55.41
    recep tayyip erdoğan - %44.59

aynı seçimde ilçelerinin oy tercihi ise şu şekildedir:

alpu: %64.68 recep tayyip erdoğan - %35.32 kemal kılıçdaroğlu
    beylikova: %52.27 recep tayyip erdoğan - %47.73 kemal kılıçdaroğlu
    çifteler: %59.32 recep tayyip erdoğan - %40.68 kemal kılıçdaroğlu
    günyüzü: %72.69 recep tayyip erdoğan - %27.31 kemal kılıçdaroğlu
    han: %51.30 kemal kılıçdaroğlu - %48.70 recep tayyip erdoğan
    inönü: %63.54 recep tayyip erdoğan - %36.46 kemal kılıçdaroğlu
    mahmudiye: %50.97 kemal kılıçdaroğlu - %49.03 recep tayyip erdoğan
    mihalgazi: %66.07 recep tayyip erdoğan - %33.93 kemal kılıçdaroğlu
    mihalıççık: %60.04 recep tayyip erdoğan - %39.96 kemal kılıçdaroğlu
    odunpazarı: %57.57 kemal kılıçdaroğlu - %42.43 recep tayyip erdoğan
    sarıcakaya: %68.79 recep tayyip erdoğan - %31.21 kemal kılıçdaroğlu
    seyitgazi: %52.98 recep tayyip erdoğan - %47.02 kemal kılıçdaroğlu
    sivrihisar: %58.12 recep tayyip erdoğan - %41.88 kemal kılıçdaroğlu
    tepebaşı: %57.10 kemal kılıçdaroğlu - %42.90 recep tayyip erdoğan

eskişehir'in 14 mayıs 2023 cumhurbaşkanlığı seçimi 1. turunda ise oy tercihi şu şekilde olmuş, seçim 2. tura gittiği için sadece il genelini yazacağım:

kemal kılıçdaroğlu - %50.39
    recep tayyip erdoğan - %41.81
    sinan oğan - %7.31
    muharrem ince - %0.49

eskişehir'de 14 mayıs 2023 genel seçimleri ise şöyle sonuçlanmıştır:

millet ittifakı - %47.87
    cumhur ittifakı - %42.98
    emek ve özgürlük ittifakı - %3.89
    ata ittifakı - %2.96
    sosyalist güç birliği ittifakı - %0.21

ilçelerinde ise durum şu şekildedir, en fazla oy alan 3 ittifaka göre yazıyorum:

alpu: %62.20 cumhur ittifakı - %33.14 millet ittifakı - %1.94 ata ittifakı
    beylikova: %48.95 cumhur ittifakı - %44.60 millet ittifakı - %2.40 ata ittifakı
    çifteler: %56.74 cumhur ittifakı - %35.51 millet ittifakı - %3.49 emek ve özgürlük ittifakı
    günyüzü: %74.74 cumhur ittifakı - %21.31 millet ittifakı - %1.54 ata ittifakı
    han: %50.36 millet ittifakı - %44.98 cumhur ittifakı - %1.56 ata ittifakı
    inönü: %60.62 cumhur ittifakı - %34.00 millet ittifakı - %1.93 ata ittifakı
    mahmudiye: %46.14 cumhur ittifakı - %40.56 millet ittifakı - %9.05 emek ve özgürlük ittifakı
    mihalgazi: %62.56 cumhur ittifakı - %33.48 millet ittifakı - %1.46 ata ittifakı
    mihalıççık: %57.77 cumhur ittifakı - %36.11 millet ittifakı - %1.96 ata ittifakı
    odunpazarı: %50.93 millet ittifakı - %40.46 cumhur ittifakı - %3.40 emek ve özgürlük ittifakı
    sarıcakaya: %66.20 cumhur ittifakı - %28.24 millet ittifakı - %2.41 emek ve özgürlük ittifakı
    seyitgazi: %51.79 cumhur ittifakı - %44.45 millet ittifakı - %1.39 ata ittifakı
    sivrihisar: %58.21 cumhur ittifakı - %32.98 millet ittifakı - %3.81 emek ve özgürlük ittifakı
    tepebaşı: %49.47 millet ittifakı - %40.61 cumhur ittifakı - %4.04 emek ve özgürlük ittifakı

bu sonuçlara göre türkiye büyük millet meclisi'ne giren milletvekilleri şu şekildedir:

cumhuriyet halk partisi: utku çakırözer, jale nur süllü, ibrahim arslan
    adalet ve kalkınma partisi: fatih dönmez, ayşen gürcan
    iyi parti: idris nebi hatipoğlu
  • seçim detayları paylaşılmış. fakat eskişehir bu konuda istisna şehirlerden biridir. yılmaz hoca harika ötesi işler yapmış. kesinlikle çok değerli bir hoca, siyasetçidir. ben okurken avrupadan geldiler şehir planlamasını incelemeye 'örnek almak için'. harika işlere imza atmıştır. en büyük rakibi harun karacan ise çok çalışkan lakabı uyumayan adamdır. herkese herşeye ulaşmaya çalışır çabalar o da oldukça başarılı ve dolu bir isimdir. zaten o yüzden akp burada bu kadar yüksek oy alabiliyor. burada çok kaliteli bir rekabet var arkadaşlar. keşke her yer böyle olsa. hizmet için yarışılsa...
  • bir tramvay ağı nasıl kurulmamalı örneğini veren şehirdir. şehir hiç değişmeyecekmiş gibi güncellenemeyen yatırımları vardır. gece ulaşımı zaten yok, taksicilerimiz kazanır, merkezi lokasyonda olmayanlar kaybeder.
  • eskimiş şehir
  • hafta sonu keşfedeceğimiz şehir. saklı kalan yerler ve lezzetler için önerilere açığım^^ umarım buraya güzel bi edit yaparım.

editeyşın: öncelikle mesajlarıyla önerilerde bulunan tüm yazar arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. açıkçası şehir hakkında çok olumlu izlenimlere sahip olarak ayrılamadım. bu yüzden de elim edit yapmaya pek gitmemişti ama soran mesajlar geldi yazmak istedim. şöyle ki; şehre ailecek ve mezuniyet kutlaması sebebiyle gitmiştik ve yeğenlerim (18-26 yaş aralığında) şort giymişti. yani konya’ya gitmediğimizi ve hatta öğrenci şehri olarak bilinen bir şehri gezeceğimizi düşünerek bi sorun teşkil etmeyeceğini öngörmüştük. ama öyle olmadı. sözlü olarak hiçbir rahatsızlık yaşanmadı fakat öğrenci şehri olarak bilinen bi yerde teyzesinden amcasına, yaşlısından gencine kadar rahatsız edici bakışlara maruz kaldılar ve tatları kaçtı. (bu arada şortlar kısa olmakla beraber asla popo hizasında biten modellerden değildi.) hatta porsuk çayının oralarda nereye dönsek kendisini gördüğümüz bi süre peşimizden yürüyüp sonra muhtemelen “5 kadına ne yapabilirim ki?” diye düşünerek etrafımızda dolanmayı kesen bi ruh hastası bile oldu ve işin en garip tarafı; bütün bunlar yeğenlerimin yanında anneleri varken oldu. yani bilmiyorum ama buraya çocuk falan yollanmaz. lisans için 1 yıl çanakkale, 5 yıl izmirde bulundum, bana da ziyarete gelindi, ben de açık giyerdim ama böyle bi rahatsızlığı bi kere yaşamışlığımız olmadı.
    bu olumsuz davranışları bi kenara bırakıp şehre baktığımızda ise; gerçekten inanılmaz ötesi reklamı yapılmış bir şehir olduğunu söyleyebilirim. yani şehrin sembolü olan, güzel fotoğraflara sahip porsuk çayı, çamur içinde kötü kokunun geldiği bi çaydı mesela. mutfağı desen zaten olmayan bir şehir ama ünlü çibörekleri var onu yeriz demiştik onun da bi numarası yoktu. yani bence birçoğumuzun herhangi bir yere girip daha iyisini yeme şansı epey yüksektir. açıkçası ben bi’ tek odunpazarı evlerini sevdim diyebilirim. çevresindeki dükkanlarla, müzelerle şirin bi alan oluşturulmuştu. (şehrin met helvası ünlü ama ben leblebi kurabiyelerini daha çok sevdim giden olursa denemesini öneririm.) sazova parkı için ise tatlı bi ortam olsa da eğer taksi ya da otobüs kullanılacaksa özellikle gitmeyi gerektirecek kadar bi numarası olmadığını söyleyebilirim. (bunu da masal şatosunun içine varana kadar gezmiş biri olarak söylüyorum.) bana bi yazar arkadaş öneride bulunmuştu, ben de size söyleyeyim; et seviyorsanız “balaban” köftelerini yiyebilirsiniz. bunların dışında genel olarak hizmet aldığımız insanlar kibar ve tatlılardı. ama bir kere daha bu şehre gidilir mi; bence hayır.
  • özledim çok özledim.
    azıcık daha sabır.
hesabın var mı? giriş yap